شماره شبا تهران شارژ

باربارا هاتن؛ میلیاردر و نیکوکار

باربارا وول‌ورث هاتن (Barbara Woolworth Hutton) میلیاردر و نیکوکار آمریکایی بود که وارث یک‌سوم از ثروت عظیم فروشگاه‌های زنجیره‌ای وولورث انگلستان شد.

وی چندین‌بار ازدواج کرد که همه آنها به طلاق انجامید. هاتن در ۱۴ نوامبر ۱۹۱۲ در نیویورک به‌دنیا آمد. پدربزرگ مادری‌اش فرانک دبلیو.‌وولورث موسس فروشگاه‌های زنجیره‌ای به همین نام بود و پدرش نیز فرانکلین لاوز هاتن بود که از مالکان یک بنگاه سرمایه‌گذاری و دلالی در نیویورک به‌شمار می‌رفت. باربارا مادرش را در چهار سالگی از دست داد و در خانه برخی از خویشاوندانش رشد یافت. پس از آموزش‌های ابتدایی تحت‌‌نظر یک معلم سرخانه، وارد آموزشگاهی دخترانه در فارمینگتون کنتیکت شد.
در ۱۹۲۴ از طرف خانواده وولورث و مادرش مبلغ هنگفتی به وی به ارث رسید. در بیست و یک سالگی نیز‌ پدرش سهم‌الارث وی را به بیش از یک میلیارد دلار (به ارزش امروز) افزایش داد و بدین ترتیب باربارا هاتن بدل به یکی از بزرگ‌ترین ثروتمندان جهان در آن زمان شد.‌ وی هفت‌بار ازدواج کرد و همه ازدواج‌های وی به طلاق انجامید. نخستین‌بار در ۱۹۳۳ با الکسیس مدیوانی که فردی جاه‌طلب و به اصطلاح تازه به دوران رسیده بود در کلیسای ارتدوکس روسیه در پاریس ازدواج کرد. مدیوانی و خانواده‌اش در ۱۹۲۱ تفلیس را ترک کرده و مدعی شاهزادگی بودند. مدیوانی از ثروت باربارا در راه منافع خود بهره برد و در نهایت در ۱۹۳۵ این دو از هم جدا شدند. هاتن سپس با کنت کورت هاویتز رولنتلو ازدواج کرد و تنها فرزندش که پسری به نام لانس بود را به‌دنیا آورد. رولنتلو فردی خشن و بدرفتار بود تا جایی‌که باربارا روانه بیمارستان شد و شوهرش به زندان افتاد. این فرد باربارا را متقاعد کرد تا برای فرار مالیاتی شهروندی آمریکا را ترک گفته و شهروند دانمارک شود. باربارا در این دوران به طرف مصرف مواد مخدر هم کشیده شد و در نهایت توانست سرپرستی پسرش را به دست گرفته و از کنت جدا شود. در ۱۹۳۹ و در آستانه جنگ‌جهانی دوم هاتن به کالیفرنیا رفت، در طول جنگ به ارتش آزاد فرانسه کمک مالی کرد و کشتی تفریحی خود را در اختیار ناوگان سلطنتی انگلستان گذاشت. او توانست از وجهه اجتماعی خود برای فروش اوراق قرضه زمان جنگ استفاده کند و تصور عمومی از خود را که با توجه به وقایع ازدواجش آسیب دیده بود بهبود بخشد. او در هالیوود با کری گرانت، هنرپیشه محبوب آن سال‌ها آشنا شد و در ۱۹۴۲ با وی پیمان زناشویی بست.

ازدواج‌های بعدی وی با ایگور تروبتزکوی، شاهزاده تبعیدی روس، پورفیریو روبیروزا، دیپلمات دومینیکنی، ستاره تنیس آلمانی، گاتفرید فون گرام و در نهایت با شاهزاده ریموند دوان همگی به ناکامی و طلاق انجامید. مرگ تنها پسر باربارا هاتن در یک حادثه هواپیمایی در ۱۹۷۲، وی را سخت افسرده کرد. در حالی‌که به دلیل ولخرجی و سخاوت زیاد، ثروت او سخت رو به افول نهاده بود، وی در می‌۱۹۷۹ در بورلی‌هیلز لس‌آنجلس درگذشت.
*روح الله حاتمی


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار