طلا و نقره، آخرین امید‌های مردم

قیمت طلا و نقره به عنوان فلزات گرانبهای جهانی هر دو روندی افزایشی را تجربه می‌کنند و روز‌به‌روز در حال گران شدن هستند. اگرچه اتفاقات سیاسی در افزایش قیمت این منابع غنی معدنی تاثیر بسزایی داشته است اما به باور بسیاری از تحلیلگران، دلیل این افزایش قیمت این است که طلا و نقره آخرین امید‌های مردم برای سوددهی هستند.

به گزارش بنکر (Bankerدر حال حاضر همچنان شرایط بیماری کووید۱۹ بسیار نگران‌کننده است و نگرانی‌ها از موج دوم آن بالا گرفته است. از این رو نگرانی مردم از تورم قریب‌الوقوع در ماه‌های آینده نیز در حال هل دادن هر چه بیشتر طلا به قیمت‌های بالا‌تر است. از طرف دیگر کنگره نیز در حال حرکت به سمت تصویب محرک‌های مالی بیشتر است که قیمت طلا را بیش از پیش بالا خواهد برد و نگرانی‌ها از تورم در ایران را نیز به واقعیت تبدیل می‌کند.
در پی انفجار عجیبی که به تازگی در بندر بیروت اتفاق افتاد، نرخ‌های جهانی طلا و نفت با نوسان زیادی مواجه شدند به طوری که پس از وقوع انفجار قیمت هر بشکه نفت برنت ۴۹/۰ درصد افزایش یافت و به قیمت ۴۴ دلار و ۳۸ سنت رسید. همچنین این رویداد بر قیمت اونس جهانی نیز تاثیر گذاشت به طوری که قیمت آن از هزار و ۹۷۰ دلار در روز قبل از آن، به دو هزار و ۲۵ دلار رسید که به معنای بیش از ۵۵ دلار افزایش قیمت در کمتر از ۱۲ ساعت بود. این در حالی است که در شرایط فعلی قیمت اونس جهانی طلا همچنان بالاتر از دو هزار دلار قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود افزایش بیشتری داشته باشد. در این میان قیمت اونس نقره نیز در حدود ۲۸ دلار قرار دارد و به نظر می‌رسد همچنان روند افزایشی را دنبال کند. این در حالی است که این میزان از افزایش قیمت در مدت زمان کوتاه تقریبا بی‌سابقه بوده و این نوسان قیمت می‌تواند تاثیر منفی در جهت افزایش قیمت سکه و طلا در بازار‌های داخلی کشورها داشته باشد.
برخی از تحلیلگران بازار جهانی در پاسخ به این سوال که قیمت طلا عقب‌نشینی می‌کند یا نه، بر این باورند که طلا همچنان به ثبت رکوردهای جدید ادامه می‌دهد و به سوی مرز ۲۱۰۰ دلار و بالاتر از آن در حرکت است. تحلیلگران اظهار می‌کنند علاقه بسیار بالای سرمایه‌گذاران به فلزات ارزشمند، روند صعودی طلا را پرقدرت نگه می‌دارد و از سوی دیگر عوامل کلان که در افزایش قیمت طلا موثر بوده‌اند، تغییر نکرده‌اند و از تداوم روند صعودی این فلز ارزشمند پشتیبانی می‌کنند.
قیمت طلا هفته گذشته برای نخستین بار از مرز دو هزار دلار و سپس از مرز ۱۰۵۰ دلار عبور کرد و تا رکورد ۲۰۸۹ دلار هم چیش رفت. هر اونس طلا در معاملات بازار نیویورک ۴۱ دلار و ۴۰ سنت معادل دو درصد سقوط کرد و در ۲۰۲۸ دلار بسته شد اما همچنان بالای مرز روانی مهم دو هزار دلار ماند و برای کل هفته ۲/۲ درصد رشد ثبت کرد.
تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: تدابیر محرک مالی و پولی جهانی، طوفان کاملی برای طلا فراهم کرده‌اند و با وجود سقوط دو درصدی قیمت این فلز زرد در معاملات روز جمعه، روند کلی بازار بسیار مثبت مانده است.
چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز به کیتکونیوز گفت: عقب‌نشینی قیمت‌ها برای بازار خوب است و اجازه می‌دهد از حباب قیمت کاسته شود. باید به خاطر داشت که قیمت طلا به سرعت و بدون اصلاح صعود کرد. طلا ممکن است پیش از ادامه روند صعودی، تا ۲۰۱۱ دلار که میانگین قیمت ۱۰ روزه است، عقب‌نشینی کند. با این حال انتظار می‌رود عقب‌نشینی قیمت‌ها با افزایش تقاضای خرید روبه‌رو شود زیرا سرمایه‌گذاران در حاشیه بازار نشسته و منتظرند تا در قیمت خوب وارد بازار شوند.


دارایی امن
در شرایطی که بانک‌های مرکزی به چاپ پول برای حمایت از اقتصادهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا اقدام کرده‌اند، طلا به عنوان سدی در برابر تورم و یک دارایی امن دیده می‌شود. با این حال تحلیلگران هشدار دادند اگر طلا به پایین قیمت ۲۰۲۵ دلار نزول کند، احتمال کاهش بیشتر فروش این فلز ارزشمند وجود دارد. به گفته دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر‌جی‌او فیوچرز، مردم طلا و نقره را پناهگاه واقعی سرمایه خود می‌دانند. یکی از دلایل افزایش قیمت این فلزات، چاپ پول بوده که بازده واقعی را منفی کرده است. با منفی شدن یا کاهش نرخ‌های بهره، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند به جای نگهداری پول‌هایشان در بانک به خرید طلا بپردازند. پاویلونیس انتظار دارد طلا تا پایان سال نزدیک به سه هزار دلار صعود کند.
سرمایه‌گذاران در هفته جاری به مذاکرات بسته محرک مالی در واشنگتن باید توجه دقیقی داشته باشند. تصویب یک بسته محرک مالی عظیم دیگر احتمالا به معنای چاپ پول بیشتر، دلار ضعیف‌تر و قیمت بالاتر طلاست.
با این حال مذاکرات در این خصوص پیشرفت نکرده است. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده که کاخ‌سفید و سران دموکرات کنگره هنوز درباره مسائل مهمی اختلاف‌نظر دارند.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده اگر توافقی حاصل نشود، ممکن است شخصا دخالت کند و فرمان اجرایی برای تمدید حقوق بیکاری و وضع مالیات بر دستمزد امضا کند.
موضوع دیگری که مورد توجه بازار طلا خواهد بود، افزایش تنش‌ها میان چین و آمریکا به خصوص پس از امضای فرامینی توسط ترامپ برای ممنوعیت مبادلات شهروندان آمریکایی با اپلیکیشن‌های چینی تیک‌تاک و وی‌چت است. احکام یادشده ۴۵ روز دیگر اجرایی می‌شوند.
بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری، هفته شلوغی از نظر انتشار آمار اقتصادی است و برخی از این آمار شامل شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، خرده‌فروشی و تولید صنعتی آمریکا هستند. آمار هفته جاری برای ژوئیه خواهد بود و روند احیای اقتصادی آمریکا را نشان می‌دهد.


نقره هم گران شد
در این میان پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف نقره در هند امسال که خریداران عمدتا روستایی به دلیل گرانی قیمت‌ها و اقتصاد ضعیف قادر به خرید نیستند، نصف شود. چیراگ سث، مشاور شرکت متالز فوکوس در لندن در این باره گفت: واردات هند که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهان است، در سال ۲۰۲۰ حداکثر ۵۰ درصد در مقایسه با شش هزار تن در سال ۲۰۱۹ ممکن است کاهش پیدا کند. واردات این کشور در شش ماه نخست امسال تقریبا نیمی کاهش یافت و به ۱۷۳۵ تن رسید.
قیمت نقره در هند امسال بیش از ۶۰ درصد رشد کرده و همزمان با صعود چشمگیر قیمت طلا، افت ارزش دلار و ابهامات دنباله‌دار پیرامون وضعیت اقتصاد جهانی، به رکورد بالایی رسیده است. وضعیت یادشده به همراه آسیب‌های اقتصادی ناشی از قرنطینه که باعث تعطیلی کسب‌و‌کارها و بیکاری میلیون‌ها نفر شده، تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرده است.
به گفته هریش گالیپلی، مدیر کالا و ارز در شرکت بازرگانی مشتقات و کالاهای هند، عوامل بنیادین نقره به دلیل تقاضای صنعتی پایین، ضعیف مانده است. با این همه قیمت نقره، روند صعودی قیمت طلا را دنبال می‌کند و تقاضای سرمایه‌گذاری در مقطع فعلی عامل اصلی بالا رفتن بهای این فلز ارزشمند است.
تقاضا برای جواهرات نقره که بیش از یک‌سوم از کل مصرف را به خود اختصاص می‌دهد ممکن است ۲۵ درصد و مصرف نقره در ظروف ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند. حدود دوسوم از تقاضای هند برای فلزات ارزشمند از سوی بخش‌های روستایی این کشور است که به دنبال حفظ دارایی در شرایط دشوار و در نبود زیرساخت بانکی خوب هستند.
به گفته مشاور متال فوکس، اگر به بازار در دوران پس از سال ۲۰۱۱ نگاه کنیم می‌بینیم که مصرف‌کنندگان روستایی به دلیل قیمت‌های بالا، قادر به خرید نقره نبودند. باید ببینیم این بار هم همین روند مشاهده می‌شود یا خیر.
بر اساس گزارش بلومبرگ، عمده واردات نقره هند از انگلیس، سرزمین اصلی چین و هنگ‌کنگ است و در داخل این کشور، شرکت هندوستان زینک سالانه حدود ۶۰۰ تن نقره تولید می‌کند. بهای هر اونس نقره در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۸۶ سنت معادل سه درصد سقوط کرد و در ۲۷ دلار و ۵۴ سنت بسته شد. با این حال برای کل هفته حدود ۱۳ درصد افزایش قیمت ثبت کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار