وام ۲۰ میلیونی برای رانندگان تاکسی

در روز که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از تخصیص اعتبار ۱۶۵۰ میلیارد ریال برای جایگزینی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده خبر داد، منابع خبری اعلام کردند طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده با اعطای وام ۲۰ میلیون تومانی از دوازدهم بهمن‌ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،طرح نوسازی تاکسی‌ها بالاخره کلید خورده است و ظاهرا قرار است معضل خودرو‌های فرسوده که در ناوگان تاکسیرانی به کار گرفته می‌شود، بالاخره حل شود. هر چند پیش از این و در دولت‌های مختلف شاهد این بوده‌ایم که طرح‌هایی در راستای نوسازی ناوگان تاکسیرانی اجرا شده است، اما فراگیر نبودن این طرح‌ها و همچنین نیمه تمام ماندن بسیاری از آنها باعث شده است وضعیت ناوگان تاکسیرانی ایران هر روز بدتر شود. این در حالی است که در شهر‌های بزرگی مانند تهران نیاز به نوسازی ناوگان تاکسیرانی بیش از سایر شهر‌ها احساس می‌شود، چرا که معضل آلودگی هوا یکی از اصلی‌ترین معضلات پایتخت است و خودرو‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارند. آلودگی هوا در تهران سالانه جان بیش از چهار هزار نفر را می‌گیرد. از طرف دیگر، این معضل خسارت‌های اقتصادی زیادی به بار می‌آورد. این در حالی است که کارشناسان می‌گویند با نوسازی ناوگان تاکسیرانی، جایگزین کردن خودرو‌های استاندارد با خودرو‌های فرسوده و همچنین توسعه و تجهیز وسایل حمل و نقل عمومی تا حد زیادی می‌توان بر مساله آلودگی هوا فائق آمد. این مساله بستگی به اراده مسئولان در این زمینه دارد، چرا که برای مثال در بحث جایگزینی خودرو‌های فرسوده پرداخت تسهیلات تا حد زیادی می‌تواند طرح را به موفقیت برساند.

اعتبار 1650 میلیارد ریالی
روز گذشته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از تخصیص اعتبار 1650 میلیارد ریال برای جایگزینی 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده خبر داد. به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت امروز در مراسم رونمایی از طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده افزود: به دلیل اهمیت بهبود وضعیت محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقداماتی را آغاز کرده است. او ادامه داد: به محض افزایش آلودگی هوا، نگاه‌ها به سازمان محیط زیست است اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی در نگاه اول مورد مطالبه قرار نگرفت؛ با این وجود سازمان مدیریت مسئولیت خود را نادیده نگرفته است. معاون رئیس جمهوری ادامه داد: برای جایگزینی تاکسی‌های فرسوده، به طور قطع به خودروهای مناسب و همچنین تامین مالی نیازمندیم و این در حالی است که انتظار جامعه نیز نسبت به افزایش کیفیت خودروهای جایگزین باید در نظر قرار گیرد. نوبخت گفت: با توجه به رفع تحریم‌ها انتظار می‌رود خودروسازان در فضای جدید، از تکنولوژی جدید استفاده کنند و خودروهایی با کیفیت بالا را تحویل دهند.

وام به رانندگان تاکسی
همزمان منابع خبری اعلام کردند طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با اعطای وام 20 میلیون تومانی از دوازدهم بهمن‌ماه آغاز خواهد شد. به گزارش ایسنا، در تفاهمی که بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، پلیس راهور، تاکسیرانی و ایران خودرو منعقد شد، قرار است با همکاری بانک‌های پارسیان، ملت و تجارت 90 هزار تاکسی فرسوده در سراسر کشور جمع‌آوری و خودروهای جدید جایگزین آنها شود. آنطور که در مراسم رونمایی از این طرح، پورمحمدی - معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی - توضیح داد، این طرح با هدف کاهش آلاینده‌ها به ویژه در سطح کلان‌شهرها، رضایتمندی صاحبان تاکسی و رفاه عمومی همچنین صرفه‌جویی در سوخت مایع انجام خواهد شد. او با بیان اینکه در حال حاضر 60 هزار تاکسی در سطح کشور از نوع پیکان هستند و 90 هزار تاکسی فرسوده وجود دارد که باید خودروهای نو جایگزین آنها شوند، گفت: براساس طرح و توافقی که بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین دستگاه‌های دیگر انجام شده، قرار است با تامین مالی که بخشی از آن از سوی بانک‌ها و به‌طور غیرتورمی انجام می‌شود این دستگاه‌های فرسوده جایگزین شوند.

شرایط پرداخت وام و اقساط
پورمحمدی با اشاره به اینکه سه بانک پارسیان، ملت و تجارت پرداخت وام مورد نیاز برای جایگزینی تاکسی‌های فرسوده را انجام خواهند داد، گفت: براین اساس برای هر دستگاه خودرو 20 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده که شرایط ضمانتی آن نیز آسان است؛ به‌طوری که برای این تسهیلات فقط یک ضامن و همچنین سفته لازم است. او دوره بازپرداخت تسهیلات 20 میلیونی وام خودروهای فرسوده را 48 ماهه و با سود 16 درصد اعلام کرد. به گفته معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، از محل تخفیفات گمرکی نیز حدود پنج میلیون تومان برای هر یک از این دستگاه‌ها کمک یارانه‌ای انجام خواهد شد.

سمند و پژو جایگزین تاکسی‌های فرسوده می‌شوند
او با بیان اینکه سمند و پژو جایگزین تاکسی‌های فرسوده خواهند شد، به زمان شروع طرح نیز اشاره کرد و افزود: آغاز ثبت نام جایگزینی 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده از 12 بهمن‌ماه همزمان با آغاز دهه فجر است. این در حالی است که تحویل خودروها از اسفندماه آغاز می‌شود و در این ماه 8000 دستگاه، در فروردین‌ماه 7000 دستگاه و در ماه‌های بعد، در هر ماه 15 هزار دستگاه جایگزین می‌شود تا اینکه در پایان شهریورماه تمامی 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده از ناوگان خارج و خودروهای نوع جایگزین خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار