طلای جهانی به کدام سو می‌رود

جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد سرمایه‌گذاران نباید انتظار داشته باشند افزایش نوسان در بازار طلا به این زودی به پایان برسد.

به گزارش بنکر (Banker افشین نوابی، مدیر معاملات گروه ام کی اس سوییس به کیتکونیوز گفت: به حدی ابهامات و نوسان وجود دارد که بازار برای مدتی آشفته خواهد بود. وی نه‌تنها در خصوص روند قیمت طلا نظر خنثی دارد بلکه در حاشیه بازار نشسته و منتظر خواهد شد تا روند واضح‌تری شکل بگیرد.
در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته جاری از کارشناس وال استریت ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل ۳۸ درصد به افزایش قیمت طلا و پنج نفر معادل ۳۱ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و به همین تعداد نظر خنثی داشتند.
در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران نظرات اندکی واضح‌تر بود. در این نظرسنجی ۲۳۹۱ نفر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۲۰۷ نفر معادل ۵۰ درصد به افزایش قیمت طلا و ۸۲۲ نفر معادل ۳۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۳۶۲ نفر معادل ۱۵ درصد نظر خنثی داشتند.
حضور در نظرسنجی سرمایه‌گذاران به بالاترین رکورد از ژوییه رسید و در این بین، خوش‌بینی به افزایش قیمت طلا به پایین‌ترین حد از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون نزول کرد. این تغییر جو در پی ریزش قابل توجه قیمت طلا در هفته جاری روی داد که به پایین ۱۹۰۰ دلار سقوط کرد و یک سطح حمایتی کوتاه‌مدت مهم دیگر را شکست.
با وجود این ریزش قیمت، همچنان خوش‌بینی به درخشش طلا در میان تحلیلگران وجود دارد. کارستن فریتچ، تحلیلگر فلزات ارزشمند در کومرس بانک اظهار کرد که این تکانه در بازار طلا مایه تعجب بزرگی نبود با این حال اندکی بیش از حد بود. فضا برای طلا و نقره همچنان مثبت است و طی چند ماه اخیر هیچ تغییری روی نداده است. برای بسیاری از تحلیلگران، دلار آمریکا عامل کلیدی خواهد بود که برای ارزیابی میزان کاهش قیمت طلا باید زیر نظر گرفت.
کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «SIA ولث منیجمنت» روند قیمت طلا در کوتاه‌مدت را کاهشی پیش‌بینی کرد زیرا از نظر وی، دلار آمریکا همچنان فضا برای صعود بیشتر دارد. وی به کیتکونیوز گفت: دلار آمریکا روی همه بازارها تاثیر گذاشته و طلا هم از این نظر مستثنی نیست. تصور می‌کنم پیش از اینکه سرمایه‌گذاران به بازار برگردند ما باید یک لرزه دیگر را در بازار طلا مشاهده کنیم.

منبع: isna/kitco

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار