جاماندگان بیمه بیکاری بخوانند

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیون و ۳۳هزار مقرری بیمه بیکاری کرونا پرداخت شده است، گفت: افرادی که بیکاری آنها تا خرداد ماه ادامه دار شده است به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.
99/06/18 سه شنبه 09:42
کد خبر: 266867

به گزارش بنکر (Bankerمسعود بابایی درباره جزییات جاماندگان بیمه بیکاری، اظهار داشت: در اسفند ماه که سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به صورت آنلاین طراحی شد، متقاضیان با مراجعه به سامانه می‌توانستند درخواست خود را ثبت کنند.

 وی با اشاره به اینکه هر ساله حدود ۱۲هزار و ۵۰۰نفر به جمعیت مقرری بگیر بیکاری اضافه می‌شوند ادامه داد: در اسفند ماه با جمعیت انبوهی مواجه شدیم، که چاره‌ای نداشتیم تا ثبت نام را سیستمی کنیم.چون معذوریت زیادی مانند تعطیلات نوروزی، تعطیلات کارمندان و تعطیلی کاریابی‌ها را داشتیم، بحث محدودیت هایی که برای ورودبه ادارات گذاشته شد، همین باعث شد تا سامانه‌ای طراحی شود، در طراحی با مشکلاتی روبه‌رو بودیم. حدود ۸۵۰هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند که حدود ۷۳۰هزار نفر مشمول پرداخت مقرری بیمه بیکاری شدند. در اسفند ماه ۴مرحله پرداخت شده است که سه مرحله آن مربوط به افرادی بودکه تاریخ بیکاری آنها فروردین ماه بوده است که برایشان پرداخت شد و از اردیبهشت تا کنون، ۲مرحله پرداخت شده است.

بابایی اظهارکرد: تا به امروز حدود یک میلیون و۳۳ هزار مورد پرداختی داشته‌ایم. بعضی از افراد دو بار مقرری دریافت کردند، بعضی از افراد سه بار مقرری دریافت کردند. بعضی از افراد که تاریخ بیکاری آنها اردیبهشت ماه بود تنها یک بار مقرری دریافت کردند. در مجموع فراوانی‌ها حدود ۱میلیون و ۳۳هزار نفر دریافت کردند. شاید برای عده‌ای ناقص پرداخت شده است یا کلا پولی برای آنها واریز نشده است.

 وی درباره جاماندگان بیمه بیکاری کرونا گفت: دو تا فایل جاماندگان داریم یک ۴۸هزار نفر بودند که هیچ پرداختی صورت نگرفته است. یک فایل هم ۲۴هزار نفر هستند که شماره حساب‌های آنها دچار مشکل بوده است. خزانه داری کل کشور بر اساس بررسی هایی که داشت این اسامی را به ما بازگرداندند. صحت و سقم حساب بانکی را نمی‌توان احراز کنیم، دسترسی به حساب بانک نداریم. ما تنها شماره شبا را به خزانه داری کل ارسال می‌کنیم. یک تعداد افرادی بودند که در ادارات کاریابی و ادارات کار محل و سامانه ثبت درخواست ثبت نام کرده بود. برای این تعداد دوباره‌پیامک ارسال کردیم.

وی بیان کرد: شماره شبای افرادی که دوباره‌ً در قالب یک فایل در ۲۱مرداد ماه به خزانه داری ارسال شده است در مجموع وزارت کار برای افرادی که جامانده بودند اقدامی نیست که انجام نداده باشد. تلاش کردیم که این واریزی‌ها به زودی انجام شود.

 بابایی بیان کرد: علاوه بر دو لیست قبلی، حدود ۱۵هزار نفر هم بودند که شماره حساب آنها درست نبوده است. به همین دلیل لیست آنها عودت داده شده است. گاهی تعداد ثبتی آنها کم بوده است، گاهی شماره حساب آنها کم بوده است، یا به نام فرد دیگری بود، همخوانی بین کد ملی، تلفن همراه و شماره شبا نبوده است. ارسال پیامک برای این لیست ۱۵هزار نفری از چهارشنبه قبل آغاز شده است. چون به تعطیلات برخورد کردیم حدود ۲۴ ساعت زمان در نظر گرفته ایم، زمانی که شماره‌ها ارسال شود، به تأمین اجتماعی ارسال، بعد از بررسی در تأمین اجتماعی به خزانه داری ارسال می‌شود و سپس واریزی صورت می‌گیرد.

 وی افزود: پیام هایی دریافت کرده‌ایم که اعلام شده است که میزان مبلغ واریزی مقرری بیمه بیکاری از مبلغ قانونی کمتر بوده است. این را قبول داریم اما مبالغی واریز مطابق مصوبه ستاد کرونا بوده است. بعضی از افراد مراجعه حضوری داشته‌اند و مدعی این بودند که مقرری بیمه بیکاری آنها در فروردین ماه حدود یک میلیون و ۸۰۰ تومان بوده است اما در اردیبهشت ماه مبلغی دریافت نکرده‌اند. لازم است بیان شود که برای افراد مجرد این مبلغ برای دو ماه واریزی بوده است. مبلغ‌ها کمتر از قانونی بوده است اما متناسب با مصوبه ستاد کرونا است. اگر مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ در فروردین واریز شده است، برای دو ماه فروردین و اردیبهشت است. مذاکراتی از سوی وزارت کار با دولت برای اینکه ما به تفاوت مبالغ بیمه بیکاری تا مبالغ واقعی پرداخت شود بوده است اما بعدی می‌دانم به دلیل محدودیت منابع انجام شود.

 بابایی گفت: افرادی که از اسفند ماه بیکار شده اند، مطابق مصوبه ستاد کرونا، هنوز بیکاری آنها ادامه دارد و مشغول به کار نشده اند، مبالغ پرداختی آنها از ابتدای خرداد در قالب پرداختی قبلی نیست. افرادی که مدت بیکاری آنها تا خردادماه ادامه داشته با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به احراز هویت خود اقدام کنند. شماره موبایل باید برای فرد متقاضی باشد.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: شماره تلفن مستقیم ۶۶۵۸۰۰۹۳ دفتر مدیریت آماده پاسخگویی به سؤالات این افراد درباره بیمه بیکاری است.

بابایی گفت: آن دسته از جاماندگان که مدت بیکاری آنها تا خردادماه ادامه داشته با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به احراز هویت خود اقدام کنند و بر اساس پیامک ارسالی از وزارت کار با مراجعه به سامانه prkar.mcls.gov.ir نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند تا مقرری بیکاریشان برقرار شود.موارد در فلوچارت در این سامانه آمده است. مراجعه به این سامانه ابتدای فرآیند ثبت نام بیمه بیکاری می‌شود. مدارک عمومی برای ثبت نام نیاز است.

 وی اظهارکرد: برای ثبت نام در سامانه نیاز است که افراد یا قرارداد اتمام قرار داد باشد، یا اگر قراردادی نبوده‌اید و کارفرما عدم نیاز و احراز عدم همکاری زده است، باید رأی مراجع حل اختلاف را داشته باشند، رأی را در سامانه باید بارگذاری کنند. اگر از ابهام واریز حق بیمه شک دارند، باید به سامانه سوابق بیمه مراجعه کنند، تا از واریز حق بیمه از سوی کارفرما مطمئن شوند اگر به این واریز شک دارند، باید اقدام کنند و ثابت کنند که حق بیمه پرداخت کرده اند، اما برای آنها حق بیمه واریز نشده است. پرکردن فیلدهای ستاره دار ضروری است. با تایید به مرحله بعدی می‌روید. از درج تک تک اطلاعات مطمئن باشید.

مدیرکل بیمه بیکاری بیان کرد: عده‌ای پیام داده‌اند، زمانی که به سامانه مراجعه می‌کنیم و تاریخ بیکاری را ثبت می‌کنیم پیامی برای ما ارسال می‌شود که تاریخ بیکاری ما خارج از زمان است، باید چه کار کنیم. افرادی که از اسفندماه بیکار شده‌اند و در سامانه جدید ثبت نام کرده‌اند وقتی وارد سامانه جدید می‌شود و تاریخ بیکاری واقعی را ثبت کنند. اما چون قانون محدودیت گذاشته است که اگر از ۳۰روز بگذرد نیازمند رأی هیأت اختلاف است، نگران نباشند، آن دسته از افرادی که کد رهگیری از سامانه قبلی گرفته‌اند را به صورت عکس در سامانه جدید بارگذاری کنند، با این کار مشکل حل می‌شود. اگر اطلاعات شما نیازمند ویرایش است با گزینه ویرایش می‌توانید اطلاعات را اصلاح کنید.

 بابایی اظهارکرد: اطلاعات کارگاه حتماً‌ تکمیل باشد. میزان مهارت‌ها کامل بیان شود تا در مراحل بعدی که با کاریابی‌ها در ارتباط هستیم، آنها را معرفی کنیم. تاریخ بیکاری باید دقیق ذکر شود. سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که پیامک ارسال می‌شود. بعضی از افراد چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند یا کم بوده است. از ابتدا خرداد ماه هم مبلغ، هم روند و هم میزان مطابق قانون است. یعنی مبلغ مقرری بیمه بیکاری به میزان ۵۵ درصد معدل ۹۰ روز پایان بیمه پردازی شده است. در این فرآیند معدل ۵۵ درصد متوسط ۹۰ روز آخر قبل بیکاری محاسبه و به افراد پرداخت می‌شود. به ازای هر فرد تحت تکلف ۱۰درصد حداقل دستمزد امسال به این رقم افزوده می‌شود. این رقم اگر کمتر از حداقل دستمزد باشد به یک میلیون و ۹۱۱هزار تومان می‌رسد. هر چقدر رقم بیمه پردازی بیشتر باشد مقرری بیمه بیکاری بیشتر خواهد شد. زمان پرداخت بیمه بیکاری مطابق با میزان سوابق پرداختی بیمه است. در جدول ماده ۷ آمده است. افرادی که قرار داد مدت موقت دارند، حداقل باید یک سال در آخرین کارگاه سابقه بیمه پردازی داشته باشند. اما برای افرادی که اخراج شده است، حداقل مدت بیمه پردازی باید ۶ماه باشد.

وی ادامه داد: بر اساس بند الف ماده ۷؛ جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر(۳۶) ماه و برای متأهلین یا متکلفین حداکثر (۵۰) ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه و به شرح جدول می‌باشد. اگر قرار باشد که این مدت افزایش یابد، باید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار