آنچه در مورد طلا نمی دانید!

Banker - تحقیقات تازه نشان می دهد انفجارهایی با سرعت و انرژی بسیار بالا در فواصل دور، که از برخورد اشعه گاما به وجود آمده اند احتمالا از برخورد دو ستاره نوترونی حاصل شده و منجر به پدید آمدن هسته اتمی طلا شده است.

به گزارش بنکر (Banker)،  بر اساس گزارشی که در سایت سی ان ان منتشر شده است تمام طلای جهان از برخورد ستارگان خاموش ساخته شده اند.
بیایید نگاهی به شیمی بیندازیم. یک اتم با هسته محدود از پروتون هایی که بار مثبت و نوترون هایی که بار منفی دارند تشکیل شده است. شبیه به سیاره هایی که به دور خورشید می گردند البته این بار نیروی مغناطیسی جای نیروی گرانشی است که الکترون ها را به دور هسته نگاه می دارد. ( در این مبحث قانون های مکانیسم کوانتومی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. که البته مطلبی جداگانه است. )
هویت یک اتم در ابتدا از تعداد پروتون هایی که دارد مشخص می شود، طلا دارای 79 پروتون است پس شماره اتمی طلا 79 است. این شماره یک رقم بیش از پلاتین، دو رقم بیش از ایریدیوم و یک رقم کمتر از سرب است.
دانشمندان بر این باورند هر عنصر سبک تر از آهن با عدد اتمی 26  در هسته ی ستاره هایی با چگالی سنگین تر از خورشید ساخته شده است. در پایان عمر این ستارگان، آن ها منفجر می شوند و نور متصاعد شده از آن ها تا صدها برابر یک ابر ستاره می رسد و عناصر تازه ای در فضای بین ستارگان پراکنده می شود.
در واقع بسیاری از اجزای بدن شما و همه اشیا در اطراف شما - به غیر از هیدروژن و هلیوم که سبکترین عناصر هستند - در پروسه فوسیون هسته ای، ستارگانی در نقاط مختلف و مدت ها پیش از شکل گیری زمین به وجود آمده اند. این مطالب را فیزیک دانان و ستاره شناسان در قرن اخیر کشف کرده اند.
با این حال عناصر سنگین تر مثل طلا، نقره، پلاتین، مس، پالادیوم، روی، بریلیوم با این روش به وجود نیامده اند. در عوض این عناصر با انفجارهای مهیب ستاره ای و با افزایش پروتون ها و نوترون ها به هسته اتم به وجود آمده اند.
اما به نتیجه این تحقیقات امیدوار نباشید. تولید حجم ناچیزی از طلا با این شیوه هزینه ای بسیار بیشتر از ارزش همان مقدار طلا دارد. پس این مسیر خوبی برای پولدار شدن نیست.
بدیهی است که طلا را طبیعت ساخته است و معدن چیان آن را از بین صخره ها و رودخانه ها پیدا کرده اند. البته تولید طلا در طبیعت نیز کار ساده ای نیست و در واقع در انفجارهای سوپرنوا احتمال به وجود آمدن عنصر سرب بیش از هر عنصر دیگری است.
اینک آدو برگر از دانشگاه هاروارد احتمال می دهد که بداند طلا از کجا نشات گرفته است. دانشمندان برای یک دهه مظنون بر این نکته بوده اند که تشعشات گاما از انفجار دو ستاره نوترونی به وجود آمده به ساخت طلا منجر شده است.
ستارگان نوترونی دارای چگالی عظیمی از نوترون ها هستند و درهم شکستن آن ها به ساخت اتم هایی منجر می گردد که از نوترون ها و پروتون های زیادی تشکیل شده که برای ساخت طلا بسیار مناسب است.
برگر معتقد است که نور مادون قرمزی که توسط تلسکوپ هابل در ماه گذشته رصد شده می تواند از تجزیه ی عناصر سنگینی که در برخورد ستارگان شکل گرفته اند نشات گرفته باشد. در طول  برخورد ستارگان، نوترون هایی که به وسیله هسته های سبک تر جذب می شوند می توانند به ساخت عناصر رادیو اکتیو منجر گردند که در آینده به عناصری دیگر تجزیه شوند. در این پروسه اشعه  مادون قرمزی که ما می بینیم ساخته می شود. همچنین سرب، توریوم و اورانیوم یکی از عناصر حداقلی است که می تواند ساخته شود.
آیا طلایی که در جواهرات شما ساخته می شود از آنجا می آید؟  از برخورد شدید دو ستاره نامتعارف نوترونی؟
برگر می گوید به قول کارل ساگان ما همه محصول ستارگان هستیم و جواهرات ما نیز محصول برخورد ستارگان هستند.
پس وقتی یک بار دیگر گردنبند طلای خود را می اندازید یا یک نقاشی زرکوب را تحسین می کنید یا حتی با تلفن همراه خود صحبت می کنید به یاد بیاورید که آن ها از برخورد های نادر ستارگان نوترونی در اعماق فضا به وجود آمده اند./اتحادیه طلا


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار