گردنه سخت در بازار سکه

در پنجمین روز هفته، بازارها عمدتا در مسیر نزولی قرار داشتند. روز چهارشنبه، دلار ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳هزار و ۳۵۰ تومان رسید.

به گزارش بنکر (Banker)،  سکه هم که از روز سه‌شنبه حرکت کاهشی خود را آغاز کرده بود، دیروز ۵۰ هزار تومان افت دیگر را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و ۱۰۰هزار تومان قرار گرفت.

به گفته برخی تحلیلگران فنی، محدوده ۱۱میلیون و۳۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، گردنه مقاومتی سختی برای سکه تمام‌بهار آزادی است و عبور از آن نیاز به انرژی و توان زیادی دارد. حداقل در روزهای اخیر، بازار کشش خاصی برای عبور از این گردنه سخت از خود نشان نداده است و بیشتر معامله‌گران تلاش داشتند که از خریدهای قبلی خود سودگیری کنند. تنها در مقطع بسیار کوتاهی بود که با صعود اونس به محدوده هزار و ۹۸۰ دلاری، سکه هم به بالای ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رفت، ولی به سرعت ریزشی شد. بازیگران فنی باور دارند در صورتی که سکه بتواند از گردنه سخت قیمتی عبور کند، خود را در یک کانال صعودی قرار می‌دهد که منجر به فتح کانال‌های بالاتر می‌شود. در واقع برای اینکه روند بلندمدت سکه در فاز صعودی قرار نگیرد، حفظ مقاومت ۱۱ میلیون و۵۰۰ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حالی که عده زیادی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، برخورد سکه به مقاومت سنگین، زمینه‌ساز تغییر مسیر این فلز گرانبها شد، بازیگران دیگری در بازار حضور داشتند که معتقد بودند نزول عوامل بنیادی مانند طلای جهانی و دلار باعث کاهشی شدن سکه شد. به باور برخی سکه‌بازان، طلا در سال ۲۰۲۰ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است ولی برای عبور از مرز مهم ۲ هزار دلاری نیاز به تجدید قوا و ارزیابی نیروها دارد.

در کنار این بازیگران سکه باور دارند دیگر از رشد سریع دلار مانند تیرماه در مردادماه خبری نبوده است، در نتیجه نیاز است که با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند و سرعت معاملات خود را با میزان تغییرات قیمتی دلار تا حدی هماهنگ نگه دارند. در واقع وقتی دلار رشد زیادی را به ثبت نمی‌رساند، سکه نیز از انرژی کافی برای پرتاب به سوی قیمت‌های بالاتر برخوردار نیست.

دلار در روزهای اخیر عمدتا در کانال ۲۳ هزار تومان نوسانات محدودی را در مقایسه با گذشته انجام داده است و دیروز نیز عمدتا در بین دو محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان جا به جا شد. هر چقدر بازارساز بتواند دامنه نوسانات دلار را کاهش دهد، نوسان‌گیران از روند بازار خسته‌تر خواهند شد و خستگی آنها، کم‌کم زمینه‌های تعدیل قیمت را هم رقم خواهد زد. در کنار این، حفظ محدوده ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی، کم‌کم خریداران را از رشد بیشتر قیمت می‌تواند ناامید کند.

در این میان اصرار بر ریزش‌های پردامنه جز هیجانی‌تر کردن بازار و کمک به سفته‌بازان برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر ارمغان دیگری به همراه نخواهد داشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman tourismbank
نگاه بنکر
چهره های ماندگار