واکنش بازارساز به التهاب ارزی

بازارساز ارزی برای مقابله با التهاب ارزی، قیمت دلار صرافی‌های بانکی را بالا برد.

به گزارش بنکر (Banker روز یکشنبه، پیش از شروع بازار، جو هیجانی میان معامله‌گران سکه و دلار ایجاد شده بود و دلیل آن هم ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت سایر تحریم‌های ایران و فعال شدن مکانیزم ماشه بود. البته اروپایی‌ها و سازمان ملل با این اقدام همراهی نکردند، ولی اصرار آمریکا، برخی معامله‌گران را نگران کرد و عده‌ای از نوسان‌گیران هم سعی داشتند با جوسازی پیرامون اثرات این اتفاق، سایرین را تشویق به خرید کنند.
بازارساز برای مقابله با این جوسازی‌ها، قیمت دلار روی تابلوی صرافی‌های بانکی را پله پله بالا برد و با این حرکت توانست از یکسو مانع از ایجاد تقاضای آربیتراژی در بازار شود و از سوی دیگر، تا حدی التهابات و نوسانات قیمتی را مدیریت کرد. با توجه به جو هیجانی که در میان معامله‌گران از صبح ایجاد شده بود، اگر بازارساز نرخ صرافی‌ها را بالا نمی‌برد و عرضه ارز را ادامه نمی‌داد، احتمال داشت قیمت‌ها دچار نوسانات سنگین‌تری شوند. با وجود این اقدامات بازارساز، دلار در بازار آزاد به کانال ۲۷ هزار تومانی رفت و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان مورد معامله قرار ‌گرفت که ۶۵۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود. صرافی‌های بانکی هم دیروز همسو با بازار آزاد قیمت فروش دلار خود را به کانال ۲۷ هزار تومانی بردند.

افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه در شرایطی رقم خورد که بازار روز شنبه با افت۳۵۰ تومانی مواجه شده بود؛ برخی از معامله‌گران به‌واسطه این افت در موعد ماشه تصور کرده بودند روند افزایشی دلار پایان گرفته است؛ افزایش روز یکشنبه تا حدی برای آنها غیرمنتظره بود؛ با این حال، خیلی زود وقتی روند افزایشی بازار را مشاهده کردند، خود را با آن تطبیق دادند و در موقعیت خرید قرار گرفتند.

در بازار سکه هم دیروز معامله‌گران عمدتا خریدار بودند و به همین واسطه توانستند نرخ فروش فلز گرانبهای داخلی را به کانال ۱۳ میلیون تومانی ببرند. سکه ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که ۴۰۵ هزار تومان بیشتر از روز شنبه بود.

با وجود افزایش قیمت‌ها در روز یکشنبه، فضای سردرگمی در بازار حکمفرما بود و کسی به‌دنبال خریدهای بلندمدت نبود. معامله‌گران حاضر بودند خیلی زود موقعیت خرید و فروش خود را تغییر دهند. از نگاه آنها در روزهای اخیر آنچه در بازار اهمیت دارد، سرعت عمل است و نباید به پیش‌بینی‌های قبلی دلخوش کرد. چون هر لحظه انتظارات تازه‌ای در بازار هویدا می‌شود که باید با آن هماهنگ شد. از نگاه آنها، اگر معامله‌گری سریع جهت موقعیتی خود را تغییر ندهد، می‌تواند با ضررهای سنگینی روبه‌رو شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار