خط فقر ۱۰ میلیون تومان شد

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با بیان اینکه خط فقر در جامعه برای خانوار ۴ نفره ۱۰میلیون تومان است، گفت: بسیاری از کارگران توان خرید گوشی موبایل برای ادامه تحصیل فرزندانشان را ندارند.

به گزارش بنکر (Bankerحمیدرضا امام‌قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در گفت‌وگو با تسنیم، درباره مشکلات کارگران در تامین امرار معاش و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود در شرایط دشوار قدرت خرید گفت: در چند سال اخیر آحاد جامعه و به‌خصوص کارگران کشورمان تحت‌ شدید‌ترین فشارهای اقتصادی همچون افزایش افسارگسیخته تورم، کاهش درآمد و کاهش قدرت خرید و افزایش فقر بوده‌اند که در این اواخر مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا هم به آن اضافه شده است. این معضلات، مدیریت و روال عادی زندگی کارگران را تحت‌الشعاع قرارداده و آنها را در تامین هزینه‌های روزانه به بن‌بست رسانده است؛ از طرفی در یکی، دو ماه اخیر تحمیل هزینه‌های تحصیل فرزندان کارگران چالش دیگری است که آنها را به‌طور فزآینده‌ای با چالش مواجه کرده است؛ زیرا درآمد ناچیزشان حتی کفاف تامین هزینه‌های مسکن‌شان را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: در این شرایط توانایی تامین مخارج دیگری چون تحصیل فرزندان خود را ندارند، زیرا عوامل فوق منجر به سقوط این قشر به پایین‌تر از خط فقر و فقر مطلق شده است. این موضوع از این حیث مورد تاکید است که براساس تعریف سازمان‌های جهانی خط فقر را حداقل درآمدی می‌داند که یک نفر بتواند در یک کشور زندگی کند و باتوجه به برآورد حدود ۱۰میلیون تومانی خط فقر کشورمان برای یک خانواده ۴ نفره و دریافت خوش‌بینانه حقوق ماهانه سه میلیون تومان به راحتی می‌توان ثابت کرد که کارگران (بیش از نیمی از جمعیت کشورمان) در فقر مطلق به سر می‌برند. امام‌قلی‌تبار گفت: با این حساب پرداخت‌های توام با اصرار مدارس همچون شهریه ثبت‌نام در کنار خرید اجباری لباس فرم و ملزومات و نوشت‌افزار دانش‌آموزان، با وجود کرونا از سردرگمی فاحش کارگران حکایت دارد؛ زیرا این فرآیند تضادی آشکار با اصل ۳۰ قانون اساسی کشورمان دارد که تامین هزینه تحصیل فرزندان خانواده‌های ایرانی را تا پایان دوره متوسطه رایگان دانسته و اگر تهیه گوشی تلفن همراه دانش‌آموزان را به این ساختار اضافه کنیم، به‌طور محسوسی بی‌تدبیری کسانی را می‌بینیم که بی‌هیچ پشتوانه‌ای و بدون توجه به وضعیت مالی خانوارها برای والدین نسخه می‌نویسند.

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور اظهار کرد: در این شرایط خرید اقلام موردنیاز یادشده به‌طور متوسط به ۶ تا ۷ میلیون تومان منابع نیاز دارد که تامین آن در وضعیت کنونی از سوی والدین دانش‌آموزان حتی به‌صورت اقساطی امکان‌پذیر نبوده و نیست؛ زیرا کسانی که در فقر مطلق به سر می‌برند و حقوق دریافتی آنها در هفته‌ اول هر ماه صرفا برای پرداخت اجاره هزینه می‌شود تهیه اقلام فوق ولو به‌صورت اقساطی معنایی ندارد.

امام‌قلی‌تبار گفت: اگرچه در این بحران دولت و وزارت مربوطه می‌توانستند در فرصت چند ماهه خود راهکار کارشناسی‌شده و کم‌هزینه‌تری همچون امکانات رادیو و تلویزیون را جهت آموزش دانش‌آموزان بسیج کنند تا از ایجاد چالشی به این بزرگی جلوگیری شود. اما در صورت عدم‌ارائه هیچ راهکار عملی برای حل چالش فوق، یقینا کارگران به‌دلیل نبود درآمد کافی از ادامه تحصیل فرزندان خود جلوگیری خواهند کرد، زیرا در سایه تبعیض و نبود هیچ‌گونه حمایتی از قشر کارگر و اقشار آسیب‌پذیر جامعه، زنده ماندن اولین اولویت آنان خواهد بود و تحصیل فرزندان آنان در اولویت بسیار پایین‌تری قرار خواهد داشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار