طلا بخریم یا نخریم؟

بازار طلا سال 2019 را با قدرت به پایان رساند و توانست بالاتر از سطح روانی 1500 دلاری تثبیت شود.

به گزارش بنکر (Banker)، شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که تقاضای سرمایه گذاری و خرید از سوی بانکهای مرکزی جهان موجب تقویت قیمت طلا در سال 2020 خواهد شد.

کارلوس آرتیگاس مدیر تحقیقات سرمایه گذاری در شورای جهانی طلا در این باره گفت: نااطمینانی شدیدی در بسیاری از بخش های اقتصاد جهانی وجود دارد و این عامل همچنان موجب تقویت بازار طلا در سال جدید خواهد شد.

افزایش تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا در پایان سال 2019 نشان می دهد گرچه ریسک ها کاهش یافته است ولی هنوز به طور کامل از بین نرفته است.

وی افزود: تنش های تجاری بین آمریکا و چین یک عامل مهم است که هنوز یک احساس منفی را در بازارهای مالی ایجاد کرده و سایه سنگینی را افکنده است. انتظار می رود آمریکا و چین در اوایل سال جدید یک قرار داد تجاری موقت را امضا کنند ولی آرتیگاس معتقد است که هنوز مشخص نیست که این قرارداد تجاری می تواند بر اقتصاد آمریکا تاثیرگذار باشد و آیا می تواند رشد اقتصادی را افزایش دهد یا نه.

وی اظهار داشت: در اروپا نیز بریتانیا و اتحادیه اروپا همچنان به تلاش برای دستیابی به توافق برگزیت در سال 2020 ادامه خواهند داد حتی اگر حزب محافظه کار انگلیس توانسته باشد یک اکثریت قاطع را در انتخابات پارلمانی 12 دسامبر کسب کند.

وی تاکید کرد: نمی دانیم ریسک ها شبیه چه چیزی خواهد بود ولی می دانیم که ریسک هنوز وجود دارد. تصور می کنیم همه عوامل موجود برای تقاضای بنیادی موجب تقویت قیمت طلا در سال 2020 شود.

نه تنها سرمایه گذاران باید با تهدیدات مقابله کنند بلکه آنها باید سیستم مالی را نیز هدایت کنند، سیستمی که شاهد رکورد بالای بازارهای سهام و نرخ بهره فوق العاده پایین است.

آرتیگاس گفت: در بهترین حالت، بانکهای مرکزی سراسر جهان وضعیت را در سال 2020 حفظ خواهند کرد و شرایط هنوز برای طلا خوب خواهد بود. به دلیل نرخ بهره پایین، 70 درصد بدهی ها با نرخ بهره منفی خواهد بود و این وضعیت به این زودی تغییر نخواهد کرد.

نه تنها سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در اوراق قرضه با نرخ بهره منفی، ریسک بیشتری را برای سرمایه های خود قبول می کنند، بلکه آرتیگاس می گوید اوراق قرضه با حمایت روبرو نخواهد شد.

با نگاه به نرخ بهره واقعی اوراق قرضه 10 ساله آمریکا که شامل تورم می شود، به این نتیجه می رسیم که نرخ بهره این اوراق از ابتدای سال 2019 تاکنون 50 درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: ریسک برای سرمایه گذاران تغییر خواهد کرد و سرمایه گذاران نیاز دارند تا پوشش لازم را برای سرمایه خود با ورود به بازار طلا تامین کنند.

براساس گزارش سایت طلا، ولی این فقط سرمایه گذاران نیستند که به دنبال پوشش نااطمینانی و ریسک با طلا هستند. آرتیگاس می گوید ، شورای جهانی طلا پیش بینی می کند بانکهای مرکزی جهان موجب حمایت قاطع از بازار طلا خواند شد و برای یازدهمین سال متوالی خریدار خالص طلا می شوند.

2019 سال بزرگ دیگری برای تقاضای طلا از سوی بانکهای مرکزی بود و خرید آنها به بالاترین سطح در بیش از 50 سال اخیر رسید و از رکورد 2018 نیز پیشی گرفت.

چیزی که پیش بینی ان سخت و دشوار است، میزان خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی است. آرتیگاس معتقد است که روند باثبات خواهد بود. بانکهای مرکزی طلا را به عنوان یک ابزار مهم برای متنوع کردن سبد سرمایه گذاری در سال های به شدت پرنوسان نیاز دارند. این فلز گرانبها یک جایگزین جذاب برای دلار آمریکا است آن هم در شرایطی که بانکهای مرکزی به دنبال کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی هستند.

آرتیگاس گفت: طلا در سال 2020 همچنان یک دارایی قابل توجه خواهد بود نه تنها برای خریداران خرد و سرمایه گذاران نهادی بلکه برای بانکهای مرکزی سراسر جهان.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار