موانع تازه در مسیرهای ارزی

کاهش سطح روابط تجاری با کشورهایی نظیر عراق، افغانستان و البته امارات، می‌تواند فشار مضاعفی را بر بازار داخلی دلار وارد کند.

به گزارش (Banker)، دولت سال قبل، تلاش کرد از طریق افزایش صادرات به عراق بخشی از منابع ارزی کشور را تامین کند و این کشور هم‌اکنون یکی از شرکای اصلی تجاری ایران و از تامین‌کننده‌های ارزی ایران است و هرگونه اخلال در روابط تجاری با این کشور و سایر کشورهای همسایه می‌تواند به افزایش قیمت ارز منجر شود. چند‌ماه پیش، در جریان یک جهش ارزی چند‌هفته‌ای، رئیس‌کل بانک مرکزی علت رشد قیمت دلار را اختلال در صادرات به عراق در پی وقوع نا‌آرامی‌های سیاسی در آن کشور دانسته بود.

پیش از این ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق درباره شرکای اصلی تجاری ایران گفته بود: از مجموع ۱۸‌میلیارد دلار صادرات ایران، در 5‌ماه نخست امسال، ۱۳ میلیارد دلار آن به 5کشور عراق، چین، افغانستان، امارات و ترکیه مربوط بوده ‌و از میان این 5کشور نیمی از صادرات مختص عراق و چین بوده است. حالا هر نوع کاهش تجارت با این کشورها تحت‌تأثیرشیوع ویروس کرونا یا محدودیت‌های ناشی از مقررات FATF می‌تواند روند کاهش جریانات ورودی ارز را تشدید کند و در نتیجه به نا‌متعادل‌تر‌شدن کفه عرضه و تقاضا یا رشد قیمت دلار منجر شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار