تاثیر ویروس چینی بر بازارهای جهانی

گروه مالی گلدمن ساکس اعلام کرد: اگر ویروس جدید چینی مانند ویروس اپیدمی سارس در سال 2003 میلادی همه گیر شود، بازار جهانی نفت آسیب خواهد دید.

به گزارش بنکر (Banker)، گلدمن ساکس افزود: این ویروس که از ووهان چین به سایر شهرها و کشورهای جهان سرایت کرده، می تواند موجب کاهش 260 هزار بشکه در روز تقاضای جهانی نفت در سال 2020 شود. سوخت جت حدود دو سوم این کاهش تقاضا را تشکیل خواهد داد.

اپیدمی شدن این ویروس همچنین می تواند قیمت جهانی هر بشکه نفت را با افت 2.90 دلاری روبرو کند.

این ویروس نگرانی های زیادی را در بین فعالان بازارهای سرمایه و بورس ایجاد کرده است به خصوص  در شرایطی که صدها میلیون نفر برای سفرهای داخلی و خارجی در آستانه سال جدید چینی آماده می شوند.

یک تحلیلگر ارشد گروه مالی گلدمن ساش در این باره گفت: در حالی که واکنش اوپک در طرف عرضه و تولید می تواند موجب محدود شدن تاثیر چنین شوکی در طرف تقاضا شود ولی نااطمینانی اولیه درباره تبعات گسترش این ویروس می تواند موجب افت فراتر از انتظار قیمت جهانی نفت گردد.

این احتمال وجود دارد که نوسانات قیمت نفت طی هفته های آینده افزایش یابد. این در شرایطی است که نگرانی های زیادی نسبت به اختلال تولید و عرضه از سوی لیبی ایران و عراق وجود دارد.

زمانی که ویروس سارس به یک اپیدمی تبدیل شده بود، قیمت سوخت جت در سنگاپور نسبت به سایر مناطق با افت محسوسی روبرو شد. سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی نیز برآورد کرده است که در دوران گسترش سارس، ترافیک هوایی در خطوط آسیایی با افت 8 درصدی روبرو شده است.

 

عفونت کشنده دستگاه تنفسی
نام: ندارد (از خانواده کرونا)
زمان و محل شروع شیوع: 2019، چین
نحوه انتقال اولیه: از ماهی ها به انسان
احتمال مرگ بعد از ابتلا: مشخص نیست

دسامبر سال گذشته خبر شیوع ویروسی جدید در چین منتشر شد. حالا طبق اعلام مقامات چینی، پس از گذشت حدود یک ماه شمار مبتلایان به این ویروس به 440 تن رسیده است. البته احتمال آن می‌رود که بیش از 1500 نفر به آن مبتلا شده باشند که هنوز شناسایی نشده‌اند. متاسفانه تا کنون 9 نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌‌اند.


  علایم این بیماری چیست؟
«کرونا» یک بیماری ویروسی است که ابتدا فرد را به تنگی‌نفس و سینه‌پهلو مبتلا می کند و در مواردی بر اثر شدت تنگی نفس، به مرگ منجر می‌شود. طبق اعلام مقامات بهداشتی چین، علایم این بیماری به سایر بیماری‌های تنفسی مانند ذات‌الریه شباهت‌های زیادی دارد. این علایم تب، تنگی‌نفس، سرفه، گلودرد و  در بسیاری از موارد سردرد بیان شده است.
  شیوع این بیماری جدی است!


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار