بانکدارانی که همه می شناسند

تاکنون رجال و مشاهير بزرگ و نام آوري در زمينه هاي مختلف علمي، هنري، سياسي و... از اين سرزمين کهن برخاسته و هر يک توانسته اند با خلق آثار و اقدامات ارزشمند، تاثيري بسزا در پيشبرد فرهنگ ملي داشته باشند.

nima

آیا تا به حال در مورد اینکه استاد شهریار کارمند بانک کشاورزی بوده و 30 سال در آن بانک زحمت کشیده مطالبی خوانده اید .پرسش اینجاست که از میان افراد شناخته شده کشور کدام ها کارمند بانک بوده اند؟

1. محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار

شهریار کارمند بانک کشاورزی بود و به تبریز هم که برگشت به شعبه ی بانک کشاورزی تبریز منتقل شد. وضع چندان مناسبی نداشت زندگی اش، و علاوه بر خانواده ی خودش، کفیل عده ای بی بضاعت هم بود که همه از همان حقوق بانک تامین می شد. سال های آخر را هم بانک به خاطر بیماری اش به او  تخفیف داد و نادیده گرفت و بازنشسته اش کرد، اما هنوز هم او برای جبران کسری خدمتش به بانک می رفت و غالبا هم به این خاطر که هم حسابدار بود و هم خطش زیبا بود . دفتر روزنامه را او می نوشت و اگر هنوز هم آن دفتر روزنامه ی بانک کشاورزی شعبه تبریز موجود باشد، می توان آن را اثری با ارزش دانست. در تبلیغ های این روزهای بانک کشاورزی بیتی از شهریار را می خوانیم که فقط به پاس نمک شناسی او بوده و اینک از آن سوء استفاده می شود: "شکر دارم که اگر خدمت بانکی کردم... خدمت من همه در بانک کشاورزی بود.

2. حميد سبزواري

حميد سبزواري (حين ممتحني ) ، شاعر معاصر ايران است . حميد شاعري است ازنسل ديروز . نسلي كه با ما همنفس وهم آوا است ،‌اما پژواك صدايش تا قرن هادرامتداد زمان جاري خواهد بود ، پس شعراو شعرآينده نيز هست . او شاعري است كه آيندگان قدر و منزلت او را بيشتر خواهند شناخت .

حميد سبزواري ابتدا به شغل معلمي مشغول بود . او سپس كارمند بانك بازرگاني درتهران شد و سپس به شاعري وري آورد .

3.مرتضی حیدری

مرتضی حیدری(زاده ۱۳۴۷) مجری و گویندهٔ اخبار تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران است. حیدری بیشتر بدلیل اجرای برنامه «گفتگوی ویژهٔ خبری» در شبکهٔ دوم سیما معروف است. حیدری در مهر ماه ۱۳۸۸ در یک سفر جنجالی از ایران خارج شد که توجه رسانه های ایرانی را به خود جلب کرد. وی در مصاحبه ای تلویزیونی اعلام کرد که در خارج از ایران مشغول ادامه تحصیل است.وی دانش‌آموخته رشته فیزیوتراپی و سهامداریکی از بانک های خصوصی است.

4.حمید غلامعلی

حميد غلامعلي خواننده پرکاري است که در کارنامه حرفه اي اش نزديک به 200 سرود وترانه به چشم مي خورد  . اين پرکاري باعث نشده که از کيفيت کار او کاسته شود . حميد غلامعلي همچون اغلب خوانندگان موسيقي پاپ ، در خانواده اي اهل موسيقي و هنر رشد کرده و بزرگ شده است . او که در زمينه خطاطي و نقاشي فعال است ، يکي از موفق ترين خواننده هاي کشورمان به شمار مي رود .وی یکی از کارمندان زحمت کش بانک است.
آلبوم ها :
به ياد تو
ايران من (کار مشترک )
يادگار
ديباچه عشق
مرداب
قبيله عشق

5.عالیه خانم همسر نیما یوشیج

شاید تعجب کنید اما عالیه خانم همسر نیما یوشیج (عالیه خانم جهانگیر، برادرزاده میرزا جهانگیرخان معروف، مدیر روزنامه صوراسرافیل بود) کارمند بانک ملی بود.نيما زندگي مرفه‌اي نداشت و با دست مايه‌اي كه از وزارت فرهنگ آن زمان مي‌گرفت به سختي امرار معارش مي‌كرد و عاليه خانم همسر ايشان نيز كه به سمت كارمند بانك ملي انجام وظيفه مي‌نمود در گذران زندگي، وي را همراهي مي‌نمود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار