تورم در حوالی ۵۰ درصد

مرکز آمار ایران در نخستین روز اردیبهشت‌ماه امسال نرخ تورم در نخستین‌ماه سال را اعلام کرد و از ورود نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین 1400به 49.5درصد خبر داد. پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم در اردیبهشت‌ماه از مرز 50درصد گذر کند.

به گزارش بنکر (Banker جزئیات نرخ تورم فروردین امسال نمایانگر این واقعیت است که هم نرخ تورم ماهانه، هم نقطه به نقطه و هم سالانه قد کشیده و میانگین رشد قیمت سبد کالاها و خدمات مصرفی ایران در نخستین‌ماه سال 1400نسبت به اسفند 1399به 2.7درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه به نقطه هم از 48.7درصد در اسفند پارسال به 49.5درصد در فروردین امسال قد کشیده است. نرخ تورم 49.5درصدی نقطه‌ای در فروردین امسال بالاترین نرخ تورم از تیرماه سال 98تاکنون به شمار می‌آید.

اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد در فروردین امسال خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین ٤٩.٥ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. براساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای فروردین‌ماه ١٤٠٠ در مقایسه با اسفندماه 8دهم واحد درصد افزایش یافته و نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٣.٥ واحد درصدی به ٦٣.١ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٥ واحد درصدی به 43درصد رسیده است.

برآورد مرکز آمار نشانگر این است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری در فروردین امسال ٤٨، ٨ درصد بوده است که نسبت به ‌ماه قبل یک واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای روستایی هم به 53درصد رسیده که نسبت به‌ماه قبل 3واحد درصد کاهش پیدا کرده است.

طبق گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالانه در فروردین امسال به 38.9درصد رسیده است. پیش‌تر بانک مرکزی نرخ تورم هدف‌گذاری شده در پایان سال گذشته را 22واحد درصد برآورد کرده بود. حالا شکاف بین نرخ تورم هدف‌گذاری شده و نرخ تورم برآورد مرکز آمار از ورود امواج تازه تورمی به اقتصاد ایران و فشار به سبد مصرفی خانوارها حکایت دارد.

سرعت رشد تورم

به نوشته همشهری، نرخ تورم ماهانه، یعنی تغییر شاخص کل قیمت‌ها در هر‌ماه نسبت به ‌ماه قبل از آن، در فروردین امسال به ٢، ٧ درصد رسیده که در مقایسه با اسفند پارسال رشدی 9دهم درصدی داشته و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به‌ترتیب ٢.٩ درصد و ٢.٦ درصد ارزیابی شده است.

نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢، ٦ درصد محاسبه شده که از رشد 8دهم درصدی نسبت به اسفندماه برخوردار بوده است. نرخ تورم ماهانه در بین خانوارهای روستایی هم 3واحد درصد بوده که رشد 1.4درصدی نسبت به اسفند 99داشته است.


عبور تورم از زمستان 98

ارزیابی ها نشان می‌دهد با رسیدن نرخ تورم سالانه در فروردین امسال به 38.9درصد، رکورد نرخ تورم سالانه حتی از نرخ تورم 38.6درصدی در دی‌ماه 1398 هم عبور کرده و نسبت به نرخ تورم سالانه اسفندماه 2.5درصد جهش کرده است. مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی در فروردین امسال را به‌ترتیب 38.6درصد و 40.6درصد اعلام کرده که برای خانوارهای شهری 2.4واحد درصد و برای خانوارهای روستایی 2.9درصد افزایش پیدا کرده است.

جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران دیروز در یک نشست خبری دلیل سبقت نرخ تورم در نقاط روستایی نسبت به تورم در نقاط شهری را خیز قیمت کالاهای خوراکی و آشامیدنی در روستاها نسبت به شهرها اعلام کرد.

قیام قیمت خوراکی‌ها

از نظر مرکز آمار در گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت، در فروردین امسال نسبت به اسفندماه، مربوط به گروه «سبزیجات» شامل: کاهو، گوجه فرنگی و کرفس و همچنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آنها» شامل: گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوساله و گوشت مرغ و گروه « آشامیدنی‌ها » شامل: آب معدنی، آب هویج و آبمیوه، رخ داده است. همچنین در گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، حق بیمه اتومبیل، خدمات گچکاری ساختمان، سفت‌کاری ساختمان و کرایه اقامت در هتل و هزینه تالار پذیرایی بیشترین افزایش قیمت را نسبت به اسفندماه داشته‌اند.

بررسی داده‌های رسمی مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در فروردین امسال به 63.5درصد رسیده و نرخ تورم نقطه به نقطه روغن و چربی‌ها 109درصد بوده است. نرخ تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در نقاط شهری 63.8درصد و در نقاط روستایی 62.4درصد برآورد شده است.

خیز تورم کالاهای بادوام

 ترکیب نرخ تورم نقطه به نقطه به تفکیک کالاهای بادوام، بی‌دوام و کم‌دوام نمایانگر خیز بی‌سابقه نرخ تورم نقطه‌ای کالاهای بادوام به میزان 84.2درصد است؛ درحالی‌که نرخ تورم کالاهای مصرفی بی‌دوام 56.6درصد و کم‌دوام 63.4درصد برآورد شده است.

البته دلیل اصلی نرخ تورم بالای کالاهای بادوام بالا عمدتا ناشی از رشد نرخ ارز در فاصله فروردین سال 99تا فروردین امسال بوده؛ به‌نحوی که نرخ تورم سالانه کالاهای بادوام بیش از 85درصد برآورد شده است.

چشم‌انداز نرخ تورم 1400

نرخ تورم در حالی روندی صعودی گرفته و براساس برآورد وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از مرز هشدار به حد بحران رسیده که انتظار می‌رود در هفته‌های آینده بانک مرکزی نرخ تورم هدف‌گذاری خود را مورد بازنگری قرار دهد.

کسری بودجه شدید دولت و نرخ رشد نقدینگی و به‌ویژه انتظارات تورمی، این فرضیه را تقویت می‌کند که به‌احتمال زیاد نرخ تورم سالانه درصورت ادامه آهنگ رشد آن در پایان تابستان به مرز 50درصد برسد. حالا باید منتظر ماند و دید نرخ تورم هدفگذاری جدید بانک مرکزی و چارچوب و فرضیات آن، چه تصویری را ارائه می‌دهد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار