شماره شبا تهران شارژ

آیا دلار نزولی می ماند؟

با افت دفعی نرخ دلار، هم اکنون این سوال مطرح می شود که ریزش نرخ ارز تا کجا و به چه صورت ادامه خواهد یافت؟

به گزارش بنکر (Banker پاسخ به این سوال شاید مقداری مشکل باشد. چرا که از یک سو عده ای فرضیه افت قیمت ها به دلیل بیماری ترامپ را زیر سوال می برند. فرضیه ای که ماندن ترامپ را به معنای ماندن تحریم ها و آمدن بایدن را به معنای بازگشت آمریکا به برجام تلقی می کند.از سوی دیگر و در شرایطی که برخی معتقدند دلار 30 هزار تومانی گرفتار سرنوشت سقوط بورس از ارتفاع دو میلیون واحدی شده است،

برخی از معامله گران معتقدند این ریزش موقتی و به دلیل نقد و ذخیره کردن سود توسط فعالان بازار بوده است.برخی رسانه ها نیز ضمن اشاره به برخی نکات فوق، از نقش بازارساز برای کنترل نرخ ارز خبر داده و تلقی برخی فعالان بازار مبنی بر توان نه چندان زیاد بانک مرکزی برای ادامه این روند را منعکس کرده است.اما به نظر می رسد در میان همه عوامل یاد شده، اظهارات همتی که در بالا به آن اشاره شد، از همه عوامل نقش تعیین کننده تری دارد.

در صورتی که این سخنان در دنیای واقع جامه عمل بپوشد و همین طور بتواند انتظارات فعالان را شکل دهد، می توان به کاهش ادامه دار نرخ ارز به طور واقعی و پایدار امیدوار بود. هر چند در این میان، برخی استنباط های رسانه ای، تلاش دارند تا رابطه یک به یک و معکوسی میان اظهارات همتی و نرخ ارز در بازار برقرار و این موضوع را القا کنند که اظهارات همتی عمدتاً تاثیر منفی بر رشد قیمت داشته است.

نمونه آن، گزارش دیروز روزنامه اعتماد است. این روزنامه با فهرست کردن اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در طول 26 ماه سکانداری این بانک، با اشاره به رشد 650 درصدی نرخ ارز، اثر گفته های وی بر بازار ارز را معکوس ارزیابی کرده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار