شماره شبا تهران شارژ

بورس سوار بر موج ارز

بورس تهران بعد از دو ماه دوباره یک قله جدید را فتح کرد تا چشم اندازی جدید پیش روی بازار سرمایه باز شود.

arz

به گزارش بنکر (Banker)، اقبال گسترده به نماد گروه های فلزی و فولادی بازار مثل فولاد مبارکه و ملی مس، مهم ترین دلیل رشد پنج هزار واحدی دیروز بازار بود. با این رشد شاخص برای اولین بار در تاریخ به سطح 327 هزار و 625 واحد رسید.
 پیشتر در 13 مهرماه، شاخص به سطح 327 هزار و 305 واحد رسیده بود. بعد از آن تاریخ، به ویژه در نیمه دوم مهرماه، بورس عمدتا نزولی شد تا این که از اواخر آبان ماه روند صعودی مجدد آغاز شد.از 27 آبان ماه که شاخص وارد روند صعودی شده است، تاکنون حتی یک روز منفی هم نداشته و به طور مداوم رشد کرده است.
مهم ترین علت رشد شاخص کل اقبال به نمادهای بزرگ فلزی معدنی است که تاثیر قابل توجهی بر رشد شاخص داشتند. رشد قیمت محصولات در بورس کالا و همچنین بهبود قیمت های جهانی، بهانه ای برای اقبال بازار به این گروه شده است. قیمت محصولات فلزی در بورس کالا پس از رشد نرخ ارز بهبود یافته و تقاضا هم بعد از چند ماه رخوت بهبود یافته است. دیروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، مپنا، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و معدنی چادرملو بیشترین تاثیر را بر شاخص کل گذاشتند به نحوی که نیمی از رشد پنج هزار واحدی شاخص کل مربوط به همین شش نماد بود.
البته فارغ از نمادهای بزرگ، بسیاری از گروه های کوچک بازار نیز همچنان در حال رشد هستند. شاخص کل هم وزن که شاخص بهتری برای نشان دادن وضعیت رشد کلیت بازار است، چهارشنبه گذشته به قله تاریخی 99 هزار واحد رسیده بود و دیروز هم با رشد هزار و 750 واحدی برای اولین بار در تاریخ از 100 هزار واحد عبور کرد.
تحلیل گران معتقدند برخی سهم های کوچک بازار قیمت های حبابی دارند اما بسیاری از سهم های بزرگ همچنان در محدوده منطقی قرار دارند و در صورت رفع ریسک های موجود، ظرفیت رشد هم دارند. علاوه بر رشد نرخ محصولات در بورس کالا، همچنان دلایل دیگری چون انبوه نقدینگی، مباحث افزایش سرمایه و وضعیت آتی بودجه دولت از محرک های مهم بازار سرمایه است.


برچسب ها: بورسارزدلار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار