هدف بازارساز از بالا بردن نرخ خرید

به گفته برخی فعالان، نرخ پایین خرید دلار در هفته گذشته موجب می‌شد که افراد عادی تمایل زیادی نداشته باشند که ارز خود را در صرافی‌های بانکی به‌فروش برسانند، علت این موضوع هم آن بود که صرافی‌های غیررسمی و دلالان حاضر بودند با قیمت‌های به مراتب بالاتری نسبت به صرافی‌های بانکی اقدام به خرید کنند.

به گزارش بنکر (Bankerصرافی‌های بانکی روز شنبه با بالا آوردن نرخ خرید خود می‌توانستند با دلالان رقابت کنند. این موضوع می‌توانست موجب شود که فضای بازار شفاف‌تر شود و مردم عادی به‌جای مراجعه به معامله‌گران غیررسمی، در فضای امن‌تری اقدام به فروش ارز خود کنند. عده‌ای از فعالان باور داشتند اگر صرافی‌های بانکی نرخ خرید خود را بالا بیاورند، سیگنال افزایش قیمت به بازار داده خواهد شد، ولی چنین اتفاقی رخ نداد. بازارساز می‌تواند با بالا آوردن قیمت خرید دلار خود در بازار با آسودگی بیشتری اقدام به مدیریت بازار کند.

در واقع بازار‌ساز می‌تواند‌ با همان ارزی که از بازار تهیه می‌کند، تقاضای بازار را هم پاسخ دهد و در این مسیر از منابع ارزی خود صیانت بیشتری کند. بازارساز در هفته گذشته با پایین نگه‌داشتن قیمت خرید قصد داشت که به معامله‌گران این سیگنال را ارسال کند که دلار به‌عنوان مثال بالای ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش خرید ندارد. ضعف این سیاست در این بود که افرادی که برای فروش به بازار مراجعه می‌کردند، به‌جای فروش ارز به صرافی‌های مجاز و بانکی، با معامله‌گران غیررسمی وارد معامله می‌شدند.

این مساله موجب می‌شد که ارز وارد‌شده به بازار کمتر در اختیار بازارساز قرار بگیرد. بالا آوردن قیمت خرید چنین ضعفی را برطرف ساخت و هم‌زمان اثر افزایشی هم بر قیمت دلار در بازار آزاد نداشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار