تورم رکورد زد؛ ۵٢.۵درصد

مرکز آمار ایران از نرخ تورم خرداد 1401رونمایی و اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل 2.13واحد درصد افزایش یافته و به این ترتیب خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 52.5درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید سبد کالاها و خدمات مصرفی‌شان هزینه کرده‌اند.
٠٢ تیر, ١۴٠١ پنجشنبه ٠٩:٢٢
کد خبر: ٢٧٣٧۴۶

به گزارش بنکر (Banker این نهاد رسمی انتشار‌دهنده شاخص تورم می‌گوید: نرخ تورم نقطه به نقطه گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در خرداد امسال با جهش 32.2واحد درصدی به 81.6درصد رسیده؛ درحالی‌که گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت ماه رشدی 2.8درصدی داشته و به 36.8درصد رسیده است.

 نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری در خرداد امسال با رشدی 12.2واحد درصدی به 4.51درصد و برای خانوارهای روستایی با رشدی 18.1واحد درصدی به رقم 2.58درصد رسیده است. این بالاترین میزان جهش تورم دست‌کم در یک دهه اخیر است که علت اصلی خیزش میانگین شاخص رشد قیمت‌ کالاها و خدمات ناشی از تصمیم دولت برای هوشمندسازی یارانه کالاهای اساسی با حذف ارز 4200تومانی بوده است.

به‌گفته مرکز آمار ایران آهنگ رشد ماهانه تورم در خرداد امسال 12.2درصد بوده که نسبت به اردیبهشت‌ماه 8.7واحد درصد بر سرعت رشد تورم افزوده شده است؛ به‌گونه‌ای که تورم ماهانه گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در ماه گذشته 25.4درصد و برای گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات 4.4درصد بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که شهروندان ایرانی ساکن نقاط شهری در خرداد امسال با سرعت تورم 11.5درصدی (7.8واحد درصد بیشتر از اردیبهشت‌ماه) و شهروندان روستانشین هم با سرعت تورم 15.8درصدی، 13واحد درصد بیشتر از ماه قبل مواجه شده‌اند و در نتیجه حذف ارز 4200برخی کالاهای اساسی، شکاف و سرعت نرخ تورم روستایی از شهری بیشتر از همیشه شده است.

این گزارش می‌افزاید: نرخ تورم سالانه در خرداد امسال با 7دهم درصد افزایش به 39.4درصد رسیده و خانوارهای شهری تورم سالانه 38.9درصد و روستایی 41.8درصدی را تجربه کرده‌اند.

 

افزایش فشار تورم بر فقرا


آمارهای رسمی نشان می‌دهند که بخش زیادی از تخلیه تورم حذف ارز 4200بر دهک‌های پایین جامعه وارد شده؛ به‌گونه‌ای که دهک دهم یا ثروتمند جامعه شاهد افزایش 8.4درصدی هزینه‌های خود شده است؛ درحالی‌که دهک اول یا فقیرترین قشر جامعه با فشار تورمی ماهانه 19.5درصدی مواجه شده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات طی خردادماه بر دهک فقیرترین 31درصد و ثروتمندترین 22.3درصد اعلام شده است.

به نوشته همشهری از زمان انتشار نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران در فروردین 1395تاکنون، بالاترین سرعت رشد تورم ماهانه در خرداد امسال ثبت شده و برای نخستین بار در 75ماه گذشته است که نرخ تورم ماهانه دورقمی شده و به 12.2درصد رسیده است. البته دولت انتظار دارد با اجرایی شدن برنامه هوشمندسازی یارانه کالاهای اساسی، فشار تورم بر دهک‌های فقیر و متوسط کاسته شده و سرعت رشد قیمت‌ها در ماه‌های آینده کمتر شود.


تکرار موج سوم تورم


این گزارش می‌افزاید از فروردین سال 95تا خرداد امسال مردم ایران شاهد 3موج تورمی بوده‌اند؛ به‌گونه‌ای که نرخ تورم نقطه به نقطه از 7درصد در فروردین 1397روند پرشتابی را تجربه کرد و در اردیبهشت سال 98به اوج خود یعنی 52.1درصد رسید.

پس از آن این روند نزولی شد و در فروردین سال 99به 19.8درصد رسید و این وضعیت پایدار نبود و موج دوم تورم نقطه به نقطه شروع شد و نقطه اوج آن در فروردین 1400با ثبت 49.5درصدی بود و پس از آن بار دیگر شاخص قیمت کالاها و خدمات، مسیر کاهشی را آن هم با سرعت کمتر از 2 موج قبلی تجربه کرد و در اسفند سال گذشته به 34.7درصد رسید و انتظارها برای ادامه مسیر رشد قیمت‌ها به سال 1401کشیده شد.

تا اینکه تصمیم دولت برای حذف ارز 4200با هدف هوشمندسازی و هدفمند کردن یارانه کالاهای اساسی از نیمه اردیبهشت باعث شد تا موج سوم تورمی شکل بگیرد و نرخ تورم نقطه به نقطه از 35.6درصد در فروردین به 52.5درصد در خرداد امسال برسد که یک رکورد بی‌سابقه است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker aron
نگاه بنکر
چهره های ماندگار