شکاف دلار حواله و نقدی

روز گذشته حواله درهم کار خود را در سطح ۵ هزار و ۴۰۰ تومان شروع کرد و تا بعد از ظهر به سطح ۵ هزار و ۵۴۰ تومان افزایش یافت، این موضوع باعث شد که قیمت معادل، دلار حواله درهم به سطح بالای ۲۰ هزار تومان نیز برسد، اما پایین بودن قیمت نقدی دلار نسبت به حواله درهم به دو دلیل بوده است.

به گزارش بنکر (Banker موضوع نخست درخصوص اقدامات بازارساز و علامت‌هایی است که از کنترل نقدینگی در سال جاری خبر می‌دهد. روز گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد که نقدینگی تا نیمه خرداد در سطح ۲/ ۶ درصد رشد کرده، و حتی در سناریوی بدبینانه نیز رشد نقدینگی کمتر از سال قبل خواهد بود. همچنین همتی تاکید کرد که بانک مرکزی به «ارزپاشی» روی نیاورده است و قطعا با نوسانات سفته‌بازی مقابله می‌کند.

موضوع دوم، انتشار خبرهایی مبنی بر عرضه سنگین دلاری در بازار است، که با تقاضای کمی روبه‌رو می‌شود.

روز گذشته خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که عرضه سنگین حدود ۷۱ میلیون دلاری با نرخ ۱۸ هزار و ۴۵۰ تومان صورت گرفته، که تنها برای ۵/ ۱ میلیون دلار از این عرضه، تقاضا وجود داشته است. علاوه بر این در روز جمعه، رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی از رئیس‌کل بانک مرکزی درخواست کرد که این نهاد علاوه بر تامین ارزی واردکنندگان در سامانه نیما، مداخلات هدفمند و علمی خود را در بازار با قدرت ادامه دهد و از سوی دیگر، تلاش‌ها برای آزادسازی و بازگرداندن منابع ارزی بلوکه شده را با جدیت پیگیری کند. این دو موضوع نشان می‌دهد که موضع سیاست‌گذار در روزهای اخیر، پیگیری تقویت سمت عرضه است. در نتیجه معامله‌گران دلار نیز این رفتار سیاست‌گذار را برای ورود به بازار مورد توجه قرار دادند. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار