شماره شبا تهران شارژ

ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی زمان ثبت نام سامانه کد یکتا مسکن برای سرپرستان خانوار از پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ آغاز می شود و به مدت دو ماه یعنی تا ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

به گزارش بنکر (Bankerپس از پایان این زمان سیاست ها و تصمیمات بر اساس اطلاعات درج شده در سامانه جامع املاک و اسکان اعمال می گردند. از جمله آنها مالیات بستن بر خانه های خالی و فعالیت های سوداگرانه است.

محمود زاده معاون وزیر راه گفته شناسایی و مالیات بستن بر خانه های خالی از مرداد ۱۴۰۰ آغاز می شود و ملاک شناسایی مسکن خالی سامانه کد یکتا مسکن است. یعنی خانه های اضافی که طبق این سامانه ساکن نداشته باشد و به مدت ۱۲۰ روز یا ۴ ماه خالی بماند مشمول جریمه می شود.

maskan-11

چه کسانی باید در سامانه کد یکتا ملک ثبت نام کنند؟

در طرح ثبت نام اطلاعات املاک در سامانه کد یکتا مسکن همه مالکان و سرپرستان خانوار موظف به مراجعه و ورود اطلاعات خود هستند. یعنی هر فردی به هر شکل مالک مسکنی است و هر تعداد که هستند باید اطلاعات آنها را در سامانه amlak.mrud.ir وارد کند.

همچنین سرپرست خانواده هایی که صاحبخانه نیستند نیز باید به سامانه کد یکتا مراجعه کنند و اطلاعات ملکی که مستاجر آن هستند را اعلام کنند.

لذا هیچ سرپرست خانواده ای نیست که نیاز به مراجعه نداشته باشد و همه باید ثبت نام کنند.

maskan-4
جریمه ثبت نام نکردن در سامانه یکتا مسکن

وزارت راه اعلام کرده کسانی که در موعد دوماهه، به سایت کد یکتا به آدرس amlak.mrud.ir مراجعه و ثبت نام نکنند مشمول جریمه های مختلف می شوند.

به گفته محمودزاده جریمه این افراد قطع یارانه و محرومیت از برخی خدمات بانکی خواهد بود. همچنین پس از شناسایی ملک به عنوان خانه خالی تلقی شده و مشمول مالیات خانه های خالی می شوند و باید دو برابر مبلغ مالیات را بپردازند.

maskan-10
چه خانه هایی مشمول مالیات می شوند؟

وزارت راه اعلام کرده که هر خانواده ای می تواند دو واحد مسکونی داشته باشد، یک واحد مسکونی در محل سکونت و یک واحد در شهری دیگر و این دو واحد در هر صورت مشمول مالیات بر خانه های خالی نمی شوند حتی اگر خالی بمانند برای ماه ها.

اما مالکان بیش از دو واحد طبق شرایط فوق، اگر ملکشان بیش از ۴ ماه یا ۱۲۰ روز خالی بماند مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند و برای مالیات ندادن یا باید آن را بفروشند یا به مستاجر اجاره دهند و در سامانه املاک با کد رهگیری ثبت کنند.

maskan-13
مبلغ مالیات بر خانه های خالی در سال ۱۴۰۰

مالیات بر خانه‌های خالی برای اشخاص حقیقی در سال اول ۶ برابر ارزش اجاره واحد در آن سال، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر خواهد بود. برای اشخاص حقوقی واحدهای خالی در سال نخست ۱۲ برابر، سال دوم ۲۴ برابر و سال سوم ۳۶ برابر خواهد بود.

یعنی اگر یک ملک در تهران مبلغ اجاره ماهیانه آن ۱۰ میلیون تومان است، در صورت خالی ماندن طبق اطلاعات سامانه کد یکتا مسکن، سال اول مشمول ۶۰ میلیون تومان مالیات می شود و مالیات سال دوم ۱۲۰ میلیون و سال سوم ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

maskan-6

ادرس سامانه کد یکتا مسکن / سایت سامانه جامه املاک و اسکان

وزارت راه و شهرسازی سایت زیر را به عنوان آدرس سامانه کد یکتا مسکن معرفی کرده و سرپرستان خانوار برای ثبت اطلاعات املاک و نحوه اسکان و مالکیت خود باید از طریق این آدرس اقدام کنند.

ورود برای ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن

maskan-7

علت ایجاد سامانه کد یکتا مسکن و ملک

راه اندازی سامانه یکتا مسکن با هدف مدیریت و تنظیم بازار مسکن در دستور کار قرار گرفته است و وزارت راه و شهرسازی در نهایت به دنبال آن است تا سوداگری را از این بازار مصرفی مهم حذف کند. قانون جدید تاکید بر این دارد که نگهداری خانه خالی از سکنه مقرون به صرفه نیست.

متاسفانه طی سال های گذشته با ورود دلالان و برخی نهادهای دولتی مانند بانک ها بازار مسکن به شکل چشمگیری با افزایش قیمت همراه بوده و آنها با خرید املاک آنها را خالی نگه می دارند و از چرخه مصرف خارج می کنند و امروز خریدن خانه برای یک کارگر و کارمند معمولی یک رویا شده است و از آنجا که بیش از ۶۰ درصد سبد معیشتی خانوار در دهک های پایین و متوسط به مسکن تعلق دارد این شرایط فشار معیشتی مضاعفی را برای خانواده ها ایجاد کرده است و گاها اقشار ضعیف تا ۸۰ درصد درآمد خود را به عنوان هزینه مسکن و اجاره بها پرداخت می کنند.

ایجاد سامانه کد یکتا ملک به طور دقیق مشخص می کند هر فرد چه تعداد ملک دارد و چه تعداد آنها خالی است. بر این اساس دولت می تواند با بستن مالیات بر خانه های خالی، جلوی فعالیت های سوداگرانه و خارج شدن املاک از بازار مصرفی را بگیرد و همزمان درآمد قابل توجهی برای دولت ایجاد می کند.

به عبارت دیگر علاوه بر آنکه بخشی از کسری بودجه دولت جبران می شود، بانک ها و دلالان و تقاضاهای غیرمصرفی از بازار مسکن خارج شده و میزان عرضه زیاد می شود که نتیجه آن کاهش و کنترل قیمت مسکن خواهد بود. در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد شهری و ۴۰۰ هزار واحد روستایی خالی از سکنه وجود دارند

در نهایت هدف به کار انداختن سرمایه‌های ساکن و شناسنامه‌دار شدنِ بازار مصرف مسکن است. با اجرای این قانون، ملک خالی در طول ۱۰ سال به اندازه کل قیمت واحد مسکونی مالیات می‌پردازد.

ورود برای ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن


13 دیدگاه
[13] مصطفی - 00/01/31 سه شنبه 12:35
خواهشا یه کاری کنیدکه مامستاجرها صاحب خونه بشیم این چه مملکتی هست که به خاطر کرونا نمیتونیم کارکنیم ازاون طرف صاحب خونه اجاره سنگین میخواد از اون طرف پول نداریم شکم زن وبچمون رارسیر کنیم دوباره ثبت نام مسکن راه بندازید تا اونایی که جا موندن ثبت نام کنن یا بهمون یه زمین بدید کم کم یه امیدی داشته باشیم اگه حتی زمینم بدین با شرایط قسطی مردم خیلی دلشون گرم میشه یه امیدی واسه خونه دار شدن دارن اینطوری قیمت مسکن بالاترنمیره - پاسخ
[12] نامشخص - 00/01/27 جمعه 17:38
سلام سوالات زیاد وغیر مرتبت است شغل ؟ - پاسخ
[11] رضا - 00/01/26 پنجشنبه 19:16
بیچاره صاحبخانه ها چوب دو سر نجس شدند هم از طرف دولت و هم از طرف مستاجرها باید حرف بخورند. دیگر خبرندارند اجاره خانه در ایران تقریبا در حد مجانی است با توجه به تورم و افزایش قیمت ها. هیچکس از مشکاتت موجرها صحبت نمیکند از مشکلات و مخارج و اذیت های مستاجرها خبر ندارند که واقعا به دردسرهاش نمی ارزه. کسی عاقل باشه خونه اجاره نمیده مگر واقعا در نیاز شدید مالی باشه. بخدا هرچه من به عنوان موجر اجاره میگیرم بیشتر از آن خرج خانه میشه وقتی مستاجر پا میشه و میره. برای صاحبخانها جز ضرر و زیان هیچ چی نداره. الان هم که دولت آمده کیسه دوخته برای شندر غاز اجاره خونه ها که خیلی موجر ها با جون کندن و کار و تلاش برای روزهای سخت پیری خود فراهم کردند. - پاسخ
[10] ابراهیم‌نیستانی - 00/01/24 سه شنبه 02:31
می‌خواهم.ثبت‌نام‌کنم - پاسخ
[9] علی - 00/01/23 دوشنبه 23:49
بهتر بود کسانی که مدت ۳سال در یکجا سکونت دارد وپول پیش در ۳ سال پیش که ارزش داشته دست صاحبخانه بوده با اون پول ۳تا ۲۰۶ میدادن الان ارزش پول مستاجر ازبین رفته وهرسال هم اضافه کردن جای این که وزارت شهر سازی اجازه افزایش ندن یا لااقل۵درصد نه یکدفعه ۲۵ درصد والله زیاد فقط طرف سرمایه دار و میگیرن این عدالت نیست هم طرف خونه اش بالا رفته هم پول مستاجر به زباله تبدیل شده باید قانون درست گذاشت - پاسخ
[8] محسن حسنلوتنها - 00/01/23 دوشنبه 21:20
بجای این کارها یکم وام مسکن ملی روبیشترکنین تا بتونیم اقساطی ماهم صاحبخونه بشیم بخدا بااین اقساط مزخرف نمیشه صابخونه شد این مستاجری بخدا کمرمونو شکست اینقدم کرایه هارو میکشن روش بخدا به پیغمبر مسلمون نیس دیگه همه صاحبخونه ها به فکرجیب مابدبخت بیچاره ها هستن فقط میگن کارکنین بدین به ما بااین وضع کرونایی فقط خدا جوابشونو بده که اونم فکرنکنم چون خدام مارو رها کرده به حاله خودمون فقط پول پول پول - پاسخ
[7] مرتضی - 00/01/20 جمعه 18:41
سلاممن خونه پدری زندگی میکنم باید چی تو فیلدها پر کنم - پاسخ
[6] محمدی - 00/01/19 پنجشنبه 16:39
با این روش اصلا مالکین خانه ها مالیات نمی دهند و مالیات فقط شامل فقرا می باشد - پاسخ
[5] قاسم - 00/01/19 پنجشنبه 10:49
اگر با اینکار مشکل مستاجرین حل بشه ما راضی هستیم تمام اطلاعات ملکی خود را در سامانه ثبت کنیم بنده یک واحد مسکونی دارم که سه دانگ ان به اسم همسرم می باشد ویک آپارتمان 75 متری دیگر برای پسرم خریدم که در حال حاضر در دست مستاجر می باشد - پاسخ
[4] علی موسوب - 00/01/18 چهارشنبه 14:13
هرچقدر که تونستید قیمت خودرو را پایین بیارید قیمت ملک را هم میتوانید - پاسخ
[3] زهرا میرزائی - 00/01/18 چهارشنبه 10:02
سلام خانمی هستم 31 سال دارم بی سر پرستم مستری بگیره هستم در خانه اجاره هستم از شوهرم جدا شد یک بچه ام دارم درخانه مردم کار میکنم - پاسخ
مصطفی - 00/01/18 چهارشنبه 17:56
سلام من سرپرست خانوار هستم . یک ملک در شهر تهران به نام همسرم داریم . ولی به خاطر کوچک بودن در جای دیگری مستاجر هستیم که اجاره نامه نیز به نام همسرم میباشد . من چه چیزی را باید ثبت کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید
[2] علی حاتمی - 00/01/18 چهارشنبه 09:03
محمد - 00/01/25 چهارشنبه 15:35
سلام من ثبت نام کردم اما برام هیچ پیامکی نیامد که ثبت شده چیکار کنم منرا راهنماهی کنید
[1] سيد محمد تقي دارابي - 00/01/16 دوشنبه 07:54
سلام بنده سرپرست خانوار هستم و يك باب منزل مسكوني در شهر دارم آن هم به نام خانم بنده مي باشد هيچ ملك ديگري نداريم چه در روستا چه در شهر و مستاجر هم نيستم آيا بنده داخل سامانه چه چيزي را ثبت كنم ؟ متشكرم - پاسخ
رحمان رضایی - 00/01/18 چهارشنبه 14:12
برید ببینید ممالک دیگر دنیا چه می‌کنند با این مسخره بازی‌ها قیمت مسکن و اجاره بها پایین نمیاد باید خانه و ملک از حالت سرمایه خارج بشه و کالای مصرفی بحساب بیاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار