aron

بازده بورس به صفر رسید

به‌دنبال تداوم نزول سنگین شاخص بورس بازده سرمایه‌گذاری در بورس در سال‌جاری به صفر رسید.
٢١ دی, ١۴٠٠ سه شنبه ٠٨:۴۴
کد خبر: ٢٧٢٢١۵

به گزارش بنکر (Banker)، روند نزولی بازار سهام که از مرداد ماه پارسال تاکنون آغاز شده از ابتدای هفته جاری شتاب بیشتری گرفته است ‌طوری که از ابتدای هفته جاری تاکنون ارزش بازار سهام بیش از 140هزار میلیارد تومان نزول کرده است.

همزمان بعد از 2سال ارزش کل بازارفرابورس نیز به زیر 1000هزار میلیارد تومان نزول کرده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد؛ ارزش کل بازار سهام از مرداد ماه پارسال تاکنون 200میلیارد دلار نزول کرده است و از 425میلیارد دلار در 20مرداد ماه پارسال به 225میلیارد دلار در دی‌ماه امسال رسیده است.

 این نزول اما از هفته جاری و همگام با افت قیمت دلار شتاب بیشتری گرفته و به روند خروج نقدینگی از بازار سهام دامن زده است. با شتاب گرفتن این روند نزولی در مبادلات روز گذشته میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس به صفر رسید.

 

سرمایه‌گذاری برای هیچ


براساس گزارش همشهری، آمار‌ها نشان می‌دهد؛ همگام با افت 5درصدی قیمت دلار از اواخر هفته قبل، تا دیروز، شاخص بورس هم 2.2درصد افت کرده و به همان سطحی باز گشت که در ابتدای سال بود.  اینکه بازده سرمایه‌گذاری در بورس درپایان مبادلات دیروز به صفر رسید، یعنی سرمایه‌گذارانی که از اول امسال تاکنون در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند نه فقط هیچ سودی به‌دست نیاورده‌اند، بلکه با توجه به نرخ رشد تورم با زیان هم مواجه شده‌اند.

ماجرا زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم؛ شاخص قیمت هم‌وزن که میزان رشد قیمت سهام شرکت‌ها را به دقیق‌ترین شکل محاسبه می‌کند در این مدت 23.1درصد افت کرده است، یعنی سهامدارانی که از هیچ شرکتی در بورس سود سالانه دریافت نکرده‌اند به‌طور میانگین 23.1درصد زیان کرده‌اند.

 با احتساب نرخ تورم 43درصدی، میزان زیان واقعی سهامداران، در 295روز سپری شده از سال‌جاری، به 66درصد می‌رسد. در همین مدت قیمت طلا و دلار بیش از 10درصد و میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران 11.1درصد افزایش یافته است.

 

کاهش ازرش معاملات خرد


نزول مداوم شاخص کل بورس از مرداد پارسال تاکنون ریسک سرمایه‌گذاری در بازارسهام را افزایش داده و به خروج هزاران میلیارد تومان پول از بازار سهام منجرشده است. برخی آمار‌ها نشان می‌دهد در1/5سال گذشته بیش از 100هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده و این روند دست‌کم در 2 ماه گذشته هر روز تشدید شده است.

آمار‌های مربوط به ارزش معاملات خرد نیز بر افزایش شتاب خروج پول از بورس مهر تأیید می‌زند. طبق آمار‌ها  ارزش روزانه معاملات خرد از پاییز امسال تاکنون هر روز کمتر شده است و دیروز به کمترین میزان در 2 سال گذشته رسید.

سرمایه‌گذاران در مبادلات دیروز  بورس جمعا 2هزارو635میلیارد تومان دادوستد انجام دادند که این میزان دست‌کم 70درصد کمتر از میانگین ارزش معاملات خرد در شهریورماه است.

در شهریور ماه امسال با وجود آنکه ارزش معاملات خرد نسبت به پارسال 20هزار میلیارد تومان کاهش یافته بود با این حال روزانه به‌طور میانگین 8هزارو750میلیارد تومان سهام دادوستد می‌شد. این میزان در این مدت بیش از 6هزارو100میلیارد تومان کاهش یافته است. اما دلایل  خروج گسترده نقدینگی به‌ویژه از ابتدای هفته تاکنون چیست؟

 

دلایل نزول


اطلاعات موجود نشان می‌دهد علت اصلی نزول بازار سهام را باید در سیاست‌های کلان جست‌وجو کرد. از یک طرف دولت در تلاش است برای مبارزه با تورم نرخ بهره را بالا نگاه دارد.

از طرف دیگر شیب رشد تورم و قیمت دلار نیز به‌عنوان محرک‌های رشد بازار سهام کندتر شده است. با این حال به‌نظر می‌رسید ظرف چند روز گذشته انتشار برخی اخبار در مورد انجام توافق هسته‌ای که به افت قیمت دلار منجر شد نیز در نزول بورس نقش داشته است. ضمن اینکه به‌نظر می‌رسد دولت حجم فروش اوراق بدهی را در بازار افزایش داده است.

چنان‌که در مبادلات روز گذشته ارزش معاملات اوراق بدهی در فرابورس رکورد تازه‌ای ثبت کرد و به 144هزار میلیارد تومان رسید. هرچند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعاتی درباره جزئیات این معاملات منتشر نشده که نشان دهد چه میزان از این معاملات مربوط به عملیات بازار باز و چه میزان مربوط به پذیره‌نویسی اوراق بدهی دولتی بوده اما برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد ؛ از جمع کل معاملات انجام شده 131هزار میلیارد تومان مربوط به عملیات بازار باز و 13هزار میلیارد تومان مربوط به پذیره‌نویسی اوراق بدهی جدید دولتی بوده است.

عملیات بازار باز بانک مرکزی به معنی فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه نیست و مستقل از فروش اوراق بدهی دولتی در بورس بوده است. طبق آمار‌های موجود دولت از ابتدای امسال تاکنون 54هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در بورس فروخته و همین موضوع به هدایت بخشی از نقدینگی به‌سمت این بازار منجر شده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار