افرادی که قیمت دلار را مشخص می‌کنند

بانک مرکزی با هدف مدیریت و تنظیم بازار ارز کشور، سقف خرید کارگزاران، بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را از روز کاری دوشنبه به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد.

به گزارش بنکر (Bankerدکتر کامران ندری درباره اقدامات اخیر بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار در بازار گفت: اگر به صورت عرضه اسکناس باشد تا حدودی می‌تواند اثرگذار باشد اما به صورت عرضه ارز حواله‌ای نمی‌تواند تاثیری در قیمت‌ها داشته باشد. ما دو نوع تقاضا داریم. تقاضا برای ارز اسکناسی که بیشتر مورد استفاده مسافران، بیماران، تجار و دانشجویان است و دیگر ارز حواله‌ای.

 

ارز ۴۲۰۰ تومانی را به کلی حذف کنید

این کارشناس اقتصادی درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به رکنا اظهارداشت: آنطور که دولت می‌گوید، ارز ۴۲۰۰ تومانی صرف کالاهای اساسی و دارو می‌شود. این که به اهداف خود رسیده‌اند یا نه، باید به قیمت‌های کالاهای اساسی و دارو مراجعه کرد. برخی معتقدند که ارز ۴۲۰۰ تومانی نتوانسته به اهداف مورد نظر برسد و همچنان قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایش پیدا کرده است اما نظر قطعی را باید با استناد به آمار و ارقام بانک مرکزی خصوصا آمار تورم بیان کرد. برای دولت این مسئله کاملا مشخص است. آمار رشد قیمت‌های مختلف کالایی قیمت کالاهای اساسی و دارو در بانک مرکزی تولید می‌شود. اگر به اهداف مورد نظر که یکی از آنها کاهش قیمت کالاهای اساسی و قیمت دارو در بازار است نرسیده اند، باید اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را قطع کنند و به شکل یارانه نقدی یا به شکل دیگر عمل کنند.

 

فشارهای سیاسی داخلی اجازه افزایش  نرخ بهره را نمی‌دهند

ندری درباره کنترل افزایش قیمت دلار بیان کرد: باوجود تحریم‌ها کنترل قیمت دلار در بازار کار آسانی نیست. شرایط داخلی اجازه مانور به بانک مرکزی را نمی‌دهد. وقتی شما نتوانید ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را برگردانید. از طرفی به دلیل فشارهای سیاسی داخلی نتوانید نرخ بهره را افزایش دهید. بنابراین کار به سختی انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: باید نرخ بهره در شرایط فعلی افزایش داده شود. رشد نقدینگی کنترل شود. صادر‌کنندگان غیر نفتی را باید وادار و قانع به برگرداندن ارز حاصل از صادرات کرد. درست است که موانع تحریمی وجود دارد و کار ساده‌ای نیست. اما حل همه این مسائل با هم بسیار مهم است. وقتی ارزی برگردانده نمی‌شود، مشکلات متعدد دولت، کسری بودجه دولت، ناترازی بانک ها، رشد نقدینگی، ... با وجود همه این مشکلات چه کاری می‌شود کرد؟ وقتی بانک مرکزی بخواهد یک درصد نرخ بهره را افزایش دهد تمام بورسی‌ها بانک مرکزی را به ریزش بورس متهم می‌کنند بانک مرکزی چه کاری می‌تواند بکند؟

 

خریداران سکه و دلار آنهایی هستند که درآمدهای کلان دارند

این کارشناس اقتصادی درباره خریداران سکه ۱۶ میلیون تومانی و دلار ۳۰ هزار تومانی افزود: عمده مردم تمایل به نگهداری ریال ندارند و تمایل دارند دارایی ریالی خود را به دارایی‌های دیگر تبدیل کنند.اغلب مردم به دلیل درآمد پایینی که دارند تمام دارایی شان را صرف اجاره مسکن و معیشت خود می‌کنند. مردم مازاد درآمدی برای خرید دیگر دارایی‌ها ندارند و قدرت خریدشان شاید به خرید ۲ عدد روغن بیشتر از خرید قبل برسد. آن هم از ترس افزایش قیمت ها. درآمد اغلب مردم به پس انداز نمی‌رسد. همه ما کم کم داریم به این سمت می‌رویم. به جایی خواهیم رسید که جز کسانی که درآمدهای کلان دارند توانایی خرید دارایی‌های سرمایه‌ای مثل طلا، خودرو، ارز و سکه را نداشته باشند. وقتی به این نقطه برسیم، می‌شویم ونزوئلا.

وی در ادامه افزود: وقتی ارزش ریال کاهش می‌یابد و انتظار تورمی بسیار بالا است کسی تمایل به نگهداری ریال ندارد. برخی از مردم هم که درآمد بیشتری دارند، وقتی آخر ماه حقوق خود را به ریال دریافت می‌کنند، مترصد این هستند که مازاد آن را به دارایی دیگر تبدیل کنند. زیرا ارزش ریال مدام در حال تنزل است.

 

بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش دهد

ندری در ادامه تصریح کرد: اگر می‌گویم نرخ بهره را باید در اقتصاد بالا برد به دو دلیل است. یکی این که افزایش نرخ بهره خلق پول در بانک‌ها را مهار و محدود می‌کند. رشد نقدینگی را کنترل می‌کند. دوم این که افزایش نرخ بهره تمایل نگهداری ریال در مردم را بالا می‌برد. وقتی مردم ببینند که پول ریالی شان در بانک‌ها بازدهی قابل توجهی دریافت می‌کند، دیگر سراغ بازارهای ارز و طلا و سکه نمی‌روند. زیرا بانک مطمئن تر است. چون نرخ بهره را به شدت پایین آوردیم، در واقع کسی که سرمایه ریالی دارد به دنبال این است که آن را به دارایی دیگری تبدیل کند. سطح تقاضای خرید سکه و دلار را در اقتصاد بالا بردیم چون کسی نمی‌خواهد ریال نگهداری کند. بنابراین وقتی جناح‌های مختلف فشار می‌آورند. همان کسانی که روز به روز ثروتشان را افزایش می‌دهند. مخالف افزایش نرخ بهره هستند. آنها از خدا می‌خواهند که مردم ریال نگهداری نکنند و دارایی این قشر ثروتمند را تقاضا کنند و ارزش دارایی‌های این قشر را افزایش دهند.

این کارشناس اقتصادی در آخر تاکید کرد: مهم‌ترین راهکار که به زمان هم نیاز دارد که تاثیرش را نشان دهد، افزایش نرخ بهره است. راهکار دوم که اقتصاددانان هم به دولت بارها توصیه کرده اند، فروش اوراق است. مسئله اصلی ما نرخ بهره است دولت نمی‌تواند اوراق خود را بفروشد زیرا حاضر نیست نرخ بهره بالایی را پرداخت کند. بنابراین مسئله نرخ بهره اگر حل شود ۳ مسئله حل می‌شود: یکی فروش اوراق دولت، یکی رشد نقدینگی و یکی هم افزایش تمایل مردم به نگهداری ریال این همه می‌تواند از شدت تورمی اقتصاد کم کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار