انتشار آمار عملکرد سال ۹۹ بیمه مرکزی

گزارش مقدماتی تحلیل آمار عملکرد سال ۱۳۹۹ بیمه مرکزی منتشر شد.
00/02/07 سه شنبه 09:27
کد خبر: 269793

به گزارش بنکر (Banker)، به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی بنابر آمار رسیده، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۷/ ۸۱ و ۷/ ۴۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین بر اساس این آمار، حق بیمه سرانه (نسبت حق بیمه تولیدی به جمعیت کشور یا متوسط حق بیمه پرداختی توسط هر ایرانی) به ۹۷۲ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با آمار سالنامه ۹۸حدود ۳/ ۳۴ درصد رشد ۹۸داشته است.

براساس این گزارش تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به سال گذشته به ترتیب حاکی از ۸/ ۳۷ و ۵/ ۳۰ درصد رشد بوده است (این در حالی است که این مقادیر وفق آمار سالنامه ۹۸ به ترتیب ۶/ ۳۱ و ۱۹ درصد بود). نسبت خسارت بازار با ۳‌واحد کاهش (در مقایسه با سال قبل) به ۴/ ۵۳ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.

با عنایت به اینکه بررسی آمار «نسبت خسارت» نمی‌تواند به دقت «ضریب خسارت» ارزیابی مطلوبی از عملکرد صنعت بیمه در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی آن را نشان بدهد، اما به‌دلیل عدم‌دسترسی به آمار ذخایر حق بیمه و خسارات معوق تا‌ زمان بسته شدن صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه و عدم‌امکان محاسبه ضریب خسارت (حاصل تقسیم خسارت واقع شده به حق بیمه عاید شده ضربدر ۱۰۰)، از شاخص نسبت خسارت استفاده می‌شود.

با این تفاسیر مطابق آمار اعلامی ۳ رشته‌ درمان (با ۵/ ۷۵ درصد)، حوادث راننده (با ۷۴ درصد) و شخص ثالث - مازاد (با ۶۴ درصد) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند. در بخش دیگری از این گزارش سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۵/ ۶۸ و ۸/ ۶۶ درصد اعلام شده است (وفق آمار سالنامه ۹۸ این مقادیر به ترتیب ۷/ ۶۷ و ۴/ ۶۴ درصد بود). میزان انحصار شرکتی در بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن به عدد ۱۳۴۴ رسیده است (۲/ ۳ درصد کاهش نسبت به آمار سالنامه ۹۸). چنانچه این عدد به زیر هزار برسد، حاکی از فضای رقابتی کامل در بازار بیمه خواهد داشت.

این گزارش سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی را به ترتیب ۵/ ۳۳، ۲/ ۱۹ و ۵/ ۱۵ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازاراعلام کرده است. آمارهای اعلامی در سال۱۳۹۹ نشان می‌دهد که در این سال بیش از ۶/ ۶۸ میلیون بیمه‌نامه صادر و بالغ بر ۱/ ۳۴ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتیب ۲/ ۴ درصد کاهش و ۴/ ۴۲ درصد افزایش داشته است.

کاهش در تعداد بیمه نامه صادره بازار به طور عمده متا‌ثر از عملکرد برخی از شرکت‌های بیمه است که تعداد بیمه نامه‌های صادره آنها با سهم قابل توجه ۴/ ۵۳ درصدی از کل بیمه نامه‌های صادره بازار، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب بین صفر تا‌ ۶  درصد کاهش داشته و متا‌ثر از عملکرد این شرکت‌ها در بیمه‌های شخص ثالث-مازاد و حوادث راننده بوده است.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار