چرا چک ها پاس نمی شود؟

براساس اعلام بانک مرکزی در فروردین‌ امسال در کل کشور حدود یک‌هزار و92 فقره چک به ارزش حدود 127هزار میلیارد ریال به‌دلیل کسری یا نداشتن موجودی مهر برگشت خورده است که در کل کشور 98.1درصد تعداد کل چک‌های برگشتی و 96.9درصد ارزش چک‌های پاس‌نشده به‌دلیل نداشتن موجودی کافی یا ناتوانی صادرکننده در تامین وجه چک برگشت خورده است.

به گزارش بنکر (Bankerدر استان‌های خراسان جنوبی با 98.9درصد، هرمزگان با 98.7درصد، اردبیل و اصفهان هر کدام با 98.6درصد تعداد چک‌های پاس‌نشده به‌دلیل کسری یا فقدان موجودی یعنی نبودن پول در حساب صادرکننده چک بوده و از این حیث رکورددار به‌حساب می‌آیند. این در حالی است که دلیل 96.9درصد از چک‌های برگشتی در استان کهگیلویه و بویراحمد، 97.1درصد در استان‌های البرز و سیستان و بلوچستان و 97.2درصد در استان‌ کرمانشاه به‌دلیل کسری نقدینگی و یا فقدان پول لازم در حساب‌ها بوده است.
بانک مرکزی اضافه کرده ‌که بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشت‌خورده به‌دلیل کسری یا فقدان موجودی به کل ارزش چک‌های برگشتی در نخستین ‌ماه امسال مربوط به استان‌های ایلام، خراسان شمالی، هرمزگان، فارس، لرستان و اصفهان به ثبت رسیده و استان‌های کرمان، کرمانشاه و سمنان کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی را به‌خود اختصاص داده‌اند.
 شاخص دیگری که نشان‌دهنده میزان کاهش استفاده از چک در مبادلات اقتصادی کشور است، وضعیت چک‌های رد و بدل شده در شبکه بانکی است؛ به‌نحوی که در فروردین‌ماه امسال بالغ بر 6.1میلیون فقره چک به ارزش بیش از 652هزار میلیارد ریال در شبکه بانکی گردش داشته که نسبت به اسفند‌ماه پارسال از نظر تعداد 36درصد و از نظر ارزش 56.4درصد افت کرده است. هرچند به‌دلیل کاهش سطح فعالیت‌های اقتصادی در فروردین‌ماه هر سال میزان چک‌ها در مبادلات اقتصادی کاهش می‌یابد اما یکی از دلایل میزان شدت افت استفاده از چک در فروردین‌ماه امسال ناشی از آثار مخرب کرونا بر کسب‌وکارها بوده است.

افزون بر اینکه شاخص چک‌های وصول‌شده در فروردین‌ماه امسال هم نشان می‌دهد که حدود 5میلیون فقره چک به ارزش 521هزار میلیارد ریال وصول شده که نسبت به اسفندماه پارسال از نظر تعداد 41.3درصد و از نظر ارزش 60.4درصد افت کرده است.

* رضا کربلایی ـ‌ روزنامه‌نگار


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار