۳ عامل اثرگذار بر نرخ تورم تا پایان سال

آیا کاهش نرخ تورم یک فرایند بلندمدت بوده و می‌توان امیدوار بود که نرخ تورم در سال آینده و سال‌های پس از آن به میزان قابل توجهی کاهش ‌یابد؟ در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که به طور کلی کاهش نرخ تورم پس از یک دوره افزایش شدید امری طبیعی است که رخ می‌دهد.

به گزارش بنکر (Banker)، مهمترین عوامل اثرگذار بر نرخ تورم تا پایان سال را می‌توان موراد زیر برشمرد:

الف- نوسانات بازار ارز:

مهمترین عامل اثرگذار بر نرخ تورم تا پایان سال نوسانات نرخ ارز خواهد بود. در صورتی که بازار ارز تا پایان سال کنترل شود، انتظار افزایش شدید در نرخ تورم وجود نخواهد داشت. در این خصوص باید توجه داشت که کنترل نرخ تورم به واسطه نرخ ارز در بازه کوتاه مدت قابل انجام است اما در بلندمدت، نمی‌توان این رابطه را حفظ کرد.  

ب- نقدینگی:

انتظار می‌رود اثر نقدینگی افزایش یافته در سال ۱۳۹۸ که بالاتر از رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۷ بوده (بر اساس آخرین آمار منتشر شده) تا حدودی بر رشد شاخص قیمت‌ها در ماه‌های بهمن و اسفند نمود پیدا کرده و نرخ تورم در این دو ماه بالاتر از مقادیر بلندمدت خود باشد.

پ- تخلیه اثر افزایش قیمت بنزین

افزایش قیمت بنزین در آبان ماه، سبب افزایش شاخص قیمت‌ها در آذرماه شد و نرخ تورم در این ماه را به ۳.۳ درصد رساند که اصلی‌ترین عامل رشد شاخص قیمت، شاخص بخش حمل و نقل (با بیش از ۱۴ درصد رشد) بوده است. انتظار می‌رود تخلیه کامل اثر افزایش قیمت بنزین بر روی شاخص کل در حدود ۵ درصد باشد که با گذشت زمان کامل خواهد شد و بخشی از آن در بهمن و اسفند خواهد بود.

در مجموع با فرض ثبات بازار ارز، انتظار می‌رود نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان سال ۱۳۹۸ در محدوده ۲۴ تا ۲۷ درصد قرار گیرد.

*زهرا کاویانی (کارشناس اقتصادی)


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman tourismbank
نگاه بنکر