قیمت طلا امسال چقدر رشد می کند؟

روزنامه سوث چاینا مورنینگ پست در تحلیلی نوشت: قیمت طلا در سال 2020 میلادی همزمان با افزایش تنش های سیاسی در خاورمیانه، ادامه جنگ تجاری بین چین و آمریکا و پایین بودن نرخ بهره آمریکا روندی صعودی خواهد داشت.

به گزارش بنکر (Banker گرچه تنش ها در خاورمیانه کاهش یافته و این مساله موجب شد تا قیمت طلا پس از ثبت رکورد 1613 دلاری در هفته گذشته با کاهش نسبی روبرو شود ولی تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت این فلز گرانبها امسال با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و نخستین هدف آن 1700 دلار در هر اونس خواهد بود.

2 عامل مهم افزایش قیمت طلا در سال جاری میلادی ، تنش های سیاسی در خاورمیانه و پایین بودن نرخ بهره آمریکا خواهد بود.

روند صعودی قیمت طلا از جمعه گذشته پس از ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در بغداد آغاز شد. قیمت طلا تا اوایل دوشنبه به بیش از 1613 دلار رسید، پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق که موجب تشدید تنش ها در خاورمیانه شد.

پس از اظهارات رهبران آمریکا و ایران و کاهش تنش ها، قیمت طلا بیش از 60 دلار در هر اونس کاهش یافت.

قیمت طلا از ابتدای سال 2020 تاکنون 2 درصد رشد داشته و می تواند تا 1700 دلار در هر اونس افزایش یابد که این به معنای افزایش 10 درصدی است.

بانک آی ان جی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره قیمت طلا در سال 2020 را به 1500 تا 1650 دلار افزایش داده است. این رقم پیش از این 1500 دلار اعلام شده بود.

وارن پاترسون رئیس استراتژی کالا در بانک آی ان جی در لندن گفت: حملات خاورمیانه در ابتدای سال 2020 می تواند بر رفتار سرمایه گذاران همچنان تاثیرگذار باشد. گرچه به نظر می رسد تنش ها تا حدی کاهش یافته باشد ولی ما بر این باوریم که سرمایه گذاران این خطرات را به این زودی فراموش نمی کنند.

بانک آی ان جی پیش بینی می کند فدرال رزرو آمریکا در نشست آوریل نرخ بهره را کاهش خواهد داد و این به معنای کاهش نرخ بهره واقعی خواهد بود. کاهش نرخ بهره واقعی در آمریکا در نهایت به نفع تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.

براساس گزارش سایت tala، جاسپر لو تحلیلگر ارشد بازار در این باره گفت: تعجب نخواهم کرد اگر قیمت طلا در سال 2020 به بیش از 1700 دلار برسد. تنش های سیاسی در خاورمیانه و جنگ تجاری آمریکا و چین عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا خواهد بود.

به نظر می رسد ادامه خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان نیز می تواند موجب تقویت قیمتها شود.

سوسایت جنرال که پیش بینی کرده است قیمت هر اونس طلا امسال به طور میانگین به 1575 دلار خواهد رسید، بر این باور است که بانکهای مرکزی جهان امسال بیش از 800 تن طلا خریداری می کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman tourismbank sins
نگاه بنکر
چهره های ماندگار