شماره شبا تهران شارژ

افزایش هزینه خانوارها چقدر است؟

خانوارهای ایرانی در بهمن ماه امسال به طور میانگین بیش از ۴۸درصد نسبت به پارسال بابت تامین کالا و خدمات هزینه کرده‌اند.

به گزارش بنکر (Banker بررسی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت تورم نشان داد که هر سه شاخص تورم در بهمن ماه با افزایش همراه بوده است.
این در حالی است که تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) به ۴۸.۲درصد رسیده که در مقایسه با دی ماه دو درصد افزایش دارد، بر این اساس خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۸.۲درصد بیشتر از بهمن۱۳۹۸ برای خرید کالاها و خدمات هزینه کرده اند. بررسی تغییرات تورم از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا کنون نشان می‌دهد که بالاترین حد تورم نقطه‌ای مربوط به اردیبهشت ۱۳۹۸ با ۵۲.۱درصد بوده که در ادامه تا ۱۹.۸درصد در فروردین امسال نیز کاهش داشته ولی دوباره در دور افزایشی قرار گرفته و تا ۴۸.۲درصد در بهمن امسال رسیده است. کمترین میزان تورم نقطه‌ای در این دوره به شهریور ۱۳۹۶ با هفت درصد اختصاص دارد.
اما تورم سالانه به ۳۴.۲درصد رسیده که این شاخص نیز نسبت به دی ماه دو درصد رشد داشته است. تغییرات تورم سالانه در چهار سال اخیر از این حکایت دارد که کمترین میزان در فروردین ۱۳۹۶ با هفت درصد ثبت شده که در ادامه تا ۴۲.۷ در شهریور پارسال افزایش یافته است، این شاخص در نوسان بوده و اکنون به ۳۴.۲درصد رسیده است.
همچنین تورم ماهانه که بیانگر درصد تغییر نسبت به ماه قبل است در بهمن ماه ۲.۵درصد گزارش شده که افزایش ۰.۷درصدی دارد. از سال ۱۳۹۶ تا کنون نیز کمترین حد ثبت شده برای تورم ماهانه منفی ۰.۱درصد در اردیبهشت ۱۳۹۶ و بیشترین هفت درصد در مهرماه امسال است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار