آمریکا ۵ نهاد ایرانی را تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه پنج نهاد ایرانی را به خاطر آنچه که "تلاش‌های گستاخانه" برای مداخله در انتخابات آمریکا و امور رای دهندگان آمریکایی توصیف کرد، تحریم کرده است.

به گزارش بنکر (Bankerخزانه‌داری آمریکا از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران، موسسه بیان رسانه گستر، انجمن اسلامی صدا و سیمای ایران و انجمن بین المللی رسانه‌های مجازی به عنوان بازیگران اصلی در تلاش برای انتشار اطلاعات گمراه کننده پیش از انتخابات سوم نوامبر آمریکا نام برد.

تحریم‌های آمریکا شهروندان و شرکت‌های آمریکایی را از معامله با نهاد‌هایی مورد نظر منع می‌کند.

جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روز چهارشنبه ایران را به دخالت در انتخابات این کشور متهم کرد، اتهامی که ایران رد کرده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این اتهام صبح پنجشنبه سفیر سوئیس در تهران را احضار کرد. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت ایران خارجه گفت که سفیر سوییس از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه ایران احضار شده و ایران ادعای مقامات آمریکایی را "تکراری و گزارش‌های ساختگی، ناشیانه و متقلبانه" می‌داند.

اما خزانه داری آمریکا عصر پنجشنبه گفت که پنج نهادی که تحریم کرده "با پراکندن اطلاعات غلط در فضای مجازی و اعمال نفوذ شرورانه با هدف گمراه کردن رای دهندگان آمریکایی، برای پاشیدن بذر نفاق در میان رای دهندگان کوشیده اند."

وزارت دارایی آمریکا گفت "بیان گستر"، در این فعالیت‌ها نقش اول را بازی کرده.

براساس این بیانیه "پرسنل بیان گستر با سوءاستفاده از مسائل اجتماعی ایالات متحده از جمله همه گیری کووید-۱۹ و تحقیر چهره‌های سیاسی برای نفوذ در انتخابات تلاش کرده اند."

خزانه داری جزییاتی درباره آنچه ادعا می‌کند این نهاد‌ها انجام داده اند ارائه نکرد، اما شبکه‌های اجتماعی در آمریکا حساب‌ها و پست‌هایی که می‌گویند بخشی از تلاش‌های مورد حمایت ایران برای نفوذ در انتخابات آمریکا و مسائل اجتماعی بوده را مسدود کرده اند.

رتکلیف گفته بود که روسیه و ایران گام‌هایی در جهت مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برداشته اند. او ایران را به ارسال ای‌میل‌های تهدیدآمیز به رای دهندگان حزب دمکرات متهم کرد.

رتکلیف گفت به خصوص ایران‌ای میل‌هایی "با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی‌های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ" ارسال کرده است.

رای دهندگان حزب دمکرات در حداقل چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که ایالات چرخشی هستند، ایمیل‌های تهدیدآمیزی دریافت کرده اند که ادعا می‌شود از سوی گروه راست افراطی "پسران سربلند" (پراد بویز) ارسال شده و هشدار می‌دهد اگر به دونالد ترامپ رای ندهند "سراغتان خواهیم آمد."

یک منبع آگاه اطلاعاتی در آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که هنوز روشن نیست چه کسی مسئول ارسال این ایمیل هاست.

یک منبع دیگر دولتی که از او هم نام برده نشد به این خبرگزاری گفت که مقام‌های آمریکایی درحال بررسی این موضوع هستند که آیا افرادی در داخل ایران شبکه یا وبسایت "پسران سربلند" را برای ارسال مواد تهدیدآمیز هک کرده اند.

این منبع گفت که مقام‌ها سوءظن دارند دولت ایران در این کار دست داشته باشد، اما شواهد در این زمینه قطعی نیست.

رتکلیف گفت ایران همچنین ویدئویی را منتشر کرده که تلویحا می‌گوید مردم می‌توانند برگه‌های جعلی رای را از جمله از خارج آمریکا پست کنند.

اما چارلز شومر، رهبر اقلیت دمکرات سنا، که روز چهارشنبه در جریان گزارش نهاد‌های اطلاعاتی درباره امنیت انتخابات قرار گرفت، می‌گوید با این نظر رتکلیف مخالف است که ایران مشخصا قصد صدمه زدن به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را داشته.

او به شبکه ام اس ان بی سی گفت: "برای من روشن بود که هدف ایران در این مورد و روسیه در بسیاری موارد دیگر تضعیف اعتماد به انتخابات ماست. به نظر من این اقدام با هدف بی اعتبار کردن پرزیدنت ترامپ صورت نگرفته."

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان، هم روز پنجشنبه گفت که هرچند ایران یک "بازیگر بد" است، اما روسیه مسئول واقعی در زمینه دخالت در انتخابات آمریکاست.

او گفت: "همه آنچه که اینجا در قلمرو عمومی دیده ایم بیانیه‌ای را که دیروز (از جان رتکلیف) شنیدیم توجیه نمی‌کند."


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار