آیا بیت‌کوین قیمت طلا را بالاتر می‌برد؟

تحلیلگران می‌گویند تلاش هفته گذشته اونس طلا برای عبور از مرز ۱۸۰۰ دلار که پیش از این شکسته شده بود، می‌تواند کمک کند این فلز ارزشمند به بالای مرز ۱۹۰۰ دلار بازگردد.

به گزارش بنکر (Banker اگرچه یورش اونس طلا برای شکستن مرز ۱۸۰۰ دلار تا این لحظه ناموفق بوده اما تحلیلگران نسبت به روند قیمت کوتاه‌مدت طلا خوش‌بین مانده‌اند. این دورنمای مثبت تا حدود زیادی تحت‌تاثیر دو عامل شامل ریزش اخیر بیت‌کوین و برنامه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش نرخ مالیات آمریکایی‌های پولدار است. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با چهار دلار و ۲۰ سنت معادل ۲/ ۰ درصد کاهش، در ۱۷۷۷ دلار و ۸۰ سنت بسته شد.

بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۱/ ۰ درصد کاهش ثبت کرد. این رمزارز محبوب روز جمعه بیش از ۹ درصد ریزش کرد و بدترین رکورد هفتگی خود در دو ماه گذشته را به ثبت رساند. بیت‌کوین روز جمعه در پایین مرز ۵۰ هزار دلار ایستاد. تجدید نوسان منفی در بیت‌کوین می‌تواند به نفع طلا باشد که محبوبیت خود را در رقابت با بیت‌کوین از دست داده است. چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز اظهار کرد: نمودار بیت‌کوین اندکی منفی به نظر می‌رسد.

بیت‌کوین یکی از دلایلی بوده که طلا را از صعود بازداشته است. بعضی از خریداران طبیعی طلا، خریدار بیت‌کوین شدند و اگر بیت‌کوین پایین بماند، تلاش بعدی طلا برای صعود ممکن است حمایت شود و این فلز ارزشمند ممکن است بعضی از خریداران را از بیت‌کوین به سمت خود جلب کند. سطح ۴۸ هزار دلاری بیت‌کوین سطح مهمی است که باید زیر نظر داشت. این سطحی است که در آن حمایت فنی وجود دارد. بیت‌کوین می‌تواند تا مرز ۴۳هزار دلار عقب‌نشینی کند که میانگین قیمت ۲۰۰ روزه است. این رمزارز از زمانی که قیمت ۴۵ هزار دلار را در فوریه شکست، پایین این قیمت معامله نشده است.


برنامه بایدن برای افزایش مالیات ثروتمندان

طبق گزارش بلومبرگ به نقل از منابع آگاه، پیشنهاد بایدن به معنای آن است که نرخ‌های مالیات فدرال برای بعضی از سرمایه‌گذاران می‌تواند به میزان بالای ۴/ ۴۳ درصد باشد. به گفته پاویلونیس، بعضی از بالاترین مالیات‌های رشد سرمایه در جهان ۳۰ درصد بوده و عمدتا حدود ۲۰ درصد است. این نرخ بسیار بالاست و با برنامه‌های هزینه زیرساخت بایدن ممکن است با رکود تورمی روبه‌رو باشیم. رکورد تورمی دوره‌ای است که تورم با افت تولید ناخالص داخلی همراه می‌شود.

برنامه بایدن بر با بازارهای سهام، رمزارزها و مهم‌تر از همه دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد که رابطه معکوسی با قیمت طلا دارد. اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوین گفت: به نظر می‌رسد دلار چندان به سیاست‌هایی که از سوی واشنگتن اعلام می‌شود از جمله افزایش مالیات رشد سرمایه که توسط دولت بایدن پیشنهاد شده، علاقه‌مند نیست. همچنین یکی از ابتکارهای بزرگ بعدی هزینه زیرساخت است. هر دوی این عوامل به دلار آسیب می‌زند و این وضعیت برای طلا مثبت خواهد بود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر ساختار مالیاتی برای سرمایه‌گذارانی که سرمایه زیادی به دلار آمریکا نگه می‌دارند، جذابیت کمتری پیدا کند، آنها مکان‌های دیگری را برای سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنند.

اگر مالیات جدید محبوبیت آمریکا به عنوان یک مقصد سرمایه‌گذاری جذاب را کمتر کند، مردم انگیزه کمتری برای نگهداری پول به دلار آمریکا خواهند داشت. این مساله به قدرت خرید دلار به صورت کلی آسیب خواهد زد. همچنین بازارها تورم را فراموش نمی‌کنند که گفته می‌شود محرک بزرگی برای رشد قیمت طلا در اواخر امسال خواهد بود. میلمان افزود: انتظارات تورمی به بالاترین حد در سال‌های اخیر رسیده است. ما تورم زیادی مشاهده نکرده‌ایم اما با هزینه زیرساخت که در پیش است، بازارها تصور می‌کنند که در مقطعی این امر تورم را افزایش خواهد داد.


عبور از مرز ۱۸۰۰ دلار

پاویلونیس اظهار کرد: به محض اینکه اونس طلا به بالای ۱۸۰۰ دلار صعود کند، حرکت طلا به قیمت بالاتر می‌تواند بزرگ‌تر شود زیرا سطوح مقاومتی کمتری وجود خواهند داشت. طلا و نقره عملکرد بسیار خوبی خواهند داشت و در مسیر صعود در بلندمدت قرار دارند. اگر طلا بالای ۱۸۰۰ دلار بسته شود، می‌تواند به سرعت به سمت ۱۹۰۰ دلار حرکت کند.  ندوس هم پیش‌بینی کرد: برای اینکه اونس طلا از سطح ۱۸۰۰ دلار عبور کند، شاخص دلار آمریکا باید به پایین ۹۰ واحد نزول کند.

طلا هفته گذشته عملکرد بدی نداشت و تا زمانی که بالای ۱۷۶۵ دلار بسته شود، هفته مثبتی خواهد داشت. دلیل اینکه ۱۸۰۰ دلار به سطح مقاومتی قوی تبدیل شده این است که سطح ۱۸۰۶ دلار میانگین قیمت ۱۰۰ روزه برای طلاست و احتمال اینکه طلا به ۱۸۰۰ دلار صعود کند، وجود دارد و با این همه صحبتی که از تورم می‌شود، اینکه طلا عملکرد بهتری نداشت، تعجب‌برانگیز است.  میلمان خاطرنشان کرد اگر مرز ۱۸۰۰ دلار شکسته شود، فضای زیادی برای صعود طلا به سمت مرز ۱۹۰۰ دلار وجود دارد. با این حال در هفته جاری انتشار آمار اقتصادکلان مثبت ممکن است فشار نزولی در بازار ایجاد کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار