پیش‌نیاز بانک‌ها برای تحقق بانکداری دیجیتال

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resource Planning) که به اختصار ERP نامیده می‌شود، عنوانی برای سیستم‌ جامع تشکیل شده از ماژول‌های مدیریت فرایندهای تجاری سازمان‌ها و شرکت‌ها از جمله بانک‌ها به شمار می‌رود و تمامی منابع از جمله مالی، تدارکات و پشتیبانی، سرمایه انسانی، فروش و مدیریت ارتباط با مشتری و ... را به‌صورت یکپارچه و فرایندمحور مدیریت می‌کند.

به گزارش بنکر (Banker)، از مهمترین ویژگی‌های این راهکار، مدیریت یکپارچه تمامی منابع و نظام‌مند کردن فرایندهای سازمان است که باعث افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ می‌شود؛ محصول برنامه‌ریزی منابع سازمانی برای بانک‌ها به‌عنوان سازمان‌های بزرگ، سیستمی استراتژیک محسوب می‌شود و کارشناسان فناوری اطلاعات در سیستم بانکی اعتقاد دارند که برای حرکت به سوی دیجیتالی شدن و تحقق بانکداری دیجیتال در عصر نوین باید تمامی بانک‌ها به ERP مجهز شوند تا فرایندهای خود را به‌صورت یکپارچه و شفاف مدیریت کنند و در عین حال برای افزایش کارآیی، هزینه‌ها را کاهش دهند.

در همین خصوص با روزبه زند، مدیر واحد راهکارهای سازمانی شرکت داتین درباره راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی داتین برای بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ و جایگاه این راهکار در بانکداری دیجیتال گفت‌وگویی داشتیم؛ این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

با توجه به این که راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی محصولی برای مدیریت فرایندها در تمام سازمان‌ها است، در نظام بانکی و اصلاح فرایندها چه جایگاهی دارد؟

راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی نه تنها در حوزه سازمان‌ها و بانک‌ها کارایی دارد بلکه باعث می‌شود فرایندهای درون سازمان اصلاح و به بهترین شکل ممکن انجام شود؛ در صورتی که ما سیستمی نداشته باشیم که فرایندهای اشتباه در سازمان را ارزیابی و اصلاح کند، نمی‌توانیم در سازمان تغییرات ساختاری برای چابک‌سازی انجام دهیم.

این راهکار به سازمان‌های بزرگ و به‌ویژه بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا با اصلاح و بهبود وضعیت فرایندهای داخلی بتوانند منابع خود از جمله سرمایه انسانی، اموال و دارایی را بهتر مدیریت کنند و در نهایت سبب می‌شود، خدمات و نوآوری مطلوبی به مشتریان ارائه داده شود.

 

یکی از مهمترین موضوعات در شبکه بانکی کشور کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری به شمار می‌رود، با توجه به ضرورت تحول دیجیتال و آغاز حرکت سیستم بانکی به سوی بانکداری دیجیتال، سیستم مدیریت منابع سازمانی در این بخش چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟

از آنجا که یکی از مولفه‌های اصلی حرکت بانک‌‎ها به سوی بانکداری دیجیتال بحث افزایش بهره‌وری و ضرورت کاهش هزینه‌هاست، راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی با مکانیزه و شفاف کردن فرایندها تاثیری مستقیم در افزایش کارآمدی و ایجاد صرفه‌جویی در بانک‌ها و سازمان‌ها دارد. این یک اصل و نکته اساسی است که برای تحقق تحول دیجیتال در حوزه بانکداری باید یک‌سری از فرایندها به‌صورت خودکار مکانیزه شوند، به هر میزان که فرایندها شفاف شود، تصمیم‌گیری در حوزه تحول سازمانی، تحول دیجیتال و تحول سرویس یا خدمات بهتر انجام خواهد شد.

برخورداری سازمان‌ها و بانک‌ها از این سیستم یکی از گام‌های اولیه و مهم به‌منظور حرکت در راستای تحول دیجیتال و هوشمندی است که باعث شده استفاده از یک محصول قدرتمند در حوزه برنامه‌ریزی منابع سازمانی ضروری باشد.

 

چرا برخی از بانک‌ها از راهکارهای جزیره‌ای و متعدد در حوزه مدیریت منابع سازمانی استفاده می‌کنند؟

راهکار یکپارچه مدیریت منابع سازمانی مزایای متعددی نسبت به استفاده از سیستم‌های متعدد به‌صورت جزیره‌ای و غیر یکپارچه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هزینه تامین و نگهداری پایین‌تر و ارتباط بخش‌های مختلف سازمان با بخش‌های دیگر اشاره داشت که باعث می‌شود علاوه بر کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان، گامی مهم برای افزایش بهره‌وری به حساب آید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار