تلاش دلار برای شکستن مرز

مشاهدات نشان می‌داد که میزان تجمع دلالان در حوالی مرکز تجارت جهانی نسبت به روزهای قبل بیشتر بود و حجم معاملات نیز کمی افزایش یافته بود.

dollar.9

به گزارش بنکر، به گفته یکی از فعالان با تجربه بازار، پس از اینکه روز پنج‌شنبه قیمت نتوانست به زیر محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی برود، شماری از معامله‌گران تصور کرده‌اند که قیمت به کف جدید برخورد کرده است؛ در نتیجه این عده در آغاز هفته جاری خریدهای خود را بالا بردند. با این حال می‌توان گفت تعداد زیادی از معامله‌گران نیز نسبت به مشخص شدن نقطه کف چندان مطمئن نیستند؛ در واقع اگر اطمینانی پیرامون نقطه کف شکل می‌گرفت، طبیعی بود که دیروز مرز ۱۲ هزار تومانی شکسته شود؛ ولی قیمت به‌‌رغم طی کردن مسیر افزایشی، برای سومین روز متوالی در کانال ۱۱ هزار تومانی باقی ماند.

تعدادی از فعالان بازار عنوان می‌کردند، معامله‌گران به دنبال آن هستند که قیمت را این بار به آرامی به کانال بالاتر رهسپار کنند تا ماندگاری آن نیز بیشتر شود. درست یک هفته پیش بود که شاخص ارزی طی یک روز ۳۷۰ تومان افزایش را تجربه و تا بالای محدوده ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی جهش کرد. به دنبال آن نوسان‌گیران در میان قطعی اینترنت و خلأ اطلاع‌رسانی در مقطع کوتاهی قیمت را تا محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی نیز بالا بردند.
 با این حال آنچه مسلم است شرایط بازار از چهارشنبه هفته گذشته نسبتا به شرایط عادی بازگشته است و انتظار می‌رود با وصل شدن اینترنت صرافی‌ها، طی روزهای آتی فضای بازار نیز عادی‌تر شود. البته این عادی‌تر شدن معنای افزایشی یا کاهشی خاصی ندارد؛ بیشتر منظور آن است که روند اطلاع‌رسانی قیمت به حالت پیشین خود باز‌گردد و معاملات حواله‌ای صرافی‌ها نیز دوباره برقرار می‌شود. در روزهای اخیر برخی صرافی‌ها بارها اعلام کردند که بدون اینترنت فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند.
 به‌عنوان مثال دبیر کل کانون صرافان اظهار کرد در گزارش‌های تلفنی از آنجاکه هیچ یک از گزارش‌ها مستند نیستند نمی‌توان به این گزارش‌ها اعتماد داشت و با ریسک جعل اسناد و حواله‌ها و تاییدهای نابجا مواجه هستیم. به همین دلیل است که صرافان ترجیح دادند که فعلا کار را متوقف کنند.
 شهاب قربانی با بیان اینکه امکان ارسال حواله‌ها وجود ندارد و در دریافت‌ها هم مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: ساز و کار مالی صرافی‌ها که با خارج از کشور انجام می‌‌شد با مشکل مواجه شده است. برخی فعالان انتظار دارند با وصل شدن اینترنت حجمی از تقاضا که در هفته قبل قادر به پاسخگویی آن وجود نداشت، به بازار یکباره وارد شود و قیمت را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال اخیرا مسوولان مختلف برای کافی بودن ذخایر بانک مرکزی برای پاسخگویی به تقاضای مردم تاکید کرده‌اند.
در آخرین نمونه، معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت ذخایر بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در بهترین شرایط خود در زمینه ذخایر ارزی و اسکناسی کشور قرار دارد و سامانه نیما می‌تواند به تقاضاها پاسخ بدهد.


برچسب ها: دلار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار