شماره شبا تهران شارژ

اتخاذ سیاست‌های افزایش نرخ ارز؛ ممنوع

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در نود و هشتمین نشست با دیگر اعضای این شورا در اتاق بازرگانی ایران حضور پیدا کرد.

به گزارش بنکر (Bankerدر این نشست ، دژپسند درخصوص واردات کالای اساسی و ترخیص آن گفت: بر اساس گزارش‌ها، میزان موجودی اقلام اساسی، مواد اولیه و کالاهای خط تولید فعلی مشخص و مقرر شده تا تدابیری برای تسهیل ترخیص آنها اندیشیده شود.
همچنین مقرر شده تا کالاهای وارداتی تا ۵ مهرماه در مهلت سه ماهه تعیین شده بدون صدور مجوز برای گروه چهار کالایی ترخیص شوند و بر اساس آن فقط کالاهای اساسی برای خط تولید مجوز ورود به کشور پیدا می‌کنند تا در این شرایط خاص اقتصادی و تجارت خارجی اقلام در گمرکات باقی نماند زیرا برخی از آنها فاسد شدنی است و نمی‌تواند زمان طولانی دپو شود. دژپسند با بیان اینکه از اتخاذ سیاست‌هایی که افزایش قیمت ارز را در پی دارد؛ جلوگیری می‌شود، تأکید کرد: دولت و بخش خصوصی با گفت‌وگو و برگزاری جلسات به دنبال گذار کشور با کمترین هزینه و مشکل از شرایط فعلی اقتصادی است و در این روند همراهی بخش خصوصی بسیار مورد اهمیت است زیرا با ارزیابی موقعیت‌ها می‌تواند صادرات انجام داده و نسبت به ارز آوری به کشور اقدام کند. به گفته وی، آنچه مسلم است اینکه با هم فکری و همدلی باید فعالیت‌های لازم را انجام داد و مشکلات را حل کرد.


ضربه امریکا به ایران خیال واهی است
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه شرایط فعلی نیاز به درک متقابل دارد تا به سرعت از آن بگذریم، خاطرنشان کرد: در شرایط آسانی قرار نداریم و دشمن با تمام نیرنگ، توان و قوا برای به زانو درآوردن ایران وارد میدان شده  که از آن جمله می‌توان به ادعای رئیس جمهوری فعلی امریکا اشاره کرد که می‌تواند جمهوری اسلامی را در سه ماه از بین ببرد اما همان طور که شاهد هستیم این یک خیال واهی بود و همانند دوران جنگ تحمیلی نتوانست کاری را پیش ببرد.


اقتصاد بدون نفت متکی به بخش خصوصی است
وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه اگر بخش خصوصی پا به میدان نمی‌گذاشت، نمی‌توانستیم در سال ۹۸ حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم، تصریح کرد: دولت نمی‌تواند به تنهایی صادرات و تجارت را گسترش دهد، با کاهش نقش نفت اقتصاد متکی به بخش خصوصی خواهد شد که چرخه ارزی و ریالی کشور در حرکت باشد. وی با تأکید بر اینکه فعالیت بخش خصوصی مالیات را در اقتصاد کشور به جریان می‌اندازد، اظهار داشت: دولت برای چابک و کوچک‌سازی خود دارایی‌ها را باید به بخش خصوصی واگذار کند که برای انجام آن این بخش باید توانمند شود. به گفته دژپسند، برای بهبود وضع فعلی نیاز به ایثار دیده می‌شود و در جنگ اقتصادی امروز همه با یکدیگر نیاز به تلاش داریم.


ترخیص کالا از مناطق آزاد باعث تحریک تقاضای ارزی می‌شود
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: موضوع ترخیص کالاها از مناطق آزاد بویژه مناطق آزادی که تفکیک آن از سرزمین اصلی میسر نیست، تحریک‌کننده تقاضای ارزی و نگران‌کننده است.گزارشی را دریافت کردیم که معاونت حقوقی رئیس ‌جمهوری پیگیر ترخیص کالاهایی است که از خروجی مناطق آزاد آمده است. این موضوع از آنجا که تفکیک تعداد زیادی از مناطق آزاد از سرزمین اصلی میسر نیست جریان جدیدی را در تحریک تقاضای ارز ایجاد می‌کند. پورابراهیمی افزود: تقاضای من این است دستور ویژه‌ای درخصوص سیاست‌های ارزی، صادرات و موضوعات مرتبط با تمدید کارت بازرگانی صادر شود.


صنعت طیور در حال فروپاشی است
در بخش دیگری از این نشست غلامعلی فارغی رئیس انجمن ملی طیور ایران با اشاره به وضعیت بد صنعت مرغداری گفت: در شش ماه گذشته این صنعت به‌ قدری آسیب‌دیده که قابل جبران نیست. تولیدکننده باید چکار کند که بتواند ادامه حیات دهد؟
او ادامه داد: وقتی مرغ گران یا نایاب می‌شود، هیچ ‌کس از مجری و فرد تصمیم‌گیر سؤال نمی‌کند و همه تولیدکننده را مؤاخذه می‌کنند. تولیدکننده مجری تصمیم‌های غیرکارشناسی است. قیمت دستوری و قیمت‌های زیر قیمت تمام‌شده کمر تولیدکننده را شکسته است. او تأکید کرد: ساختار صنعت هزینه‌زاست، نظام توزیع مشکل دارد و باید به فکر صنعت و نجات آن بود. بعد از آن خلیلی از انجمن واردکننده‌های نهاده‌های دامی از ضرورت تک‌نرخی شدن ارز سخن گفت. یکی دیگر از فعالان بخش خصوصی از گرفتاری صنعت طیور بین تصمیم‌های دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعتی گفت: واردات و صادرات دست یک وزارتخانه است، توزیع و کنترل بازار جای دیگر است و مسائل تولید در جای دیگر حل‌ و فصل می‌شود؛ همه این جزیره‌ای عمل کردن و ناهماهنگی‌ها سبب شده که وضعیت صنعت طیور امروز خراب باشد.


حمایت از صادرکننده واقعی در دستور کار است
سپس محمدباقر الفت، معاون قوه قضائیه از کارهایی که قوه قضائیه برای حمایت از بخش خصوصی و صادرکننده‌های واقعی در تشکیل پرونده‌های قضایی انجام داده سخن گفت: قرار است تیمی صادرکننده واقعی و سوء استفاده کننده‌ها را شناسایی کند و درنهایت قرار است غربالگری صورت بگیرد تا صادرکننده خوشنام بتواند با تمهیداتی مشکل خود را حل کند و با افراد سوء استفاده‌گر برخورد جدی صورت گیرد.او همچنین به ماهیت جلسه شورای گفت‌وگو اشاره کرد که باید در اینجا تولیدکننده‌ها و فعالان اقتصادی مطالبه‌گری داشته باشند.


از چالش تأمین ارز تا تنظیم دستوری بازار
حسین سلاح‌ورزی، قائم مقام دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در بخش دیگری از این نشست گفت: طی ماه‌های گذشته مشکل عدم بموقع تخصیص ارز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عدم به‌موقع تأمین ارز از سوی بانک مرکزی و دپو شدن نهاده‌های دامی در بنادر باعث کمبود عرضه و افزایش قیمت نهاده‌های دامی به چند برابر نرخ مصوب دولتی شده است. این مشکل تنها در مرحله تأمین ارز نیست، بلکه محموله‌هایی که تخصیص برای آنها صورت گرفته از تأمین ارز مرغوب و قابل‌انتقال بی‌بهره مانده‌اند به‌ نحوی‌ که در صورت عدم تأمین ارز مرغوب از سوی بانک مرکزی، صرفنظر از مشکلات مربوط به انتقال، تبدیل و انتقال آنها از طریق صرافی‌های مجاز، به میزان قابل‌توجهی هزینه اضافی را به واردکننده تحمیل می‌کند.نایب‌رئیس اتاق ایران تأکید کرد: از سویی دیگر کالاهایی که در گمرکات دپو شده‌اند به دلیل انبارش نامناسب و طولانی‌مدت، مراحل فاسد شدن را طی می‌کنند و ممکن است در صورت مصرف منجر به بروز بیماری‌های دام و طیور و درنتیجه چالش در امنیت غذایی و سلامت جامعه شود. با وضع موجود واردکنندگان هم دیگر انگیزه‌ای برای واردات ندارند.او ادامه داد: در کنار همه این مشکلات، سیاست‌های دستوری تنظیم بازار را نیز نباید فراموش کرد. سیاست دستوری دولت در تعیین نرخ مصوب برای گوشت مرغ و سایر محصولات پروتئینی با شکست مواجه است، به‌طوری‌که قیمت مصوب این محصولات با قیمت عرضه آن در بازار تفاوت فاحشی دارد.
در نهایت سیاستگذاری‌های دستوری دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نهایتاً منتج به ارائه پیشنهاد مشارکت بخش خصوصی در تعیین قیمت کارشناسی و برنامه‌ریزی تولید متناسب با نهاده تأمین ارز شده پیشنهاد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار