توقف دلار در ایستگاه ۲۷ هزار تومانی

رفتار هیجانی معامله‌گران در بازار ارز در حالی به افزایش بی‌سابقه قیمت دلار منجر شده که سیاستگذار این بار رویه جدیدی را برای قیمت‌گذاری در پیش گرفته است.

به گزارش بنکر (Bankerبررسی‌ها نشان می‌دهد که بازارساز با هدف کنترل قیمت ارز اقدام به بالا بردن نرخ دلار در صرافی‌های منتخب کرده است، به طوری که دلار در بازار رسمی و غیررسمی در یک محدوده قیمتی نوسان می‌کنند. این سیاست موجب برچیده شدن بساط رانت در بازار ارز شده و امکان بهره‌مندی از تفاوت قیمتی دلار را از دلالان سلب کرده است.
دیروز دلار دامنه نوسان قیمتی خود را حفظ کرد و کماکان با نرخی بالاتر از ۲۷ هزار تومان معامله شد. اگرچه در روزهای گذشته دلار از محدوده قیمتی کنونی عقب‌نشینی کرد و وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد، با این وجود بررسی‌ها حاکی از تداوم نرخ ۲۷ هزار تومانی دلار در بازار آزاد ارزی است. هرچند روز یکشنبه دلار در صرافی‌های منتخب نیز به ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده بود، با این وجود دیروز دلار در صرافی ملی ایران ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان درج شد. پیش از این دلالان و سوداگران به منظور بهره‌مندی از تفاوت قیمتی دلار به بازار هجوم برده و به افزایش التهابات قیمتی دامن زدند. با این وجود اقدام به موقع سیاستگذار پولی موجب شد که بازار از حضور سفته بازان خالی شود.
با توجه به آنکه دلار نرخ غیرمعمول ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومانی را به ثبت رسانده است، سایر ارزها نیز در کانال‌های قیمتی جدیدی جاخوش کرده‌اند. بر این اساس یورو از پیش‌بینی‌های قبلی فعالان بازار هم جلو زده و در کانال قیمتی ۳۲ هزار تومانی جاخوش کرده است. به این ترتیب شاهد صحنه ناخوشایندی از کاهش ارزش پول ملی به دلیل افزایش ارزش ارزهای خارجی هستیم. در سامانه نیما نیز دلار و یورو به افزایش قیمت خود ادامه می‌دهند، به طوری که آخرین نرخ دلار و یوروی اعلام شده در این سامانه به ترتیب ۲۱ هزار و ۸۲۰ و ۲۸ هزار و ۶۸۸ تومان بوده است.
سکه نیز در واکنش به رشد بی‌سابقه دلار به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد. به این ترتیب دیروز سکه تا محدوده قیمتی ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز پیش رفت. بدیهی است تداوم روند افزایش قیمت دلار می‌تواند سکه را تا نیمه کانال ۱۳ میلیون تومانی نیز پیش ببرد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز دیروز با قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم‌سکه به بهای شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه به قیمت سه میلیون و ۹۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و ۸۰ هزار تومان معامله شد.
ثبت نرخ‌های نجومی برای سکه در حالی است که اونس جهانی طلا تغییرات قیمتی چندانی را تجربه نکرده و حتی در روزهایی با کاهش قیمت نیز مواجه شده است. به این ترتیب دیروز قیمت انس جهانی طلا کاهش قیمت ۲۰ دلاری را تجربه کرد و هزار و ۹۳۰ دلار قیمت‌گذاری شد. آن‌طور که فعالان بازار نیز می‌گویند علت اصلی افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را افزایش چشمگیر قیمت ارز بوده است، به طوری که در چند روز اخیر تقاضا برای خرید طلای خام و سکه افزایش یافته و حباب سکه در بازار بیشتر شده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار