همتی می‌ریسد ، نوبخت پنبه می‌کند

آقای نوبخت قدیمی‌ترین یار وفادار حسن روحانی در دولت به حساب می‌آید و روحانی به اندازه‌ای او را امین خود می‌داند که دست‌کم سه وزیر را از کسانی که در سازمان برنامه و زیردست نوبخت بودند را لابد با معرفی وی به وزارت منصوب کرد.

به گزارش بنکر (Bankerمحمدباقر نوبخت به نظر می‌رسد رییس‌تر از رییس کل بانک مرکزی و وزیرتر از وزیر اقتصاد باشد و بداند که نباید حرف‌هایی بزند که مغایر با حرف‌های دیگر فرماندهان اقتصاد است اما این عضو‌های یازدهم در سفرهای منظم استانی در وعده دچار هیجان و احساس شده و برای اینکه نشان دهد ایرانیان بردبار و شکیبا و سلحشورند می‌گوید: در کشوری که ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی برای تمشیت آموزش صرف می‌شد امروز با چند میلیارد دلار باید مقاوم بماند و ادامه می‌دهد.

امروز حتی اجازه واردات یک کپسول دارو را به این ملت نمی‌دهند، هیچ بانکی حتی یک دلار هم با ما مبادله نمی‌کند. این حرف‌ها علاوه بر اینکه با واقعیت‌های دیگر و سخنان دیگر مقام‌های اقتصادی تفاوت فاحش دارد به بازار ارز نیز علامت می‌دهد که باز هم در مسیر افزایش قیمت ارزهای معتبر می‌توانید پیش بروید زیرا اگر روزی روزگاری دلار قیمت پایینی داشت به این دلیل بود که ۱۲۰ میلیارد دلار ارز به کشور وارد می‌شد اما حال فقط چند میلیارد دلار آن هم اگر بانک‌های خارجی اجازه دهند که بنا به گفته نوبخت اجازه نمی‌دهند وارد شود.

این حرف نوبخت به تولید‌کنندگان نیز یادآوری می‌کند ممکن است در آینده همین میزان مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای که می‌آمد نیز ممکن است نیاید و به این ترتیب به تولید صنعتی علامت می‌دهد مراقب کالای واسطه‌ای که دارید باشید.
به نوشته جهان صنعت، این سخنان رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه برخلاف سخنان رییس کل بانک مرکزی است که گفته است: «صادرکنندگان هشت میلیارد دلار از تعهدات ارزی ایفا نشده خود را به چرخه اقتصاد کشور آورده‌اند، بانک مرکزی با تمرکز بر تامین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی و ضروری کشور را با تمام سختی‌ها به خوبی و کفایت تامین کرده است.» همان‌طور که دیروز نیز در همین ستون نوشته شد انگار در دولت کسی به کسی نیست و معلوم نیست کی باید چه حرفی را کجا بزند و در مقابل کدام مدیر دیگر حرف او را تکمیل کند و در تایید سخنان همکارش چیزی بگوید.

وقتی ناسازگاری در اندازه‌هایی است که هر روز از درون دولت سخنان متناقض بیرون می‌آید باد بدون چون و چرا پذیرفت یکی از دو نفری که درباره یک موضوع دوگونه گوناگون حرف می‌زند اصولا حرف‌های همکار خودش را نمی‌شنود یا اینکه می‌شنود اما حرف خودش را می‌زند. به نظر می‌رسد دست‌کم در حوزه اقتصاد چشم، ‌چشم را نمی‌بیند و هر مدیری در بالاترین سطح ساز خود را کوک می‌کند. حرف‌های امروز نوبخت که باطل‌السحر حرف‌های رییس کل بانک مرکزی بود، نشان داد فشار بر صادرکنندگان برای آوردن ارز در یک دوره کوتاه آن‌گونه که نوبخت می‌گوید کار آسانی نیست.


1 دیدگاه
[1] نامشخص - 99/07/14 دوشنبه 04:47
آقای نوبخت از اول ساز ناکوک کابینه بوده است. - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار