وضعیت دلار، طلا و سکه امامی ۱۲ مرداد۹۹

طلا اکنون بدلیل فضای مناسبی که به‌طور بی‌سابقه‌ای برایش ایجاد شده ، برای هشتمین هفته متوالی روند صعودی خود را حفظ کرد تا نهایتا کار خود را در قیمت ۱۹۷۷ دلاری به پایان برساند

به گزارش بنکر (Banker)، در حال حاضر علاوه بر عوامل ژئوپلیتیک، تجاری و اخبار مربوط به کرونا و نااطمینانی‌های اقتصادی، داده‌های اقتصادی مانند بالا رفتن انتظارات تورمی برای طلا خبر خوبی محسوب می‌شود. شاید با توجه به وضعیت فعلی بازارها قیمت طلا در هفته آینده به ۲ هزار دلار برسد.اگر طلا اصلاح قیمت بخورد حمایت۱۹۴۰ دلاری یک خط حمایتی مستحکم برای طلا محسوب می‌شود.در هرصورت واکسن کرونا و خروجی انتخابات آمریکا فاندهای کاهشی طلا محسوب میگردند

به دلیل تعطیل بودن بازار درهم، فشار تقاضای حواله وجود ندارد و عمده فعالان انتظار داشتند که در بازار موازی سهام نیز در ابتدای هفته شاهد نوسانات محدود باشیم، ولی این اتفاق رخ نداد و شاخص کل بورس فاصله خود با مرز ۲ میلیونی را بسیار کاهش داد. باید دید این اتفاق در امروز یکشنبه می‌تواند وضعیت بازار ارز و سکه را تحت تاثیر قرار دهد یا روند روزهای اخیر ادامه خواهد یافت.  زمانی که تعادل در یک بازار برهم می‌خورد، می‌تواند روند سایر بازارها را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد.

دیروز در بازار سکه نیز از همان ابتدای روز مشخص بود که تمایل به فروش بیشتر است و به نوعی بازار با کمبود نقدینگی مواجه شده، چنین رفتارهای قیمتی در بازار ارز و سکه باعث شده که در شرایط کنونی بهتر است به جای خرید و فروش، بیشتر تماشاچی روند معاملات سایرین باشند. باید صبر کرد تا یکی از این محدوده‌ها شکسته شود یا نشانه‌ای مبنی بر شکست آن مشاهده شود و پس از آن تصمیم گرفت که در سمت خریداران قرار گرفت یا فروشندگان.  تا زمانی که محدوده‌های یاد شده در بازار پایدار باشند، وقت استراحت معامله‌گران خواهد بود.

افزایشیها معتقدند کشور در زمینه ارزآوری مشکل دارد و رشد نقدینگی نیز افزایش یافته و کمتر کسی در شرایط کنونی در بازار ترجیح می‌دهد که بر اساس انتظارات طولانی مدت خود در سمت خرید یا فروش قرار بگیرد. برخی از افراد به بازارها مراجعه می‌کنند، چرا که می‌خواهند از ارزش پول خود حفاظت کنند و برایشان چندان مهم نیست که در چه قیمت‌هایی خرید و فروش کنند. گروهی نیز بیشتر به دنبال نوسان‌گیری هستند و تلاش می‌کنند با تشخیص صحیح نقاط حمایتی اقدام به خرید کنند و در سقف‌ها قیمتی فروشنده باشند.در روزهایی که نوسان بازار آزاد ارز تا حدی کاهش پیدا کرده، بازارساز نیز سعی می‌کند، با کم کردن فاصله با قیمت بازار، توان خود برای مداخله را افزایش دهد.

بانک مرکزی ترکیه در هفت روز اخیر به‌طور متوسط یک میلیارد دلار تزریق کرده، همچنین از دیماه 98 تاکنون، میزان تزریق ارزی این کشور ۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.این رفتار مانع از افزایش نرخ دلار در برابر لیر نشده .ارز‌پاشی‌های حجیم بی‌برنامه، ذوب شدن ذخایر ارزی و انتظار تقویت لیر با تضعیف دلار که محقق نشد و مقدمات افزایش بی‌اعتمادی به لیر را فراهم کرد. لیر باید از «سه‌گانه غیرممکن» خارج گردد تا ، جریان آزاد سرمایه و سیاست پولی مستقل ریت لیر را از کانال 7 نجات دهد

 

تحلیل تحریم فلزات ایران توسط آمریکا:
  اکثر فلزاتی که روز جمعه در لیست تحریمها قرار گرفتند قبلا تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران قرار داشتند. اما در لیست جدیدی که آمریکا منتشر کرده، جزئیات دقیق‌تری از برخی کالاها ذکر شده که قبلا به طور عمومی نامشان در لیست تحریم‌ها قرار گرفته بود.

تحریم‌های جدید آمریکا همچنین شامل تجارت گرافیت و فلزات خام یا نیمه‌تمام می‌شود، تحریم‌های جدید آمریکا زیاد جدی نیستند زیرا اکثر آنها از قبل تحت تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (موسوم به اوفک، زیرمجموعه خزانه‌داری آمریکا) قرار داشتند، تجارت فولاد، آلومینیوم، گرافیت و زغال‌سنگ با ایران از آگوست 2019 تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته بود اما از آن زمان صادرات فلزات و مواد معدنی ایران همچنان ادامه داشته و در واقع به علت قیمت رقابتی، صادرات فلزات و مواد معدنی ایران افزایش هم داشته تحریم‌های ثانویه آمریکا به این معناست که هر شرکت ثالث که با شرکت تحت تحریم آمریکا تجارت کند، خودش مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

آمریکا در ژانویه 2020 هم تحریم‌های ثانویه بر تجارت فلزات ایران به‌ویژه بخش فولاد اعمال کرد و صادرات اکثر فولادسازان ایرانی و شرکت‌های تجاری بین‌المللی همکار آنها را تحت تحریم قرار داد.در آن زمان منابع مطلع در ایران گفتند که با وجود این تحریم‌ها، تجارت فولاد و فلزات ایران بدون مشکلی ادامه دارد زیرا اکثر خریداران فولاد ایران عبارتند از چینی‌ها، سایر کشورهای آسیایی و برخی کشورهای خاورمیانه که عموما تحریم‌های آمریکا را اجرا نمی‌کنند.اکثر معاملات بین‌المللی فلزات ایران از طریق تجاری که در سایر کشورها خصوصا امارات مستقر هستند انجام می‌شود و بدین ترتیب تحریم‌ها دور زده می‌شود. این شرکت‌ها هم با توجه به قیمت رقابتی فلزات ایران، اقدام به تجارت آن می‌کنند و توجهی به تحریم‌ها ندارند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman tourismbank
نگاه بنکر
چهره های ماندگار