خطرات دلار ۳۰ هزار تومانی

هدف سیاستگذار و بازارساز در بازار ارز این روزها روی این اساس متمرکز شده تا ‌دلار به هر قیمتی وارد کانال 30هزار تومان نشود.
١٠ مهر, ١٣٩٩ پنجشنبه ١٠:۴١
کد خبر: ٢۶٧٢۶٧

به گزارش بنکر (Banker اما رفتار این نهاد نشان می‌دهد نگران است دلار 30هزار تومانی به باند سوم پرواز نرخ تورم تبدیل شود. افزون بر اینکه فشار دولت برای جبران بخشی از کسری بودجه از محل تسعیر نرخ ارز هم جدی است و بیم آن می‌رود که دوباره دولت بخواهد بخشی از کسری بودجه‌اش را به‌صورت غیرمستقیم با برداشت از صندوق توسعه ملی پولی‌سازی کند.  نبض قیمت‌ها به‌ویژه کالاهای اساسی و پرمصرف این روزها تند می‌زند و امواج انتظارات تورمی حتی بازار کالاهای بادوام را فراگرفته است.

آیا وقت پوست‌اندازی در سیاست‌های مالی، پولی و البته نظام تصمیم‌گیری اقتصادی مجلس فرانرسیده است.

مردم نگران قیام دوباره نرخ تورم و کوچک‌تر‌شدن سفره‌هایشان هستند و از هم‌اکنون برج مراقبت اقتصاد ایران پیام می‌دهد که تورم دست‌کم روی 3باند بازار ارز، انتظارات تورمی و کسری بودجه دولت آماده پرواز دوباره است.

 امواج تورم
درحالی‌که خطر خیز دوباره تورم در نیمه‌دوم سال جدی‌تر می‌شود، نمایندگان مجلس دست‌کم 2طرح تورم‌زا را در دست بررسی دارند که مرکز پژوهش‌های مجلس با تصویب هر دو طرح مخالف است. یک طرح تامین و تولید سالانه یک میلیون مسکن و طرح دوم توزیع کارت اعتباری خرید بین 60میلیون ایرانی که می‌تواند به‌مثابه باند دوم پرواز نرخ تورم باشد. 

درحالی‌که نمایندگان مدافع طرح کوپن الکترونیک بار مالی این طرح را یک میلیارد دلار بر مبنای دلار 30هزار تومان برآورد می‌کنند، می‌گویند‌ قدرت خرید خانوار با اجرای طرح تامین کالاهای اساسی ترمیم می‌شود.

اما بازوی تحقیقاتی مجلس در 2گزارش جداگانه نسبت به امواج تورمی ناشی از کسری بودجه دولت و استقراض از بانک مرکزی هشدار داده است. تازه‌ترین گزارش این مرکز نشان می‌دهد طرح مجلس تورم‌زا خواهد بود که می‌تواند سیاست‌های حمایتی مورد نظر نمایندگان را به ضد‌خود تبدیل کند و با دامن‌زدن به کسری بودجه، موجبات استقراض بیشتر دولت از بانک مرکزی و افزایش تورم در سال‌های آینده را فراهم آورد که در عمل کاهش قدرت خرید مضاعف اقشار آسیب‌پذیر را در پی خواهد داشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار