آیا بیت‌کوین بی ارزش است ؟ چرا ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که ارزش بیت کوین از چه چیزی حاصل می شود و یا پشتوانه آن دقیقا چیست ؟ و مهم از آن این که ارزش آن توسط چه چیزی تعیین میشود.

به گزارش بنکر (Bankerدر حالت عادی وقتی شما سهامی را در بورس یا سایر بازارهای مالی جدا از ارز های دیجیتال خریداری میکنید در واقع سهامی را خریداری میکنید به نوعی میدانید که شما سهام یک شرکت واقعی را خریداری کرده اید. این شرکت یک کارخانه است که محصولاتی را تولید میکند و این محصولات و تولیدات در واقع پشتوانه سهامی است که شما خریداری کرده اید. همچنین ارزش هر سهم نیز بستگی به نوع شرکت و میزان قدرت کارخانه مورد نظر شما دارد.

اما ارزش بیت کوین دقیقا به چه چیزی است ؟

سوالی که پیش می‌آید این است که ارزش بیت کوین بر اساس چه چیزی تعیین میشود وقتی که هیچ شرکتی و سازمانی به عنوان پشتوانه آن وجود ندارد و قیمت آن چگونه تعیین میشود و مدل ارزش گذاری آن به چه شکل است ؟

اول بیایید نگاهی به مفهوم ارزش در علم اقتصاد نگاهی بیاندازیم

ارزش از نظر علم اقتصاد از دو مفهوم تشکیل میشود.

1- کمیابی

2- کاربرد و فایده

اما آیا بیت کوین از این دو مولفه برخوردار است ؟

بررسی مفهوم کمیابی در بیت کوین

باید بگوییم که بیت کوین کلا 21 میلیون از آن وجود دارد که تا به حال حاضر 18 میلیون آن استخراج شده است. این تعدا محدود در کوین ها در واقع نشان میدهد که بیت کوین از مفهوم کمیابی برخوردار است. در واقع ما با دارایی رو به رو هستیم که نامحدود نیست.

بررسی مفهوم کاربرد و فایده در بیت کوین

آیا بیت کوین کاربرد و فایده ای دارد؟ با تحقیقی ساده میتوان تا حدودی به جواب این سوال دست پیدا کرد. کاربردهای آن میتواند شامل استفاده در مبادلات است برای مثال شما میخواهید یک ماشین بخرید و از بیت کوین برای پرداحت آن استفاده می‌کنید در واقع کارایی مانند پول را دارد.

یکی دیگر از کاربرد های آن درواقع وسیله ای به عنوان سرمایه گذاری است. دقیقا مانند طلا و دلار در جامعه ما بیت کوین میتواند وسیله ای برای سرمایه گذاری باشد و یا وسیله ای برای حفظ ارزش باشد.

اما بیت کوین چیزی است که مانند پول قابل لمس نیست و نامرئی است، چگونه ارزش آن تعیین میشود؟

میتوان گفت که کاربر هایی که از شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند ارزش آن را مشخص می‌کنند. برای مثال کسانی که از کاربران شرکت فیس بوک هستند و از خدمات آن استفاده می‌کنند به آن ارزش می‌بخشند.

منبع: tala

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار