استان‌های ارزان و گران ایران

مردم استان چهارمحال و بختیاری در اسفندماه، شاهد بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه‌ بوده‌اند؛ درحالی‌که شهروندان استان قم کمترین میزان فشار تورم را متحمل شده‌اند.

به گزارش بنکر (Bankerمرکز آمار می‌گوید که بیشترین سرعت رشد تورم در اسفند نسبت به بهمن پارسال در استان کرمان با 2.7درصد به ثبت رسیده؛ درحالی‌که کمترین میزان سرعت مربوط به استان گیلان به میزان 0.8درصد بوده است.

با این حال بالاترین نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند99 نسبت به اسفند98 را شهروندان چهارمحال و بختیاری با درجه فشار 58.5درصدی و کمترین میزان فشار را ساکنان استان قم با فشار 42.9درصدی تجربه کرده‌اند. همچنین بالاترین میزان نرخ تورم سالانه در پایان99 در استان کرمانشاه به میزان 40.1درصد و کمترین هم در استان مرکزی به میزان 33.3درصد به ثبت رسیده است.

در یک نمای کلی، نیمی از استان‌های ایران نرخ تورم بالاتر از نرخ تورم میانگین کشوری را در پایان سال99 تجربه کرده‌اند.

تورم و خوراک مردم

روایت رسمی این است که میانگین قیمت کالاهای خوراکی مردم در اسفند سال گذشته نسبت به اسفند سال98 رشدی 67درصدی داشته؛ به‌گونه‌ای که گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن 62درصد، نان و غلات 64درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ 79درصد، روغن و چربی‌ها 105درصد، میوه و خشکبار 84درصد و سبزی‌ها و حبوبات حدود 49درصد رشد قیمت داشته‌اند.

مرکز آمار می‌گوید مقایسه قیمت در اسفند نسبت به بهمن99 نشان‌دهنده این است که در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، بیشترین افزایش قیمت مربوط به گوشت قرمز و گوشت ماکیان شامل مرغ ماشینی، گوشت گوسفند و گوشت گاو، گروه قندوشکر و شیرینی و گروه روغن ها و چربی ها شامل روغن نباتی جامد، روغن زیتون، روغن مایع است و مردم تنها شاهد کاهش قیمت گوجه فرنگی، پیاز و خیار در اسفند نسبت به بهمن پارسال بوده‌اند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار