عروس‌ها هم قید طلا را زده‌اند

جهش قیمت مسکن و لوازم خانگی باعث شده است که عروس و دامادهای تهرانی از هزینه خرید طلا منصرف شوند. بسیاری از فعالان بازار طلا این موضوع را می‌گویند.

به گزارش بنکر (Banker)، مردم دیگر توانایی خرید طلا ندارند. عروس و دامادهای زیادی به ما مراجعه می‌کنند و چون دیگر قدرت خرید طلا ندارند، به خرید سرویس‌های بدل روی می‌آورند. این حرف را صاحب یکی از گالری‌های معروف فروش بدلیجات در تهران می‌گوید. افزایش قیمت طلا طی یک‌سال‌ونیم گذشته به اندازه‌ای بوده که اغلب خانواده‌های ایرانی دیگر حتی برای شب عروسی هم توانایی خرید طلا ندارند. همین موضوع باعث شده فروش طلا کاهش چشمگیری پیدا کند.
بدلیجات طلا معمولا از تایلند، ترکیه و چین وارد می‌شود و حالا در سایه گرانی طلا بازار داغ و پررونقی ایجاد کرده است.
صاحب یک طلافروشی در بازار تهران راجع به اوضاع فروش طلا و جواهر به شهروند می‌گوید: قدرت خرید مردم در همه زمینه‌ها کاهش پیدا کرده و طلا هم از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که طلا همواره جزو کالاهای لوکس بوده، قطعا در سبد مردم، خرید دیگر جایی ندارد و خانواده‌ها حتی برای مراسمی مثل عروسی هم نمی‌توانند طلا بخرند، به همین دلیل کار و بار طلافروشان به‌شدت کساد است و آنها نمی‌توانند دخل و خرج‌شان را با هم یکی کنند.

کاهش فروش زیورآلات به یک‌سوم
این طلافروش با اشاره به کاهش شدید فروش طلا طی یک‌سال‌ونیم اخیر می‌گوید: به جرأت می‌توانم بگویم فروش طلا در یک‌سال‌ونیم اخیر کاهش چشمگیری داشته و به یک‌سوم رسیده است. معدود افرادی هم که برای خرید طلا مراجعه می‌کنند، سرویس‌های سبک می‌خرند و حتی برخی از آنها تقاضای اجاره طلا دارند اما چون نمی‌توان تضمین رسمی برای اجاره‌دادن طلا از افراد گرفت، ما کلا این کار را انجام نمی‌دهیم.
او ادامه می‌دهد: قیمت طلا به اندازه‌ای گران شده که سرویسی که قبلا می‌شد با ٥‌میلیون تومان خرید، الان با ٣٠‌میلیون تومان  هم نمی‌شود خرید؛ یعنی قیمت طلا با توجه به اجرت و دستمزد طلا ٦ برابر شده است.
یکی دیگر از طلافروشان بازار تهران هم با اشاره به اینکه اغلب افرادی که طلا می‌خریدند، حالا به سمت خرید بدلیجات رفته‌اند، می‌گوید: قبلا افراد زیادی بودند که حتی بدون مناسبت‌های خاصی مثل ازدواج هم طلا می‌خریدند اما الان توانایی خرید طلا ندارند و به سمت خرید سرویس‌های نقره و استیل رفته‌اند؛ البته قیمت نقره هم طی یک‌سال اخیر افزایش زیادی داشته و سرویسی که تا پارسال قیمتش ٢٠٠‌هزار تومان بود، الان دست‌کم ٢‌میلیون تومان قیمت دارد، چون اغلب کارهای نقره از خارج کشور وارد می‌شوند و گرانی دلار روی قیمت نقره هم تأثیر گذاشت. با این شرایطی هم که وجود دارد، بعید است طلا ارزان‌تر شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار