فرضیه‌سازی در بازار ارز

* میثم رادپور/کارشناس ارزی

از زمان شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای ایران، هم درآمدزایی شرکت‌های پتروشیمی فعال در حوزه کانی‌های فلزی رو به کاهش گذاشته و هم شرکت‌هایی که در حوزه صادرات محصول به همسایگان ایران فعالیت می‌کردند، قادر به کسب درآمد از محل صادرات محصولات خود نیستند.

این موضوع منابع ارزی کشور را تحت فشار قرار داده و طرف عرضه ارزی بازار را در نتیجه آن تضعیف کرده است. در این شرایط و بر اساس همان تقاضای قبلی موجود در بازار، فشار خرید ارز ایجاد و قیمت‌ها به سمت بالا جابه‌جا شده است. انتظار داریم با باز شدن مرزهای کشور، صادرات رفته‌رفته به روال سابق خود برگردد و آسیبی که از محل کاهش درآمدهای ارزی به اقتصاد وارد شده، برطرف و نرخ ارز در بازار متعادل شود. این روزها که بورس نیز به بازار جذابی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران تبدیل شده، بحث اثرگذاری بازار سرمایه بر بازار ارز نیز مطرح شده است.

واقعیت این است که با افزایش شاخص بورس حتی برخی از افراد کهنه‌کار بازار سرمایه نیز نقدینگی خود را از بورس خارج و اقدام به خرید طلا کرده‌اند. اگر این موضوع را عاملی در جهت رشد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه بدانیم، حباب قیمتی ناشی از آن را نیز می‌توان عاملی موثر بر تغییرات قیمت ارز عنوان کرد. اما هر آنچه در خصوص تغییرات قیمتی بازار ارز گفته می‌شود را تنها می‌توان در حد فرضیه دانست. برای مثال نمی‌توان با قطعیت گفت چرا کسی که سبد پرسودی در بازار سرمایه دارد به طور ناگهانی سبد سهامش را خالی و سرمایه‌اش را صرف خرید طلا در بازار می‌کند یا مشخص نیست که چرا برخی از مردمی که در حال کسب بازدهی از بازار سرمایه هستند به یکباره تصمیم می‌گیرند سرمایه‌های خود را از بازار سرمایه خارج و ارز خریداری کنند.
در این دوره شاهد حبابی شدن بازار سکه نیز بودیم که این موضوع را به بازار گواهی سپرده نسبت می‌دهند. اما واقعیت این است که گواهی سپرده بورسی همچون دیگر نمادهای بورسی در بازار سرمایه عرضه می‌شود و خرید و فروش آن نیز همچون سهام دیگر شرکت‌ها انجام شده است. بنابراین اگر حبابی در قیمت سکه شکل گرفته می‌تواند نشات‌گرفته از این موضوع باشد. در شرایطی که بازار طلا دچار فشار تقاضا می‌شود، بازیگران بازار برای آنکه بتوانند از حباب شکل‌گرفته استفاده کنند ارز را حواله و آن را تبدیل به طلا می‌کنند. این طلا اگر به داخل کشور راه یابد تقاضا برای ارز را بالا می‌برد و نرخ ارز را افزایش می‌دهد. بنابراین افزایش فشارهای وارده بر بازار طلا و افزایش تقاضا برای خرید آن بر بازار ارز تاثیر گذاشته و آن را نوسانی کرده است.
با این حال بر اساس همین فرضیه‌های موجود، این احتمال نیز وجود دارد که ریزش یکباره شاخص بورس، نقدینگی‌های زیادی را از این بازار خارج کند، به عبارتی سرمایه‌هایی که در بورس متمرکز شده بازار دیگری را هدف قرار می‌دهد و به نوسانات قیمتی در دیگر بازارهای اقتصادی دامن می‌زند. به این ترتیب این فرضیه به ما می‌گوید سرمایه‌هایی که در بورس متمرکز شده می‌تواند با عوارضی در دیگر بازارهای مالی نیز همراه باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار