شماره شبا تهران شارژ

تغییر موقت انتظارات دلاربازان

برای معامله‌گران بازار ارز و سکه، وقایع سیاسی بیشتر از هر زمانی اهمیت پیدا کرده است. یک روز مانده به برگزاری انتخابات آمریکا، دلار دو کانال افزایش یافت و سکه بیش از یک میلیون تومان رشد پیدا کرد. بیشتر فعالان باور داشتند که این افزایش غیرمنتظره قیمت، تحت تاثیر تغییر انتظارات معامله‌گران نسبت به برنده انتخابات آمریکا صورت گرفته است.

به گزارش بنکر (Bankerدر نگاه آنها، در روزهای قبل، بازار به باور بیش از اندازه‌ای رسیده بود که بایدن حتما ترامپ را کنار خواهد زد. با این حال، در روزهای آخر عنوان شد که عملکرد ترامپ در برخی از نظرسنجی‌ها بهبود پیدا کرده است. در کنار این، گفته‌های ترامپ در روزهای آخر چنین سیگنالی را به معامله‌گران بازار داخلی مخابره کرد که او به‌راحتی از قدرت کنار نخواهد رفت و در صورتی که فاصله‌اش با بایدن زیاد نباشد، از اهرم‌های قانونی جهت تلاش برای پیروزی خود سوءاستفاده هم خواهد کرد.

در فضایی که قیمت دلار تحت تاثیر پیروزی احتمالی بایدن کانال‌های قیمتی را یک به یک از دست می‌داد و حتی به مرز ۲۶ هزار تومانی هم رسیده بود، طبیعی بود که تصور بالا رفتن شانس ترامپ می‌توانست جهت قیمت را با همان سرعت عوض کند. روز دوشنبه در واکنش به این اتفاق یعنی کمی بیشتر شدن شانس ترامپ، فروشنده زیادی در بازار پیدا نمی‌شد و قیمت دلار معاملات خود را بالای سطح ۲۸هزار و ۵۰۰ تومانی آغاز کرد که نزدیک به هزار تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. در ادامه روز دوشنبه، اسکناس آمریکایی به کانال ۲۹ هزار تومان رفت و روی عدد ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر از روز دوم هفته بود و موجب شد که این ارز بار دیگر به مرز مهم ۳۰ هزار تومانی نزدیک شود.

رشد قیمت دلار در بازار سکه هم اثر گذار شد و این فلز گرانبها در روز دوشنبه توانست وارد کانال ۱۴ میلیون تومانی شود. در سومین روز هفته، سکه امامی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این رشد از آن جهت قابل توجه‌تر به چشم می‌آید و نوسان سنگین بازار را نشان می‌داد که فلز گرانبهای داخلی روز دوشنبه به کانال ۱۲ میلیون تومانی رفته بود. در این میان، عده‌ای از فعالان هم باور داشتند سکه‌بازان بیشتر از معامله‌گران دلار به برد ترامپ امیدوار شدند؛ چراکه میزان رشد سکه بسیار بیشتر از دلار بود. در روزی که اسکناس آمریکایی حدودا ۶درصد افزایش یافته بود، سکه بالای ۹ درصد رشد پیدا کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار