شماره شبا تهران شارژ

آیا دلار و طلا در روزهای آینده گران می شود؟

دیروز معامله‌گران دلار از خریدهای ابتدای هفته سودگیری کردند و بدنبال آن بودند که در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کنند.

به گزارش بنکر (Bankerمعامله‌گران بیشتر از قبل اخبار سیاسی را دنبال میکنند و در شرایط کنونی، بیشتر در انتظار واکنش آمریکا نسبت به تصمیم شورای امنیت هستند؛ سوال آنها این است که آیا آمریکا مکانیزم ماشه را میتواند فعال کند یا فعال خواهد کرد و در این صورت چه تغییری در اقتصاد و روابط ایران با کشورهای غربی ایجاد خواهد شد.وقایع سیاسی مدتهاست بر روند بازار اثری ندارند.

تنها میزان عرضه و تقاضای واقعی است که قیمتها را تحت‌تاثیر قرار میدهد.مهمترین دلیل افزایش قیمت دلار در ماه‌های گذشته، عامل سیاسی نبوده و تنها به کاهش عرضه ارز مرتبط بوده.عرضه حواله درهم در ماه‌های گذشته ضعیف شد و در نتیجه آن قیمت دلار در بازار داخلی نیز تحت‌تاثیر قرار گرفت. دیروز اما نرخ حواله درهم عمدتا روند کاهشی داشت و به نظر می رسد این عامل نیز در افت قیمت بازار ارز تاثیر داشت.

گفته می شود که دیروز نرخ حواله درهم تا محدوده ۶ هزار و ۲۱۰ تومانی عقب‌نشینی کرد.در صورتیکه قیمت درهم به زیر ۶ هزار و ۲۰۰ تومان برود، ممکن است قیمت دلار در بازار داخلی نیز یک بار دیگر از سطح ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین‌تر برود، برای اینکه انتظارات افزایشی در بازار تقویت شود، نوسان‌گیران نیاز دارند که دلار را از مرز روانی مهم ۲۳عبور دهند.
روز گذشته در بازار سکه نیز اوضاع بیشتر به کام فروشندگان بود. افت سکه در شرایطی به ثبت رسید که برخی از معامله‌گران انتظار داشتند که سکه با تاخیر نسبت به رشد طلای جهانی واکنش نشان دهد.

با این حال، اتفاقی که رخ داد این بود که بهای اونس به زیر مرز ۲ هزار دلاری بازگشت و تردیدها در بازار داخلی نسبت به افزایش دوباره اونس بیشتر شد. با این حال، عامل مهمی که دیروز در افت قیمت سکه اثرگذار بود، کاهش ارزش دلار بود که از مرز ۲۳ فاصله گرفت.
افت قیمت دلار در بازار آزاد را ناشی از افزایش بهای این ارز در سامانه نیما دانسته‌اند. دیروز قیمت این ارز در سامانه نیما به نزدیک ۲۰ هزار تومان رسیده . براساس گزارش سایت tala، مدتهاست که در سامانه سنا، قیمتی برای دلار سامانه نیما اعلام نمیشود و دیروز هم قیمت نیمایی دلار به بالای ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان رفته . رشد قیمت دلار در سامانه نیما از نگاه برخی فعالان منجر به افزایش انگیزه برای عرضه ارز خواهد شد.از همین جهت بود که عده‌ای آن را عاملی کاهشی در بازار آزاد ارز در نظر می‌گرفتند

 

تحلیل طلا جهانی:

مهم‌ترین عامل کلان تاثیرگذار بر طلا دیشب انتشار صورتجلسه نشست فدرال رزرو بود. این صورتجلسه تا حد زیادی جهت‌گیری سیاست‌های فدرال رزرو در آینده میان مدت را تعیین می کند. عواملی همچون تصمیم بر ادامه‌دادن اقدامات انبساطی مانند ادامه خرید دارایی توسط بانک مرکزی آمریکا و تصمیم راجع به آینده نرخ بهره یکی از مهم‌ترین عواملی است که در ادامه سال جاری میلادی میتواند بر روند قیمت طلا تاثیر بگذارد و طلا را تا عدد ۱۹۳۹ دلاری عقب راند.با اینحال طلا رشد مجدد را دارد

پس از استعفای وزیر دارایی کانادا، ارزش دلار این کشور به بالاترین سطح هفت ماه اخیر رسید. با افزایش فشار افکار عمومی روی بیل مونرو، وزیر دارایی اسبق کانادا وی ناچار به استعفا شد و جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور متحد و قائم‌مقام خود، کریستیا فریلند را به این سمت منصوب کرد. انتصاب فریلند که سابقه وزارت امور خارجه این کشور را نیز در کارنامه دارد با استقبال فعالان بازار مواجه شد و روند دلار کانادا را افزایشی کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار