شماره شبا تهران شارژ

تأثیر مکانیزم ماشه بر بازار‌ها

ایالات متحده آمریکا تلاش دارد تا مکانیزم ماشه در برجام را فعال کند و در پی آن می‌خواهد تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان را بازگرداند.

به گزارش بنکر (Bankerاین موضوع در شرایطی جریان دارد که برخی در داخل تلاش دارند به بهانه اقدام اخیر آمریکا بازار‌ها را ملتهب کنند، این موضوع را با توجه به اتفاقات در حال وقوع در بازار‌های گوناگون، بیش و پیش از هر بازار دیگری می‌توان این روز‌ها در میان  نوسان‌گیران بازار ارز دید که تلاش دارند با جوسازی پیرامون تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل، مسیر رشد قیمت شاخص ارز را فعال‌تر کنند.
اگرچه که اقدامات آمریکا این توان را دارد که حساسیت بازیگران ارزی را بالا ببرد، اما آن‌طور که کارشناسان معتقدند بانک مرکزی این توان را دارد که دامنه این حساسیت‌ها را کاهش دهد و دولت اقداماتی را برای خنثی‌کردن آنها و عدم تأثیرپذیری دیگر بازار‌ها از چنین اقدام‌هایی که توسط  نوسان‌گیران ارزی دنبال می‌شود، می‌تواند انجام دهد.
در چنین شرایطی با توجه به آنکه دلار باز هم در کانال حساس ٢٣‌هزار تومانی قرار گرفته است، کارشناسان توصیه می‌کنند که بازارساز هرچه زودتر با قدرتی بیشتر از قبل در مقابل  نوسان‌گیران دلار قرار گیرد. همچنین برخی کارشناسان می‌گویند اگر بازارساز توان عقب بردن دلار به کانال پایین‌تر و حملات سفته‌بازان را ندارد، می‌تواند با کوتاه‌کردن برد نوسان در کانال ٢٣ هزارتومان، مانع از ورود تقاضای احتیاطی جدید به بازار شود. آنها می‌گویند این موضوعی است که در تأثیرپذیری دیگر بازار‌ها از بازار ارز بسیار قابل توجه است و اگر نقش‌آفرینی هرچه زودتر بازارساز را شاهد نباشیم، احتمال تسری جو روانی منفی برخی برای بهره‌برداری از وضع موجود در سیاست خارجی وجود دارد و باید در برابر این موضوع ایستاد.

 

نقش‌آفرینی ویژه دولت و بانک مرکزی
آلبرت بغزیان، اقتصاددان و عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه تهران درباره آخرین وضع بازار‌ها و احتمال تأثیر جو روانی اقدامات آمریکا از مکانیزم ماشه به «شهروند» می‌گوید: «بازار‌ها در حال حاضر از یک ثبات تقریبی و نسبی برخوردار هستند و تأثیر انرژی که شرایط کشور و به‌خصوص در حوزه اقتصادی در افت‌وخیز بازار‌ها طی هفته‌های گذشته داشته‌اند، تقریبا به انتها رسیده است. حال اگر تأثیر روانی از ناحیه اقدامات اخیر آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها بر بازار‌ها را بخواهیم متصور باشیم، پیش از هر بازاری این بازار ارز خواهد بود که متأثر خواهد شد. موضوعی که به نظر از ناحیه  نوسان‌گیران بازار ارز دنبال می‌شود و بازارساز باید برای مهار این سوءاستفاده نوسان‌گیران و کنترل دامنه تأثیرگذاری اقدامات آنها بر دیگر بازار‌ها وارد عمل شود.
او با اشاره به اینکه در چنین شرایطی بانک مرکزی و دولت باید از اقدامات تنش‌آفرین در بازار‌ها دوری کنند، می‌افزاید:  «بارها دیده شده که بازار‌ها به سبب اقدامات نسنجیده دولت یا بانک مرکزی دچار تنش شده‌اند که درحال حاضر باید از اقداماتی که چنین نتایجی بر بازار‌ها داشته باشند، دوری شود تا بهانه‌ای برای ایجاد بی‌ثباتی ایجاد نشود.» 

این اقتصاددان می‌افزاید: «بازار سرمایه این امکان را دارد که در کنار کنترل بازار ارز توسط بازارساز  وضع روانی نقدینگی را کنترل کند و افت این بازار که در هفته گذشته شاهدش بودیم، تأثیری بر این توان بازار سرمایه ندارد، به شرط آنکه دولت از ابزار‌های خود بهره‌برداری به موقع را داشته باشد.»
آ‌ن‌طور که به نظر می‌رسد اقدامات و خواست آمریکا در ثبات‌زدایی از اقتصاد ایران تمامی ندارد، اما آن‌طور که کارشناسان حقوق بین‌الملل می‌گویند راه‌اندازی مکانیزم ماشه از سوی این کشور تنها یک بازی روانی است که اگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده داخلی برای بازار‌ها رخ ندهد، توان آن ‌که بی‌ثباتی را دامن‌گیر بازارها کند، ندارد مگر آنکه به گفته کارشناسان اقتصادی دولت نتواند دامنه اقدامات نوسان‌گیران بازار ارز را کنترل و از انجام اقدامات مثبت برای بازار بورس دریغ کند که شرایط دیگری رخ خواهد داد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار