احتمال کاهش تقاضای جهانی برای دلار

استراتژیست ارشد ارزی دویچه بانک از احتمال تضعیف دلار در برابر رقبای جهانی خود خبر داد.

به گزارش بنکر (Bankerسمیر گوئل استراتژیست ارشد دویچه بانک در امور ارزهای آسیایی - با اشاره به احتمال شیوع موج دوم کرونا در آمریکا گفت: سوال بزرگی که سرمایه‌گذاران در حال حاضر ممکن است داشته باشند این است که آیا دلار در شرایط کنونی باز هم یک ارز امن محسوب می‌شود یا خیر؟
آن طور که داده‌های دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد تعداد ابتلای جدید به کووید-۱۹ در آمریکا  در ۲ روز آخر هفته گذشته از ابتدای ماه مه تاکنون بی‌سابقه بوده است.دلار در ماه ژوئن صعود بسیار خوبی در برابر بسیاری از ارزهای دیگر داشته و شاخص دلار بارها به محدوده بالای ۹۷ واحد رسیده است. گوئل با اشاره به اینکه در هفته‌های اخیر شاهد افزایش محسوس تقاضا برای دلار بوده‌ایم، افزود: به نظر می‌رسد این تقاضای ناشی از شرایط اضطراری در حال محو شدن باشد.گوئل در رابطه با چشم‌انداز پیش‌روی یوآن نیز گفت: شرایط بنیادین برای یوآن در حال حاضر مطلوب است.

نرخ برابری دلار این ماه به بالای محدوده مقاومتی ۱/ ۷ نیز رسید، اما نتوانست خیلی پایداری کند و مجددا از این کانال عقب نشست. روند بازگشایی بخش‌های مختلف اقتصادی در چین زودتر از بسیاری از کشورهای دیگر آغاز شده و این مساله برای یوآن خبر خوبی است.

روابط بین آمریکا و چین در بسیاری از جبهه‌ها متشنج شده است: از جنگ تجاری و اختلاف بر سر تعرفه‌ها تا دعوا بر سر تصاحب تکنولوژی‌های روز و حتی اختلاف نظر بر سر منشا شیوع ویروس کرونا در جهان. کوئل همچنین با اشاره به اینکه بانک مرکزی آمریکا از بسیاری از ابزارهای در اختیار خود استفاده کرده است افزود: فکر می‌کنم برای فدرال رزرو پنجره‌های کمی باقی مانده است، در حالی که بانک مرکزی چین هنوز فضای مانور بیشتری برای اقدامات حمایتی و محرک دارد.

منبع: سی ان‌بی‌سی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار