آخرین آمار سپرده‌ها و تسهیلات در استان ها

گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان دی ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۵۱۶۳.۴ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۵۳۰۲.۶ هزار میلیارد ریال (۲۶.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۴۴۹۰ هزار میلیارد ریال (۲۱.۷ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش بنکر (Banker)، بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۳۴۴۸.۷ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۶۷.۹ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۷۷۳۸.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۳۳۷۰.۶ هزار میلیارد ریال (۲۳.۵ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۲۶۴۸.۶ هزار میلیارد ریال (۱۷.۶ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۳۱۶.۵ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۶۴.۷ هزار میلیارد ریال است.

براساس گزارش ایبنا، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۸.۶ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۲ و ۲.۷ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۳ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷.۳ درصد است.

بانک مرکزی توضیح داده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار