قیمت دلار تا کجا بالا می‌رود؟

رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که تلاطم این روزهای بازار، عمدتا از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشأت گرفته است.

به گزارش بنکر (Banker)، قیمت دلار بعد از عید، تقریبا روزی نبوده است که ثابت بماند و رشد نکند. شاید در کل ١٠٠روز گذشته، ١٠روز کاهش قیمت در بازار دلار رخ‌ داده که آن‌هم بلافاصله با رشد بیشتر، پوشش داده ‌شده است. همین افزایش قیمت‌ها بوده که رکوردهای بالا و بالاتر را برای دلار زده است. برخی گزارش‌ها حاکی از این بود که روز گذشته دلار کانال ٢٢هزارتومانی را هم افتتاح کرد.

قیمت دلار در بازار آزاد روز یکشنبه به ٢٢‌هزار و ٨٠ تومان رسید که نسبت به ‌روز قبلش، افزایش ٣,٧۵‌درصدی داشته است. دیروز همچنین قیمت یورو به ٢۴‌هزار ۶۵٠ تومان بالا رفت. در این میان برخی حتی رقم‌های بالاتر را برای دلار درنظر می‌گیرند، اما رئیس‌ کل بانک مرکزی نظر دیگری دارد.

دو روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «قبلا هم تأکید کرده‌ام تلاطم این روزهای بازار، عمدتا از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشأت گرفته است. با فروکش‌کردن تدریجی تقاضاهای تجمیع‌شده ماه‌های قبل و افزایش عرضه در نیما تعدیل خواهد شد.»

او ادامه داد: «گزارش‌های خوبی از افزایش قابل ‌توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزادشدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.» به گفته او، صادرکنندگان تکیه‌گاه اصلی ارزآوری کشور هستند، فرصت برای برگرداندن میلیاردها دلار ارز صادراتی در دوهفته آتی پایان می‌یابد. این فرصت به‌ هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد.

او افزود: «امروز ریسک بازار ارز برای سرمایه‌گذاری به‌شدت افزایش پیدا کرده است و من نیز وظیفه ‌دارم این را به فعالان اقتصادی گوشزد کنم.» با اینکه رئیس ‌کل بانک مرکزی معتقد است وضع فعلی بازار ارز تعدیل خواهد شد، اما همه بازارها با همین رشد بازار ارز به‌هم‌ریخته‌اند.

روز گذشته سکه به‌ راحتی به میانه کانال ١٠‌میلیون تومانی سیر می‌کند. دیروز قیمت سکه تمام ‌بهار آزادی طرح جدید ١٠‌میلیون و ۴٠٠‌هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ٩‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان بود. خودرو مدام با رشد قیمت همراه است که به گفته فعالان، این بخش زمانی که دلار و تورم رو به افزایش است، نباید امیدی به کاهش قیمت در بازار خودرو داشت. مسکن هم که مدام با رشد قیمت همراه است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار