مافیای اداری/مخوف یا مسخره ؟!

واژه مافیا هیشه مارو یاد فیلم های ایتالیائی و اون بازیگر خوش تیپش آلن دلون می اندازه ...قاچاق ، اسلحه ، مواد مخدر و ...

اما ای دل غافل که خودمون هم توی همین اداره و موسسه و بانک و سازمانمون ، در واقع یا قربانی و یا عضو مافیای پنهان اداری هستیم که به مافیای ایتالیا گفته زکی !

مافیای اداری چیست ؟

این نوع مافیا باندی است خودجوش که از گرد هم آمدن تنی چند از کارکنان تن پرور و نادان و متملق و نان به نرخ روز خور و کاملا بی وجدان، بصورت نامحسوس و غیر رسمی پدیدار شده و اعضای آن آنقدر خنگول هستند که حتی خودشان هم نمی دانند اعمال مافیایی دارند!

اما همین جونوران خوش خط و خال ، تاثیر شگرف و محسوسی در تصمیم گیریهای اداری و پرسنلی دارند.مافیای اداری  معمولا عمر کوتاهی دارند و گروههای مختلف جانشین یکدیگر می شوند. مدیریت تحمیلی حاصل همین مافیای اداری است .

اعضاء:

افرادی هستند که در هیچ جای سازمان بدرد نمی خورند و در واقع به هیچ وجه حاضر نیستند کمترین زحمت و رنجشی را به هیکل لش خود متحمل نمایند و تنها برای گرفتن حقوق و مزایا از جا بر می خیزند!

تخصص آنها زیر کار در رفتن و پرکار نشان دادن با ترفندهای مختلف و نیز چاپلوسی و زیر آب زنی است .

اعضای مافیای اداری  چگونه با هم هماهنگ می شوند؟

به هیچ وجه نیاز به هماهنگی رسمی و برنامه ریزی شده ای نیست .وقتی یکی از انها به منصبی رسید، بصورت کاملا غریزی و کمی هم هدفمند و  شاید هم نا خود آگاه ! کارکنان مشابه خود را که جماعتی از نوابغ کم کاری و بی لیاقتی و نا کارآمدی هستند را گرد خویش جمع نموده و مانع از نفوذ خبره ها و کاردانان در اطراف خود می شود زیرا برای از  دست دادن مقام خود همیشه نگران است .

آنچه موجب پیچیدگی بسیار بیشتر مافیای اداری نسبت به مافیای ایتالیا می گردد،عضو پذیری و انجام امور توسط اعضا بصورت کاملا غریزی و ذاتی است .درست مثل کندوی زنبور عسل !!!و نه رئیس گروه می داند رئیس مافیا شده و نه اعضا می دانند که عضوی از مافیا هستند و اساسا نمی دونن مافیا کیلو چنده و همه چیز عادی و طبیعی به نظر می رسد !

مافیای اداری چه مرگشه؟

شاید حب مقام و جاه طلبی اما قدر مسلم بسیاری از اعضای آن از دیدن ترقی و پیشرفت دیگران آتش می گیرند و سنگ اندازی می کنند.

چگونه می توانید به مافیای اداری بپیوندید؟

پیوستن به مافیای اداری بر اساس قانون جذب صورت می گیرد .کافی است چند مورد از کارهای زیر را انجام دهید و بصورت معجزه اسائی خود را از اعضای مافیای اداری بیابید:

بی مسئولیت باشید،بی خیال باشید،دیر بیائید و زود بروید،گند بر کارها زنید،قربون صدقه روسا رویدو خودتان را به انها بچسبانید، خلاصه بود و نبود شما در محل کار فرقی نداشته باشد!

چگونه می توان با مافیای اداری مبارزه کرد ؟

همانگونه که در فیلمهای مافیائی آلن دلون ملاحظه فرموده اید ، نامبرده آخر همه فیلمهاش یا می میرد و یا به جائی نمی رسید،شما هم بهتره خودتون رو خسته نکنید که راه به جائی نخواهید برد.

ترسم نرسی به کعبه ،ای اعرابی ....................این ره که تو میروی به ترکستان است

پس یا اینوری بشید و تا آخر خدمت کف کنید و یا اونوری بشید و حالش رو ببرید!

*محسن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار