بانک ‌های مرکزی فروشنده طلا شدند!

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، فروش خالص شمش توسط بانک های مرکزی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۱۲.۱ تن بوده که در مقایسه با سال گذشته خرید ۱۴۱.۹ تن ثبت شده است.

به گزارش بنکر (Bankerبه گفته این شورا، بیشترین میزان فروش توسط ازبکستان و ترکیه صورت گرفته است در حالی که بانک مرکزی روسیه اولین فروش سه ماهه -خود را در ۱۳ سال گذشته اعلام کرد.
در حالی که ورود صندوق های قابل معامله در بورس باعث پیشرفت طلا در سال ۲۰۲۰ شده، خرید توسط بانک های مرکزی نیز به حمایت از قیمت شمش در سال های اخیر کمک کرده است.

شرکت سیتی گروپ ماه گذشته پیش بینی کرد که تقاضا از سوی بانک های مرکزی پس از خریدهای تقریباً بی سابقه در هر دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، مجدداً در سال ۲۰۲۱ بهبود یابد.

لوئیز استریت، تحلیلگر ارشد شورای جهانی طلا، گفت: جای تعجب نیست که در چنین شرایطی بانک ها ممکن است چشم به ذخایر طلای خود داشته باشند.

وی افزود: تقریباً تمام فروش ها از طریق بانک هایی انجام می شود که از منابع داخلی خرید می کنند و از قیمت بالای طلا در زمانی که از نظر مالی محدود شده اند، استفاده می کنند.

به گفته شورای جهانی طلا، بانک های مرکزی ترکیه و ازبکستان به ترتیب ۲۲.۳ تن و ۳۴.۹ تن طلا در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ فروخته اند.

بر اساس این گزارش، ازبکستان در حال متنوع کردن ذخایر بین المللی خود و کم کردن ذخایر طلاست چرا که این کشور آسیای میانه از دهه ها انزوا بیرون می آید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار