شماره شبا تهران شارژ

خطر تکرار نوسان‌های شدید ارزی

هرچند متولی سیاستگذاری ارزی اطمینان دارد که بازار ارز تحت کنترل است و ثبات به این بازار بازمی‌گردد، اما برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی می‌گویند: قیمت ارز پس از چند روز استراحت همچنان مستعد افزایش قیمت هست.

به گزارش بنکر (Banker)، اما بانک مرکزی در روزهایی که بازار ارز با التهاب قیمتی مواجه شده بود، از یک سو ساعت کار صرافی‌ بانک‌ها را افزایش داد و از سوی دیگر سقف تراکنش‌های غیرحضوری بانک‌ها را محدود کرد و مهم‌تر اینکه با درس گرفتن از تجربه سال‌های قبل تلاش نکرد تا نرخ ارز را به‌صورت تصنعی و تزریق ارز با قیمت پایین‌تر از بازار پایین بیاورد، بلکه قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانک‌ها را حتی در مقاطعی بالاتر از نرخ بازار قرار داد و تلاش کرد تا ارزهای خانگی را جذب و قدرت مانور واسطه‌ها و دلال‌ها را کاهش دهد.
 رشد نقدینگی از یک سو و جذابیت پایین سرمایه‌گذاری در سایر بازارهای رقیب از سوی دیگر باعث شده تا انگیزه برخی افراد برای ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز افزایش یابد.
 افزون بر اینکه تقاضای تجاری برای ارز در هفته‌های پایانی سال میلادی به سبب فصل تسویه شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی هم باعث شده تا تقاضا برای ارز افزایش یابد. از سوی دیگر برخی خبرها از ایجاد مشکلاتی در ورود ارزهای صادراتی حکایت دارد و این احتمال وجود دارد که جریان ورودی ارز از کشور همسایه ایران یعنی عراق دچار نوسان شده باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار