اظهار نظرهای سیاسی دلار را گران می کند

احمد دهقان کارشناس اقتصادی و بازار مالی درباره افزایش نرخ دلار اظهار کرد: افزایش قیمت دلار طی روز‌های اخیر ناشی از اظهار نظر‌های سیاسی بوده و هست. برخی از اظهار نظر‌های سیاسی تاثیر بسیاری در ایجاد جو روانی دارند.

به گزارش بنکر (Bankerسمیعی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این خصوص اظهار کرد: قیمت واقعی ارز با احتساب تفاضل نرخ تورم در کشور ما با کشور‌های حوزه دلار به دست می‌آید. زمان‌هایی که درآمد‌های نفتی دست مسئولان اقتصادی را باز می‌گذارد، به طور معمول طبق مصلحت مسئولان اقتصادی سعی در پایین نگاه داشتن نرخ ارز به صورت مصنوعی دارند و این باعث می‌شود که فنر قیمت جمع شود و بعد با اندک تغییری در فضای سیاسی، فنر فرار کند و قیمت‌های پایین نگاه داشته شده به شدت و به طور ناگهانی بالا بپرد و باعث ایجاد رانت‌های فساد آفرین و تلاطمات مخرب شود.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت ارز غیر واقعی و مصنوعی باشد، بد عهدی یک رئیس‌جمهور باعث ایجاد اضطراب و نگرانی یا تغییر او و روی کار آمدن یک رئیس جمهور دیگر در کشوری در آن سوی اقیانوس‌ها باعث خوشحالی خوشبینانه و گاهی ساده لوحانه می‌شود، ولی اگر قیمت‌های واحد و واقعی باشند از خبر‌های سیاسی تاثیر کمتری می‌پذیرد. نرخ تورم بالای ۳۰ درصد که در حال حاضر در اقتصاد کشور حاکم است. همچنین باید گفت که قیمت‌های فعلی نه تنها غیر طبیعی نیست، بلکه اگر تورم فعلی و روند افزایشی نقدینگی ادامه یابد، باید منتظر نرخ‌های بالاتر نیز باشیم.

این کارشناس بیان کرد: از مهمترین عوامل بالا رفتن نرخ ارز می‌توان به دو عامل بالا بودن نرخ تورم (بالا بودن حجم نقدینگی) و کاهش اعتماد عمومی به پول ملی اشاره کرد. در حال حاضر بزرگ‌ترین خطا در سیاست‌های اقتصادی کشور چند نرخی بودن است. این خطا علاوه بر ضربه‌های بسیار به اقتصاد کشور به اخلاق و اعتماد جامعه نیز ضربه می‌زند.

وی تصریح کرد: شاید در حال حاضر قوی‌ترین پول دنیا یورو باشد، اما اگر فردا ۹۰ میلیون آلمانی بروند درب بانک‌ها و صرافی‌ها صف بندند و هر یک بخواهند فقط یک هزار یورو از پولشان را بفروشند و تبدیل به مثلا دلار کنند، تا ساعاتی بعد ارزش پول آن‌ها به سرعت کاهش خواهد یافت، بنابراین می‌توان گفت نقش اعتماد مردم در قوت پول ملی کشور نقش مهمی دارد.

سمیعی ادامه داد: تجربه‌های ما از بازار ارز، نشان دهنده هر گونه سرکوب نرخ توسط مسئولین اقتصادی کشور بوده و در نهایت زمانی باعث رها شدن انرژی ذخیره شده، و صدمات و لطمات زیادی می‌شود. سودا گران و سود جویان هستند در بازار ارز نقش ویژه‌ای دارند. وظیفه ذاتی بانک‌های مرکزی این است که با تزریق به موقع و مثبت و منفی با ایجاد تلاطم توسط آن‌ها مقابله کند. همچنین دولت‌ها وظیفه دارند با وضع مقررات و مالیات‌های خاص بتواند آن‌ها را مهار کرده اجازه تاخت و تاز به آن‌ها ندهد.

در پایان؛ ایران، هنوز موفق به بازگشت پول های بلوکه شده خود از کشور های دیگر نشده و بخشی از افزایش تقاضای ناشی از نزدیکی به ایام پایانی سال و ورود اقتصاد به دوره پساکرونا پاسخ داده نشده است. از این رو باید گفت روند نوسان تدریجی قیمت دلار ادامه‌دار خواهد بود.  در همچنین روزهای اخیر  طبق آمار رئیس کل بانک مرکزی در  پنج ماهه اخیر درآمدهای نفتی ایران دو برابر شده است . همچنین وی وعده دلار ۲۰ هزار تومانی داده بود اما به نظر می‌رسد هنوز این رشد درآمدهای نفتی تاثیر خود را بر بازار ارز نگذاشته است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار